AOC Q27G2S/EU vs MSI G272CQP vs Asus TUF Gaming VG27AQZ

Bütçe
9000

akomos

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar,
Bir post daha açmıştım oradan aldığım bilgiler ve önerileri değerlendirdikten sonra birkaç sorum var ve birkaç monitör arasında kaldım.
Monster Tulpar T7 v20.5 kullanıyorum.
Asıl amacım yazılım için kullanmak, ikinci planda oyun.
Oyun olarak da Forza Horizon 5 oynuyorum.
Gün içinde kaliteli bir ekrana bakmak istiyorum oyun oynadığım zamanda üzmesin istiyorum.
-2560x1440 pikselde VA ve IPS paneller arasında nasıl bir fark olur?
-Kaliteyi düşürüp 1080p tercih etsem görüntümde çok kayıp olur mu?

1.
2.
3.

Son düzenleyen: Moderatör:
2K olması şart değilse bu monitörü öneririm hocam fiyatına göre şahane bir ürün.

Eğer 2K şartsa AOC önerimdir. Monitör bakımından ne ASUS ne de MSI, AOC der geçerim.

VA ve IPS panel arasındaki fark kişiye göre değişir başkasına göre çok bir fark olmasa da genel olarak dağlar kadar fark oldugunu söylemem yeridir. IPS panel renkleri VA panele göre çok daha iyi gösterdiği için Photoshop, kurgu, 3D tasarım gibi işlerle ilgilenen kısaca renklerle işi olanlar kullanır. Ve IPS panelde ghosting yok derecek kadar az olur. Tabii istisnalar mevcut mesela üretim kaynaklı hatalar gibi. Onun dışında IPS panellerde Curved olmaz, IPS panellerde VA ya göre ışık sızması biraz daha fazladır. Film izlerim
Yazılım yaparım oyunlarla işim yok derseniz VA panel alabilirsiniz. Lakin Photoshop gibi uygulamaları da kulanıyorsanız ve oyunda oynarım derseniz IPS panel önerimdir.

Genelde 2K monitörlerde minimum 27 orta olarak 32 inc önerirler hocam. Yani 2K olarak 27inc sizi tatmin eder mi bilemem. Ama bana sorarsanıza 2K'nın bir etkisi olmaz yani ahım şahım bir etkisi olmaz. Mesela izlediğiniz bir film 2K değildse onu 2K izleyemezsiniz. Oyunlarda ise ulan çok da bir fark yokmus be diyeceğinizi düşünüyorum. Yazılım ve oyunda bence 2K gereksiz. Tabii bu kişisel seçenecektir karışamam lakin önerim yukarıdaki attıgım Lenovo'nun modelidir 24inc modelini kullanıyorum gayet memnunum sadece 1adet ölü piksel çıktıgı için değişime yolladım.

Son düzenleme:
Aoc alın 2k veya fullhd farketmez aoc panellerinde bariz bir kalite farkı var . Araştırıp bütçenize uygununu seçin ben aoc 27g2spu/bk modelini kullanıyorum inanılmaz memnunum.

2K olması şart değilse bu monitörü öneririm hocam fiyatına göre şahane bir ürün.

Eğer 2K şartsa AOC önerimdir. Monitör bakımından ne ASUS ne de MSI, AOC der geçerim.

VA ve IPS panel arasındaki fark kişiye göre değişir başkasına göre çok bir fark olmasa da genel olarak dağlar kadar fark oldugunu söylemem yeridir. IPS panel renkleri VA panele göre çok daha iyi gösterdiği için Photoshop, kurgu, 3D tasarım gibi işlerle ilgilenen kısaca renklerle işi olanlar kullanır. Ve IPS panelde ghosting yok derecek kadar az olur. Tabii istisnalar mevcut mesela üretim kaynaklı hatalar gibi. Onun dışında IPS panellerde Curved olmaz, IPS panellerde VA ya göre ışık sızması biraz daha fazladır. Film izlerim.
Yazılım yaparım oyunlarla işim yok derseniz VA panel alabilirsiniz. Lakin Photoshop gibi uygulamaları da kulanıyorsanız ve oyunda oynarım derseniz IPS panel önerimdir.

Genelde 2K monitörlerde minimum 27 orta olarak 32 inc önerirler hocam. Yani 2K olarak 27inc sizi tatmin eder mi bilemem. Ama bana sorarsanıza 2K'nın bir etkisi olmaz yani ahım şahım bir etkisi olmaz. Mesela izlediğiniz bir film 2K değildse onu 2K izleyemezsiniz. Oyunlarda ise ulan çok da bir fark yokmus be diyeceğinizi düşünüyorum. Yazılım ve oyunda bence 2K gereksiz. Tabii bu kişisel seçenecektir karışamam lakin önerim yukarıdaki attıgım Lenovo'nun modelidir 24inc modelini kullanıyorum gayet memnunum sadece 1adet ölü piksel çıktıgı için değişime yolladım.

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
2K mı almalıyım 1080p mı almalıyım hala kararımı tam veremedim.
Ana amacım yazılımla uğraşmak ama IPS panel çok daha canlı renkler sunduğundan orası da karışık hala kafamda.
Attığınız Lenovo'ya baktım satıcısı sıkıntılı gibi ve sizin de belirttiğiniz gibi ölü piksel çıkma olayları çok fazla yaşanmış.

Bütçemin üstünde.

Bu monitör IPS mi VA mı? Epey.com'dan baktığımda IPS gözüküyor ama satıcılarda VA olarak görünüyor bilgilendirebilir misiniz ?

Son düzenleme:
Ana amacım yazılımla uğraşmak ama IPS panel çok daha canlı renkler sunduğundan orası da karışık hala kafamda.
Attığınız Lenovo'ya baktım satıcısı sıkıntılı gibi ve sizin de belirttiğiniz gibi ölü piksel çıkma olayları çok fazla yaşanmış.

Bütçemin üstünde.

Bu monitör IPS mi VA mı? Epey.com'dan baktığımda IPS gözüküyor ama satıcılarda VA olarak görünüyor bilgilendirebilir misiniz?

Hocam PTT dışında diğer satıcılarda 12K fiyata kadar yükseliyor bu monitör. Attıgım modelin iki katı. Başka modellerede yönelebilirsiniz. Tavsiyem 1080p olacak kalan parayla diğer ekipmanlarınızı yenileyebilirsiniz veya cebinizde kalabilir.

Bütçemin üstünde.

Bu monitör IPS mi VA mı? Epey.com'dan baktığımda IPS gözüküyor ama satıcılarda VA olarak görünüyor bilgilendirebilir misiniz ?
Q27G2S/EU sanırım AOC olan bu Kendi sitelerinde ıps yazıyor hocam

Yeni konular

Geri
Yukarı