AOC Q27G2U HDMI vs. DP

blutsechs

Femtopat
Katılım
6 Mayıs 2020
Mesajlar
55
Beğeniler
6
Merhaba, AOC Q27G2U monitörüm ve Palit 3070 Ekran kartım var.

DisplayPort'tan bağlandığımda RDR2 oynarken ekranda hafif bir pırpırlanma oluyor.
Yani böyle göz kırpması gibi beyaz ışık yanıp sönüyor titreyerek, ekranın kenar kısımlarında oluyor genel olarak ama sadece oyunda yapıyor bunu.
Oyun aylarlar menüsünde hemen fark etmiştim çünkü karanlık bir oyun menüsü var. HDMI'a geçtiğimde ise bu titreme gibi olan sorun yok oluyor.

Bu montörde Adaptive Sync var yazıyor. Yani G-Sync açabiliyorum. Monitör ayarlarında Adaptive-Sync açık, NVIDIA ayarlarından da G-Sync'i açıyorum.

Ama bu özellikten HDMI kablo ile faydalanmam mümkün mü? Yahut bu titremeyi nasıl yok edebilirim? Titreme de değil aslında böyle ekran gaması çok hızlı.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

SkyRose

Megapat
Katılım
26 Haziran 2019
Mesajlar
6.390
Makaleler
3
Çözümler
54
Beğeniler
8.870
Titremenin sebebi DP kablosu değil G-Sync açmanız muhtemelen, Comptaible olmayan monitörlerde bu tarz şeyler olabiliyor.

G-Sync açtığınız yerden 143Hz, 120Hz yapmayı veya tam ekran/pencereli ekran olarak ayarları değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

HDMI ile FreeSync üzerinden G-Sync açmak mümkün değil.
 
KS
blutsechs

blutsechs

Femtopat
Katılım
6 Mayıs 2020
Mesajlar
55
Beğeniler
6
@SkyRose cevabınız için teşekkür ederim. G-sync açığım yerden tam ekran modunu açtım. Oyun ayarlarında da fullscreen'e ayarlıyorum, yanlış mı yapıyorum? Compatible derken, bu monitör Gsync açmaya uygun değil mi demek istediniz?
 

SkyRose

Megapat
Katılım
26 Haziran 2019
Mesajlar
6.390
Makaleler
3
Çözümler
54
Beğeniler
8.870
@SkyRose cevabınız için teşekkür ederim. G-Sync açığım yerden tam ekran modunu açtım. Oyun ayarlarında da Fullscreen'e ayarlıyorum, yanlış mı yapıyorum? Compatible derken, bu monitör G-SYNC açmaya uygun değil mi demek istediniz?

Compatible değilse ama FreeSync destekl ise muhtemelen açabilirsiniz ama %100 garantisi yok demek.

FullScreen'e ayarlamak yanlış değil, ama o ayarı değiştirmek bazen ışık patlama sorununu çözebiliyor. Tam tersi de olabilir.
 
KS
blutsechs

blutsechs

Femtopat
Katılım
6 Mayıs 2020
Mesajlar
55
Beğeniler
6
Tek monitör ve 2 kasa kullanıyorum. Evden çalıştığım için sabah iş yeri kasasını hdmi ile bağlıyorum, akşam kendi kasama dp ile bağlıyordum normalde, ama bu titreme yüzünden hdmi ile değiştirmiştim. Dediklerini akşam deneyeceğim, teşekkür ederim.
@SkyRose Hocam şimdi DP ile bağlıyım.Ayarlar bu şekilde. Doğru mudur?


 
Son düzenleme:
Yukarı