Aorus 15P KC deneyimim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar, 1 haftadır kullandığım Aorus 15P KC hakkında elde ettiğim deneyimi sizlerle paylaşacağım.
Cihaz özellikleri:
10th Gen Intel® Core™ i7-10870H (2.2GHz~5.0GHz)
15.6" Thin Bezel FHD 1920x1080 IPS-level Anti-glare Display LCD (240Hz, 72% NTSC)
2x DDR4 Slots (Max 64GB) 8x2 3200MHz
*GIGABYTE adopts DDR4-3200 memory. Intel 10th Gen platform supports up to 2933MHz frequency.
Mobile Intel® HM470 Express Chipset
Intel® UHD Graphics 630
NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU 6GB GDDR6
Boost Clock 1605 MHz, Maximum Graphics Power 115 W
MUX Switch

Cihazın kasası plastik ama çok kaliteli bir plastik. Klavyeye ve kasaya basınca göçme olmuyor.
Touchpad gayet yeterli boyutta ve hissiyatı güzel. Kamerası çerçeveleri inceltmek amaçlı aşağı koyulmuş açısı biraz kötüde olsa karşılığında çok ince çerçevelere sahip oluyoruz.
Portlar:
  • 3x USB 3.2 Gen1 Type-A
  • 1x USB 3.2 Gen1 Type-C
  • 1x HDMI 2.1
  • 1x mini DP 1.4
  • 1x 3.5 kulaklık/mikrofon kombo
  • 1x UHS-II SD kart okuyucu
  • 1x Adaptör girişi
  • 1x RJ-45
1) Klavye:
Klavyesine gelirsem gayet kaliteli bir yapısı var. Tuş başı RGB ışıklandırması bulunuyor (Fusion RGB). Aorus kontrol merkezi üzerinden ışıkları rahatça kontrol etme imkanımız var. Parlaklık seviyesi gayet iyi. Makro ataması var.

2) Ekran :
Ekran konusunda ise çok başarılı bir cihaz 1080p 240Hz bir panele sahip, tepki süresi 3.5/4ms arasında gayet akıcı bir panel. Parlaklığı tahminimce 300/ 350 NİT civarında ve gayet yeterli. Ekran X Rite destekliyor ve çok daha iyi bir renk deneyimi sunuyor. Ayrıca cihaz %99 sRGB'ye sahip. G-Sync gibi bir teknoloji bulundurmasa da yırtılma olmuyor.

3) Yazılım:
İşlemci gücünden detaylı fan ayarlamalarına kadar bir sürü özelliği barındırmakta. Microsoft Azure AI desteği de var %5 civarı FPS artıran bir teknoloji. Nahimic ses sistemide var müzik ve oyun için çok başarılı buldum.

4) Ses sistemi:
Hoparlör kalitesi anlamında orta düzey bir cihaz çok fazla bas yok bu konuda çok bir şey beklemek lazım. Film izlemek için gayet yeterli hatta Nahimic ile beraber ses de kasabiliyorsunuz.

5)Kasa kalitesi:
Cihazın kasası plastik ama çok kaliteli bir plastik. Klavyeye ve kasaya basınca göçme olmuyor. Touchpad gayet yeterli boyutta ve hissiyatı güzel. Kamerası çerçeveleri inceltmek amaçlı aşağı koyulmuş açısı biraz kötüde olsa karşılığında çok ince çerçevelere sahip oluyoruz.

6) Taşınabilirlik:
Cihaz 2.2 kg gerekten çok hafif. Adaptör 230 W ve biraz ağır diyebilirim.

7) Pil:
Cihaz 99.9Wh pile sahip iGPU ile 4 saat YouTube'da video izleyebildim.

8) Soğutma:
Tek kelime ile inanılmaz. Harika bir soğutması var. Cihazda 10870H isimli bir ısı canavarı olmasına rağmen maksimum fanda 78 derece geçtiğini görmedim. Oto fanda 84 gibi değerlere ulaşmak mümküm. Bu değerleri 55W güç çekerken vermekte cihaz. GPU soğutması 72 derece altında maksimum fanda oto mod da 82 derece buluyor.

9) Performans:
Performansı çok iyi alt tarafa kendi yaptığım testleri bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Cİnebench R23:

çoklu çekirdek.png

tekli çekirdek.png

cinebench hw info.png

HW Info'yu test bitmeden açtığımda değerler böyleydi.

Aorus Control Center:

aorus control center.png

dGPU ve diğer ayarların yer aldığı menü:

mux switch.png

Fan kontrol menüsü:

fan menusu.png

SSD hız testi:

ssd.png

Cihaz normalde 1800 MB/s civarı yazma hızı elde ediyordu fakat testte böyle çıktı.
Nahimic:

nahimic.png

Cihazı 16000 TL'ye İtopya üzerinden aldım. Şu anki fıyatı 19700 TL.
İndirime girerse tavsiye ederim çok kaliteli bir cihaz.

@Ramazan Ö @Dark Lord of the Sith @Turkish Kebab @Radeon RX 5500M @xbea @yazilimcionline

Dosya Ekleri

• IMG20210716002357.jpg
    IMG20210716002357.jpg
    100,1 KB · Görüntüleme: 604
  • IMG20210716002329.jpg
    IMG20210716002329.jpg
    235,3 KB · Görüntüleme: 597
  • IMG20210716002251.jpg
    IMG20210716002251.jpg
    132,3 KB · Görüntüleme: 578
  • IMG20210716002209.jpg
    IMG20210716002209.jpg
    76,6 KB · Görüntüleme: 556
  • IMG20210716002159.jpg
    IMG20210716002159.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 514
  • IMG20210716002139.jpg
    IMG20210716002139.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 519
  • IMG20210716002125.jpg
    IMG20210716002125.jpg
    98,8 KB · Görüntüleme: 523
Harici Klavye Yoksa peki?
Cihaz düz zeminde iken klavyede ısı hissetmek zor. Klavyenin orta-sağ bölümü arası bir ısınma oluyor azıcık.
Havaya kaldırırsanız. Bariz miktarda daha fazla ısınma oluyor klavyede. Kullanıma engel olmadı, terletme yapmadı. Ilıktan azıcık daha sıcak gibi.
Yoksa direkt düz kullanabilirsin. Düştüğü 3-5 derece havaya kaldırdığında.

Cihaz düz zeminde iken klavyede ısı hissetmek zor. Klavyenin orta-sağ bölümü arası bir ısınma oluyor azıcık.
Havaya kaldırırsanız. Bariz miktarda daha fazla ısınma oluyor klavyede. Kullanıma engel olmadı, terletme yapmadı. Ilıktan azıcık daha sıcak gibi.
Yoksa direkt düz kullanabilirsin. Düştüğü 3-5 derece havaya kaldırdığında.
Dediğiniz yapacağım teşekkür ederim iyi günler

@T129Atak
@erengore
EDP/Current Throttling probleminin kaynağını buldum ve tam olmasada işe yarayan bir çözüm getirdim.
Sorunun kaynağı sanırım tamamen yazılımsal.
Ben cihazın batarya şarj oranını %80 olarak limitledim. Batarya ister %80 dolu olsun ister %10 yerli yersiz EDP uyarısı veriyor ve CPU 22w civarına sabitleniyor. Olurda cihazı %80 şarj eder ve şarj limitini %60 gibi bataryanın o anki dolu olduğu seviyeden aşağı çekerseniz şarj tamamen duruyor. EDP uyarısıda vermeyi kesiyor. CPU sürekli 40W+ çalışabiliyor.
Yalnız %80 şarj ile başlayıp limiti %60 yapınca 2 saat aralıksız Farcry 6 oynamanın sonunda bataryanın doluluk oranı %6 düştü. Yani cihaz az da olsa bataryadan da tüketim yapıyor. Eğer limitin altında bir batarya değeriniz varsa HWINFO ile gözlemlediğim kadarıyla anlık olarak cihaz bataryayı şarj etmeye çalışıp sonra şarj etmeyi kesiyor. Bu sırada da EDP Throttling uyarısı veriyor. Şarj işlemini kesmiş olsada EDP uyarısı uzunca bir süre devam ediyor.
Yani gene ilginç olaylar silsilesi... :D
Gigabyte gigabyte! Kulakların çınlamıştır umarım. 😂

@T129Atak
@erengore
EDP/Current Throttling probleminin kaynağını buldum ve tam olmasada işe yarayan bir çözüm getirdim.
Sorunun kaynağı sanırım tamamen yazılımsal.
Ben cihazın batarya şarj oranını %80 olarak limitledim. Batarya ister %80 dolu olsun ister %10 yerli yersiz EDP uyarısı veriyor ve CPU 22w civarına sabitleniyor. Olurda cihazı %80 şarj eder ve şarj limitini %60 gibi bataryanın o anki dolu olduğu seviyeden aşağı çekerseniz şarj tamamen duruyor. EDP uyarısıda vermeyi kesiyor. CPU sürekli 40W+ çalışabiliyor.
Yalnız %80 şarj ile başlayıp limiti %60 yapınca 2 saat aralıksız Farcry 6 oynamanın sonunda bataryanın doluluk oranı %6 düştü. Yani cihaz az da olsa bataryadan da tüketim yapıyor. Eğer limitin altında bir batarya değeriniz varsa HWINFO ile gözlemlediğim kadarıyla anlık olarak cihaz bataryayı şarj etmeye çalışıp sonra şarj etmeyi kesiyor. Bu sırada da EDP Throttling uyarısı veriyor. Şarj işlemini kesmiş olsada EDP uyarısı uzunca bir süre devam ediyor.
Yani gene ilginç olaylar silsilesi... :D
Gigabyte gigabyte! Kulakların çınlamıştır umarım. 😂
Sorun Loadline'mış galiba öyleyse. Bu arada dediğiniz şey bir çözüm içeriyor. İyi ki paylaştınız. Benzer şey benim sistemde de vardı. Tavsiyem öyleyse bataryayı çıkarma imkanınız varsa hatta çıkarın ki tüm potansiyel sistem kaynaklarına kalsın.

Sorun Loadline'mış galiba öyleyse. Bu arada dediğiniz şey bir çözüm içeriyor. İyi ki paylaştınız. Benzer şey benim sistemde de vardı. Tavsiyem öyleyse bataryayı çıkarma imkanınız varsa hatta çıkarın ki tüm potansiyel sistem kaynaklarına kalsın.
Sorun tam olarak hangi ayar bilmiyorum. Loadline tam olarak ne işe yarıyor?
Normalde batarya çıkarılabilir değil ancak kapağı açıp soketi söktüm. Adaptörü bağlayıp test ettim. Windows %255 dolu gösterdi bataryayı. :D
DB=Dynamic Boost
Batarya sökük testlerde DB açık 115+30W şeklinde sonuçlandı. Arada sahnelere göre işlemciyide boost ediyor lakin genelde hep 115+30w şeklinde kalıyor. DB kapatınca 100+60w şeklinde sonuçlandı. Ekran kartı 80 dereceyi hiç görmezken CPU 60w tüketimde 93-95 derece takılıyor.
Batarya takılı ve şarj işlemi iptal edilmişken DB aktif 115+30W görüyorum ancak DB kapalı bile olsa işlemci 45-47W üstüne çıkmıyor. Bataryayı sökmek ne hikmetse +12-15W CPU gücü kazandırıyor.

Sorunun kaynağı batarya sanırım ama yazılım mı hatalı yoksa donanım mı emin olamadım.

@osos11
Şöyle bir yazılım var sorun için yardımcı olabilir belki.

1647887591296.png

AMD işlemciler için gibi...

Hocam selamlar. Benim de gigabyte 15p kc Notebook'um var hızlandırmak için ne ekstra yapmam gerekiyor. Autocad vs Psd ara sıra da oyun için kullanıyorum.

Load line vs diğer değerler için sormuştum. Onlara ellemiyorum o zaman. Sadece bu belirttiğimiz VR current ve voltage değiştirip deniyorum.
@erengore
VR current Max 1023 oluyor. Sanırım 10 bitlik değer atayabiliyoruz en fazla. Bende 1023 yaptım.
VR current üstüne gelince sağ üstteki bilgi kutucuğunda IccMax yazıyor. 1023 yapınca IccMax değerleri XTU da otomatik olarak sona dayandı. Yani bu zaten bizim yaptığımız bir ayardı.
Current limit 3600 yazdım. Neyi değiştirdi bilmiyorum. Lakin gene edp other oluyor. Tüketim düşüyor.
Şu an fanları ve Boost seçeneklerini maximuma alıp Control Center ve XTU programlarını sistemden kaldırıp deneyeceğim. Bir umut...
-----------------------
-----------------------

10.02.2022

İşlemciyi 4 çekirdeğe bile düşürdüm. TDP lock vs gibi ayarları da kullandım ama edp throttling olayını çözemedim. Windows 11 için toplu güncellemenin çıkmasını bekliyordum o güncelleme bugün çıktı. Düzgün bir son güncellemeler entegre edilmiş Windows 11. ISO bulursam gelecek günler içinde temiz kurulum ile geçeceğim. Niyetim o yönde.

BIOS'da dahili GPU yani iGPU için bir takım ayarları mıncıkladım ve sonuç ilginç.
Aşağıya HWiNFO tüketim sonuçlarını ekledim.
Film izlerken 7 buçuk dakikada %1 şarj gitti. 7 dakika hesap edersek %90 tüketim 10 buçuk saat eder.
Muazzam değer. 🥳🤩😁

Film izlerken ve masaüstü:
Ekran 60Hz.
Fan quiet.
AI: Battery Save (performansa aldım fotoğrafı çektikten sonra hiçbir şey değişmedi :D )
Ekran parlaklığı %0
Klavye ışığı kapalı.
Wi-Fi-BT kapalı.
Ethernet bağlı.

Masaüstü 240Hz:
Fan quiet.
AI: Battery Save.
Ekran parlaklığı %50
Klavye ışığı %10 (Control Center en düşük)
Wi-Fi-BT kapalı.
Ethernet bağlı.

Yani %50 ekran parlaklığı, 240Hz ve %10 klavye ışığı yaklaşık 3w/saat tüketim fark ettiriyor.

Ne yaptım da böyle oldu derseniz BIOS üzerinden iGPU Turbo Boost'u kapattım.
Maximum Frequency 350MHz yaptım.
ThrottleStop ile de -80mv civarı undervolt.
NVIDIA hakkında bir işlem yapmadım ancak tamamen devre dışıydı. Sistemde gözüküyordu ama frekansları ve gerilimleri sıfırdı.

Normal kullanım değerini ileri bir tarihte paylaşacağım. Bir kullanayım önce. :)
Bu mesajı yazarken Firefox ile 240Hz, parlaklık %50 ve Ethernet bağlı. Klavye %10. kalan süre %21 1 saat 39dk yazıyor. 1 saat 30 dk %20 desek, %100 tüketim 7 saat 30 dakika yapar. Bence güzel. :)

Fotoğrafları isimlendirerek ekledim. Fotoğraf çektim sisteme müdahale olmasın diye. Filmi test sürem ise yaklaşık 8dakika bu süre zarfında bir kere fanı açtı ve o sırada 35w/saat anlık tüketim gördüm. Cihazı kullanırken de anlık olarak 50w/saat tüketimlere zıplıyor. Mesela programları açıp kapatırken filan.
Sanırım bir batarya benchmark testi vardı. Technopat 15G kc incelemesinde yapılmıştı. Videoya bakıp bende bir deneyeceğim aynı testi aynı koşullarda.

İyi günler...
HWiNFO değerleri en soldan sağa doğru; anlık, minimum, maximum, ortalama şeklinde sıralıyor.
Laptopu bu şekilde mi kullanıyorsunuz ? Kütüphanede ofis işleri üzerinde kullanmayı düşünüyorum. Şuan ki bataryası süresi yetersiz, performansta nasıl etki yapar.
Kullandığım cihaz :AORUS 15P KD-72TR224SH

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı