Çözüldü AOC Q27G2S/EU model monitör dönüştürücü ile G-Sync destekler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
AOC Q27G2S/EU

Az önce bu monitörü sipariş verdim. Daha önce araştırmıştım fakat net bir sonuca ulaşamadım.

öncelikle dizüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekilde:
- 8 GB NVIDIA RTX 3070 Mobile GPU.
- i7-11800H Mobile CPU.
- 16 GB RAM

Link:

Araştırmalarıma göre F-Sync AMD'nin, G-Sync ise NVIDIA'nın desteklediği iki ayrı teknoloji. Siparişini verdiğim monitörde Adaptive Sync özelliğini destekliyormuş. Yine araştırmalarıma göre bu teknoloji, bu iki teknolojiye de uyumlu olduğu anlamına geliyormuş. Buraya kadar sorun yok.

Dizüstü bilgisayarımda 1 adet HDMI 2.1 çıkışı mevcut. Kimi kullanıcı yalnızca HDMI kablosu ile G-Sync teknolojisini kullanabilirsin diyor, kimisi mümkün değil, illaki DisplayPort çıkışı olmalı diyor. Kimisi de modelden modele değişir, denemeden bilemeyiz diyor. Benim de aklımdaki plan şuydu. HDMI to DP dönüştürücü ile çalışıp çalışmadığını görmekti. Bunun işe yarayıp yaramayacağından tam olarak emin değilim. Fakat siparişimi verdim ve eğer ki böyle bir durum kesinlikle söz konusu değilse acaba siparişimi şimdiden iptal mi etsem diye düşündüm.

Bu durumu netliğe kavuşturmak istedim. Çünkü dönüştürücülerin verimlilikleri konusunda fiyaskoya uğrayabileceğim ihtimalini biliyorum. Birçoğu sanki bitpazarından alınmışlar gibi tam uyumlu çalışmayabiliyor.

Şimdiden emeklerinize sağlık dostlar meclisi.

Son düzenleme:
Çözüm
Site bilgisine göre monitörde VRR desteği var adaptif olarak. Sizin de bilgilerinize dayanarak çıkardığım sonuç, yalnızca HDMI kablosu ile G-Sync teknolojisine erişimim mümkün olacak gibi.

Epey'den baktığım da laptopunuzda minidP portu var gözüküyor. Ayrıca Type-C portun 1.4 DP destekli ve Gen1 bağlantısına sahip. HDMI kullanmana gerek yok.
Mini DP to DP bu kabloyu tavsiye ediyorum.
Eğer Type-C kullanmak istiyorsan Paugge 8K 60Hz / 4K 144Hz / 4K 120Hz / 4K 60Hz HDR USB C to Displayport Kablo bunu öneririm.

1703587874586.png
Sipariş geldi fakat resimdeki gibi ekran üstten aşağıya doğru giderken integral eğrisi gibi içe doğru göçük gibi. Bana pek normal gelmedi. Birazdan ekranı bağlayacağım.

Hımmm. Aslında sorun değil. Alt çıtaya ekran tam yapıştırılmamış. Görüntüyü etkilemez. Bende de bir ASUS monitör var aynı böyle. ASUS logosunda tam yapışık ekran ama kenarlara doğru 2 mm bir boşluk var. Çok klişe bir durum. Bence aç kullan.

Üst kısımlar çok sorun değil de, alt çıtadaki tam yapıştırılmayan kısımda (sağ alt) biraz backlight bleeding olayı mevcut. Belki o sebepten belki değil bilemiyorum.

Şimdilik AOC müşteri temsilcisi ile iletişime geçerim o kadar. Ghosting ve ölü piksel gibi sorunlar yok.

Dosya Ekleri

• IMG_20240102_161928.jpg
    IMG_20240102_161928.jpg
    110 KB · Görüntüleme: 15
(Sağ alt) biraz backlight bleeding olayı mevcut. Belki o sebepten belki değil bilemiyorum.

Ufak da olsa etkiler. Arka aydınlatma panelin en zayıf noktasından daha çok ışık sızdırır. Renkli ve aydınlık ortamda göze çarpmaz. Genelde karanlık sahneyi etkiler. Bence sorun yok. Çok alışık olduğum bir görüntü. Sizin içinize sinmiyorsa AOC kararını versin. 👍

DP port girişini kullanıyorken ekran parlaklığını ayarlayamıyorum. HDMI'da böyle bir sorun olmuyor. Biraz araştırdım fakat bir şey bulamadım. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

DP port girişini kullanıyorken ekran parlaklığını ayarlayamıyorum. HDMI'da böyle bir sorun olmuyor. Biraz araştırdım fakat bir şey bulamadım. Sizce bunun sebebi ne olabilir?
Durumun bununla alakası yokmuş. Windows ayarlarından HDR'ı kapatmam gerekiyormuş.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı