AOC C27G2U monitör 165Hz'de oyundayken ekran kararıp geliyor

Maseo

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

LoL oynarken birden ekran kararıyor ve birkaç saniye sonra geliyor. Bu yaşandığında çözünürlüğün 1080p 165Hz'ydi.
Ekran karardığında no Signal gözükmüyor monitörün ekranı çalışıyormuş gibi gözüküyor, yani monitörün Power ışığı da düzgün yanıyor. 144Hz'e çekince sorun ortadan kalkmış oldu.

Monitörüm;

AOC 27" C27G2U 1ms 165Hz HDMI, DisplayPort FreeSync Premium Curved Gaming monitör.

Ekran kartı.

Kullandığım DisplayPort kablosu ise monitörün içinden çıkan E239426-C modelli bir DisplayPort kablosu.
sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Bilgisayarım yeni ve sorunun DisplayPort kablosunda olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca;

Ekran kartı driverı güncel.
FreeSync açık.

Yardımlarınızı bekliyor olacağım.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 gün önce başıma böyle bir olay geldi LoL oynarken. Ekranda çizgiler çıkıyordu kararmalar oluyordu. Olduğu an beni oyundan ekran kartı değişikliği tespit edildi diyerek attı sonra bilgisayarı kapatıp açtım düzeldi. Çözüm kısmına gelirsek LoL oynarken arkada spotify,google vb şeyleri kapatıp ayarları düşürüp istemci kısmında ayarlarda oyun bölümünde DX9 modunu aktif ede tıklayıp tekrar deneyin.

2 gün önce başıma böyle bir olay geldi LoL oynarken. Ekranda çizgiler çıkıyordu kararmalar oluyordu. Olduğu an beni oyundan ekran kartı değişikliği tespit edildi diyerek attı sonra bilgisayarı kapatıp açtım düzeldi. Çözüm kısmına gelirsek LoL oynarken arkada spotify,google vb şeyleri kapatıp ayarları düşürüp istemci kısmında ayarlarda oyun bölümünde DX9 modunu aktif ede tıklayıp tekrar deneyin.
Bilgisayarım ultra ayarlarda yüksek fps alıyor aslında.
Bilgisayarın gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca DX9 modu aktif halde.

Bilgisayarım da bu arada Sinerji Nile modeli.

Bunun dışında bilgisayarı aldığımda BIOS sürümü güncellemesi yapmadım.

Bilgisayarım ultra ayarlarda yüksek fps alıyor aslında.
Bilgisayarın gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca DX9 modu aktif halde.

Bilgisayarım da bu arada Sinerji Nile modeli.

Bunun dışında bilgisayarı aldığımda BIOS sürümü güncellemesi yapmadım.
Denemekte fayda var hocam sorunu anlamak açısından diyorum FPSi 144 sabitleyip ayarları en düşüğe çekip dener misiniz?

Denemekte fayda var hocam sorunu anlamak açısından diyorum FPSi 144 sabitleyip ayarları en düşüğe çekip dener misiniz?
Şu an deneyemiyorum fakat sorun devam ederken 144hze çektiğimde(ayarlar çok yüksek olarak seçili) ekran kararması durmuştu.
Belirttiğim gibi monitörün ışığı yanmaya devam ediyor sorun yaşandığında, no signal vb. bir durum yok.
Bu yüzden sorunun ekran kartında veya anakartta olduğunu düşünmüyorum.

Şu an deneyemiyorum fakat sorun devam ederken 144hze çektiğimde(ayarlar çok yüksek olarak seçili) ekran kararması durmuştu.
Belirttiğim gibi monitörün ışığı yanmaya devam ediyor sorun yaşandığında, no signal vb. bir durum yok.
Bu yüzden sorunun ekran kartında veya anakartta olduğunu düşünmüyorum.
Ben sorunu biraz tahmin ettim hocam. Ekran kartı belleği ile ilgili tahminimce veya işlemcinin çok yük bindirmesi. Ayarlari düşüğe çekip fpsi 144 sabitlerseniz düzeleceğini umut ediyorum.

Ben sorunu biraz tahmin ettim hocam. Ekran kartı belleği ile ilgili tahminimce veya işlemcinin çok yük bindirmesi. Ayarlari düşüğe çekip fpsi 144 sabitlerseniz düzeleceğini umut ediyorum.
Hocam bu bana garip geliyor. i5 1140f işlemci ile 3060Ti ekran kartı var aslında. 1080pde her türlü sorunsuz oynatmasını bekliyorum.

Nvidia denetim masasından bazı ayarlar yapmam gerekiyor belki de. Sadece dikey senkronizasyonu kapatmıştım bu kısımda.

Bir de işlemcide stok fan takılı.
Ama 144hzde düzelmesi sizin dediğinizi doğruluyor gibi.

Hocam bu bana garip geliyor. i5 1140f işlemci ile 3060Ti ekran kartı var aslında. 1080pde her türlü sorunsuz oynatmasını bekliyorum.

Nvidia denetim masasından bazı ayarlar yapmam gerekiyor belki de. Sadece dikey senkronizasyonu kapatmıştım bu kısımda.

Bir de bu durum lolde oyuna yeni girdiğimde yaşandı.

Nasıl bu denli yük binebildi garip aslında.

Bir de bu durum lolde oyuna yeni girdiğimde yaşandı.

Nasıl bu denli yük binebildi garip aslında.
Bende anlam veremiyorum ve sorunun 3060 ti karta nasıl yarattığını bilmiyorum ama çözüm yolu için bu yol doğru olacaktır.

Bende anlam veremiyorum ve sorunun 3060 ti karta nasıl yarattığını bilmiyorum ama çözüm yolu için bu yol doğru olacaktır.
Sinerji ile iletişime geçtim ben de aynı zamanda. Bakalım belki eksik bir ayarı vardır.
Bilgisayarda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Monitörde veya displayport kablosunda bir sorun olabilir 165hz'de iken.

Teşekkürler

Sinerji ile iletişime geçtim ben de aynı zamanda. Bakalım belki eksik bir ayarı vardır.
Bilgisayarda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Monitörde veya displayport kablosunda bir sorun olabilir 165hz'de iken.

Teşekkürler
Merhaba,

BIOS update yaptım sonrasında ekran kartını stres testine soktum 70 derecede ekran kararması olmadı şimdilik.

Ayrıca LoL'de de biraz deneme yaptım sorun olmadı yine.

NOT:
Testleri 165Hz 200Fps'te yaptım.

Son düzenleme:
Bilgisayarda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Monitörde veya DisplayPort kablosunda bir sorun olabilir 165Hz'de iken.

Teşekkürler.

Merhaba,

BIOS Update yaptım sonrasında ekran kartını stres testine soktum 70 derecede ekran kararması olmadı şimdilik.

Ayrıca LoL'de de biraz deneme yaptım sorun olmadı yine.

Not:
Testleri 165Hz 200FPS'te yaptım.

Merhaba. BIOS'u Update ettikten sonra ayarlar sıfırlandı mı? BIOS üzerinden yaptığınız bir ayardan da olmuş olabilir sorun ama şu an olmamasına sevindim. 3060 Ti kartta böyle bir sorun çok garip umarım çözülmüştür.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı