AOC 27G2U monitörü almayın ve önermeyin

konrad_k

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Bu ürünü kullanıp da tavsiye eden monitörden anlamıyordur ya da henüz bu monitörle sorun yaşamamıştır. Kullanmadan önerenlerse zaten suç işliyor, sağda solda üç beş yorum okuyup etkilenip onlar da monitör lehine konuşmaya başlıyor. Çocuğuna aldığı çakma ürüne oğlum beğendi kıvamında Turbox yorumlarından farkı yok bu monitörü övenlerin. Herkes teknolojiden anlamak zorunda değil, yadırgamıyorum. Bir ürün sizin için iyi olabilir ama bu durum kullandığınız ürünü iyi yapmaz. Şu an kullandığım ekipmanların çoğunu sabahtan akşama kadar yerebilirim. Ülkenin hastalığı resmen herkes malını en iyisi sanıyor.

Bu monitörü ucuz yakalarsanız anca ucuz diye alırsınız, sorun çıkardığında da ucuzdu anca bu kadar oldu dersiniz. Ancak bile bile benzer fiyatta Acer, LG monitörler dururken bunu alıyorsanız çöpe atacak paranız vardır, ki kimsede olduğunu sanmıyorum. Hepimiz üçün beşin hesabını yapan insanlarız.

Üstüne basa basa söylüyorum, bu monitörü almayın, almayın. Daha geldiği gün elimdeki monitörü (Acer VG271) henüz satmamışken ikisini yan yana koyup saatlerce farklı senaryolarda; oyunlarda, Blu-ray filmlerde test ettim. Rezil bir monitör. Ha ghosting yok, başka artısı da yok. Laf aramızda Acer'de de ghosting yoktu, bulunmaz nimet değil. Bir monitörün tek vasfı ghostingsiz olması olmamalı. Herkes tutturmuş ghosting var mı, ışık sızması var mı? Yok arkadaşım ghosting yok ama gözüne biraz olsun saygın varsa bu monitörün sana sunduğu renk deneyimi hüsran. Tekrar üstüne basa basa söylüyorum, bu monitör beyaz renk veremiyor arkadaşlar, bildiğin veremiyor. Kirli beyaz veriyor, rezil bir durum. Aldıktan sonra araştırınca rtings.com'da fark ettim, meğer araştırınca anlaşılacak bir durummuş. Biraz daha detaylı araştırsam bile bile lades olmayacakmışım.

Bakın bu AOC'a ait gradyan testi:

1660341398908.png

Bu da Acer VG271'e ait gradyan testi:

1660341436397.png

Gördüğünüz gibi AOC beyaz renk veremiyor, fark ettiğim kadarıyla kimse de monitör alırken bunlara dikkat etmiyor. Ha sadece oyun için alıyorsanız ne kadar umurunuzda olur bilemem. Ancak dikkatli bir kullanıcıysanız, dizi film izlerken ekranda kaliteli şeyler görmek istiyorsanız alacağınız son monitör.

Tüm bunları bir kenara bırakalım. Bu monitör kronik sorunlu arkadaşlar. İnsanlar bas bas bağırıyor, ben de duymuştum bağıranları fakat kulak tıkamıştım. Benim başıma gelmez, ne olacak demiştim ancak geliyormuş. Defalarca okumuşluğum oldu, şu kadar zaman geçti ekranda çizgi çıktı bu kadar zaman geçti ekranda çizgi çıktı, evet şimdi o çizgiler bende de çıktı. Huy etmiş bu monitör, çizgileniyor efendim tutamıyoruz.

Sözün özü demem o ki sırf pivot var diye, sağa sola dönüyor iki manevra yapıyor diye bu monitörü almayın. Ekranda çizgi çıkarmadığı, sorun çıkarmadığı hâlinde bile verdiği görüntü rezalet, üzerine bir de sorun çıkartıyor. Acer'in vg serisine bakın, taş gibi seri. LG'nin gn serisi bile bu monitörü defalarca alt eder. Bu monitörü ne kadar ucuza bulmalısınız ki ne yapalım razı olacağız deyip almalısınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Forumda yanılanların çoğu markaya göre yorum yapıyor modele göre değil. Aynı AOC'da olduğu gibi popüler bir markanın monitörünü veya farklı bir aletini görünce bu marka kalitelidir bir şey olmaz kafasında yaklaşıyorlar. Konudan anlamayanlar yorum yapmasa daha iyi olacak.

Bırak alsınlar dicemde kullanıp deneyim sahibide olamıyor çoğu kişi. Çünkü açık söylemek gerekirse çok uzun yıllar önce 60Hz bir monitörden 144Hz bir monitöre geçince ben de heycandan sadece "çok iyi" demiştim o zamanlar. Bir zaman sonra farklı modeller denedim. Bazen yeni aldığım bir monitör eski monitörlerime göre daha rezaletti. Bunlardan birisi AOC 24G2U modeliydi. İtopya sitesinde herkes çoşmuştu :p Çünkü fiyatı uygundu, üstelik IPS panelde 1 ms diye reklam oluyordu. İşin aslı ama tipik GtG 1 ms değerine sahip değildi. Tabii kutuda 1 ms yazıyorsa 1 ms'dir ama o...Neyse, evime geldi açtım kutuyu birazda heycanlıyım IPS panel 1 ms 144Hz fln...Oyuna bir girdim kendi kendime "bu ne lan" dedim. Direkt gözümün önüne onlarca yorum geldi. O zaman dedim bu monitör bozuk. Ama değildi. Çünkü 2. aynı model deneme fırsatım oldu. İkiside tamamen aynı rezalet renklere, ve yüksek Ghosting değerine sahipti. Hangi monitör GtG ms değeri 4 ile Ghosting rezalet olmaz ki ? Bir de monitörün Overdrive ayarı var. Açtığınız zaman bazı özellikler kaybolduğu gibi, monitör'ün rezalet renkleri %50 kapanıyordu. O kadar kullanıcı övdü övdü ama emin ol içlerinden kimse monitör'ün tipik ms değerin 4 olduğunu bilmiyordu. Eli ayağı düzgün olan başka bir monitör denemiş olsalardı şu kullandığım modelide kimse övmeye cesaret edemezdi. Rezalet yani, o kadar diyorum.

Dipnot: İşin daha rezalet tarafı AOC kendi sitesinde bahsettiğim model özellikle kısmında hala kullanıcıları avlama modunda. 1 ms ve 4 ms farkını onlar bile göstermiş. Yani oyuncular için 1 ms olmalıdır demek istiyor, hem yazılı, hemde ejderha resimli görsel ile :p Aynı modelin özelliklerden çıkıp teknik özelliklere girdiğiniz zaman GtG tipik ms değerin 4 ms olduğu yazıyor. Ama kullanıcıların çoğu sazan olduğu için aralarında çok nadir kişiler teknik özelliklerine bakıp tipik ms değerin 4 ms olduğunu öğreniyor. Bazıları görüyordur ama bilmiyordur. Hani Google da aramaya bile üşeniyor çoğu. Forumlarda biri yazsın ona yeter.

Bırak alsınlar dicemde kullanıp deneyim sahibide olamıyor çoğu kişi. Çünkü açık söylemek gerekirse çok uzun yıllar önce 60Hz bir monitörden 144Hz bir monitöre geçince ben de heycandan sadece "çok iyi" demiştim o zamanlar. Bir zaman sonra farklı modeller denedim. Bazen yeni aldığım bir monitör eski monitörlerime göre daha rezaletti. Bunlardan birisi AOC 24G2U modeliydi. İtopya sitesinde herkes çoşmuştu :p Çünkü fiyatı uygundu, üstelik IPS panelde 1 ms diye reklam oluyordu. İşin aslı ama tipik GtG 1 ms değerine sahip değildi. Tabii kutuda 1 ms yazıyorsa 1 ms'dir ama o...Neyse, evime geldi açtım kutuyu birazda heycanlıyım IPS panel 1 ms 144Hz fln...Oyuna bir girdim kendi kendime "bu ne lan" dedim. Direkt gözümün önüne onlarca yorum geldi. O zaman dedim bu monitör bozuk. Ama değildi. Çünkü 2. aynı model deneme fırsatım oldu. İkiside tamamen aynı rezalet renklere, ve yüksek Ghosting değerine sahipti. Hangi monitör GtG ms değeri 4 ile Ghosting rezalet olmaz ki ? Bir de monitörün Overdrive ayarı var. Açtığınız zaman bazı özellikler kaybolduğu gibi, monitör'ün rezalet renkleri %50 kapanıyordu. O kadar kullanıcı övdü övdü ama emin ol içlerinden kimse monitör'ün tipik ms değerin 4 olduğunu bilmiyordu. Eli ayağı düzgün olan başka bir monitör denemiş olsalardı şu kullandığım modelide kimse övmeye cesaret edemezdi. Rezalet yani, o kadar diyorum.
MS konusuna hiç girmek istemedim. O konu apayrı bir dolandırma meselesi. Geçen gördüm forumda, arkadaş takmış 1 ms monitör alacağım diye. Tek kıstası buydu, 1 ms olsun da ne olursa olsun.

Bakınız kendi sitesi bahsettiğim model; AOC 24G2U/BK 23,8 inç monitör | AOC Monitör

Baksana çok iyi. İlk görünümde "Yanıt süresi" olarak Türkçe :p Hani kafalar karışmasın, emin olun yanıt süresi 1 ms. Daha sonra "Response time" oluyor fln...Ama nedir ki bu Response time 🤣

Şu rezilliğe bakın;
1.jpg
2.jpg
3.jpg

"MPRT tepki süresi "Moving Picture Response Time" olarak geçer ve adından da anlaşılacağı üzere oyun ayarlarından alışık olduğumuz "Motion Blur" ile alakalı. GtG tepki süresi ise piksellerin renk geçişleriyle alakalı."

Yeni nesil (bi tık eski zamana göre diyorum) monitörlerde böyle bir teknolojiyi baz alarak gecikme süresini 1 ms gösterip insanların kafalarına girdiler. Bir çok kullanıcı zaten deneyim sahibi olarak TN panel monitörlerin daha iyi olduğunu aralarında konuştu oyunlar için. Çünkü TN panel monitörler tipik MS değeri vardır. Hiçbir şekilde kıyaslanamaz bile. Kabaca açıklamak gerekirse aralarında ki farkı, biri yapay biri gerçek. Yani film izlemek için iyi olabilir, ama oyun oynamak için tipik ms değerin düşük olması şarttır. Sadece Ghosting sorunu yaşamazsınız. Özellikle CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda atılan mermiler stabil olmaz. Bu tarz monitörler ile oynayanlar var mı, yok değil. Ama daha iyisi varken neden yani ?

Son düzenleme:
Tavsiye eden monitörden anlamıyordur demişsiniz ancak sizin pek anladığınız söylenemez. Gradient testi üzerinden ne olduğunu bile bilmeden 8 ve 10 bit iki monitörü karşılaştırmışsınız ki AOC gayet iyi sonuç göstererek 8.2 puan almış testten. Daha iyi olduğunu söylediğiniz Acer monitör ise daha kötü kontrast ve kalibrasyon öncesi kötü renk doğruluğuna sahip.

Monitörden neden memnun kalmadığınızı söyleyeyim size. Günümüzde monitörler beyaz rengi gösterirken sıcak veya soğuk beyaz olarak yansıtıyor sizlere. Kullandığınız AOC Monitör kalibrasyon öncesi hedef değer olan 6500 kelvinden daha soğuk beyaz görüntü gösterdiğinden hoşunuza gitmemiş. Bu konuda geçmiş izlenimlere göre tercihler kişiden kişiye değişebiliyor. Ben şahsen soğuk beyazları sıcak bir görüntüye tercih ediyorum.

Referans değerler üzerinden kıyasladığımızda sonuç olarak siz sıcak renkleri seviyorsunuz. Sizin tercihiniz monitörün kötü olduğu anlamına gelmiyor. Tam aksine Acer monitörden daha iyi renk doğruluğuna sahip AOC

Peki bu gömülen monitörler yerine önerebileceğiniz 144Hz monitörler bulunuyor mu acaba?
Bende tam bu modele bakıyordum almak için.

Peki bu gömülen monitörler yerine önerebileceğiniz 144Hz monitörler bulunuyor mu acaba?
Bende tam bu modele bakıyordum almak için.

Konu içinde belirttiğim Acer VG271 monitöre bakabilirsiniz. Yine LG GN600-B de 27G2U'dan panel olarak her türlü iyi monitör. Ben olsam Acer'i tercih ederdim.

AOC 27G2U sadece pivot özelliğinin şart olduğu durumlarda tercih edilmeli bana kalırsa. Ki normalde onun da çözümü var, çoğu monitörde stand değişebiliyor, tabii ekstra masraf.

Tavsiye eden monitörden anlamıyordur demişsiniz ancak sizin pek anladığınız söylenemez. Gradient testi üzerinden ne olduğunu bile bilmeden 8 ve 10 bit iki monitörü karşılaştırmışsınız ki AOC gayet iyi sonuç göstererek 8.2 puan almış testten. Daha iyi olduğunu söylediğiniz Acer monitör ise daha kötü kontrast ve kalibrasyon öncesi kötü renk doğruluğuna sahip.

Monitörden neden memnun kalmadığınızı söyleyeyim size. Günümüzde monitörler beyaz rengi gösterirken sıcak veya soğuk beyaz olarak yansıtıyor sizlere. Kullandığınız AOC Monitör kalibrasyon öncesi hedef değer olan 6500 kelvinden daha soğuk beyaz görüntü gösterdiğinden hoşunuza gitmemiş. Bu konuda geçmiş izlenimlere göre tercihler kişiden kişiye değişebiliyor. Ben şahsen soğuk beyazları sıcak bir görüntüye tercih ediyorum.

Referans değerler üzerinden kıyasladığımızda sonuç olarak siz sıcak renkleri seviyorsunuz. Sizin tercihiniz monitörün kötü olduğu anlamına gelmiyor. Tam aksine Acer monitörden daha iyi renk doğruluğuna sahip AOC
hocam konuyu dağıtmak olmasın ama, 4 bin civarı ikinci elde hangi monitörü önerirsiniz? 27 inç düşünüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı