Aorus 15P KC deneyimim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar, 1 haftadır kullandığım Aorus 15P KC hakkında elde ettiğim deneyimi sizlerle paylaşacağım.
Cihaz özellikleri:
10th Gen Intel® Core™ i7-10870H (2.2GHz~5.0GHz)
15.6" Thin Bezel FHD 1920x1080 IPS-level Anti-glare Display LCD (240Hz, 72% NTSC)
2x DDR4 Slots (Max 64GB) 8x2 3200MHz
*GIGABYTE adopts DDR4-3200 memory. Intel 10th Gen platform supports up to 2933MHz frequency.
Mobile Intel® HM470 Express Chipset
Intel® UHD Graphics 630
NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU 6GB GDDR6
Boost Clock 1605 MHz, Maximum Graphics Power 115 W
MUX Switch

Cihazın kasası plastik ama çok kaliteli bir plastik. Klavyeye ve kasaya basınca göçme olmuyor.
Touchpad gayet yeterli boyutta ve hissiyatı güzel. Kamerası çerçeveleri inceltmek amaçlı aşağı koyulmuş açısı biraz kötüde olsa karşılığında çok ince çerçevelere sahip oluyoruz.
Portlar:
  • 3x USB 3.2 Gen1 Type-A
  • 1x USB 3.2 Gen1 Type-C
  • 1x HDMI 2.1
  • 1x mini DP 1.4
  • 1x 3.5 kulaklık/mikrofon kombo
  • 1x UHS-II SD kart okuyucu
  • 1x Adaptör girişi
  • 1x RJ-45
1) Klavye:
Klavyesine gelirsem gayet kaliteli bir yapısı var. Tuş başı RGB ışıklandırması bulunuyor (Fusion RGB). Aorus kontrol merkezi üzerinden ışıkları rahatça kontrol etme imkanımız var. Parlaklık seviyesi gayet iyi. Makro ataması var.

2) Ekran :
Ekran konusunda ise çok başarılı bir cihaz 1080p 240Hz bir panele sahip, tepki süresi 3.5/4ms arasında gayet akıcı bir panel. Parlaklığı tahminimce 300/ 350 NİT civarında ve gayet yeterli. Ekran X Rite destekliyor ve çok daha iyi bir renk deneyimi sunuyor. Ayrıca cihaz %99 sRGB'ye sahip. G-Sync gibi bir teknoloji bulundurmasa da yırtılma olmuyor.

3) Yazılım:
İşlemci gücünden detaylı fan ayarlamalarına kadar bir sürü özelliği barındırmakta. Microsoft Azure AI desteği de var %5 civarı FPS artıran bir teknoloji. Nahimic ses sistemide var müzik ve oyun için çok başarılı buldum.

4) Ses sistemi:
Hoparlör kalitesi anlamında orta düzey bir cihaz çok fazla bas yok bu konuda çok bir şey beklemek lazım. Film izlemek için gayet yeterli hatta Nahimic ile beraber ses de kasabiliyorsunuz.

5)Kasa kalitesi:
Cihazın kasası plastik ama çok kaliteli bir plastik. Klavyeye ve kasaya basınca göçme olmuyor. Touchpad gayet yeterli boyutta ve hissiyatı güzel. Kamerası çerçeveleri inceltmek amaçlı aşağı koyulmuş açısı biraz kötüde olsa karşılığında çok ince çerçevelere sahip oluyoruz.

6) Taşınabilirlik:
Cihaz 2.2 kg gerekten çok hafif. Adaptör 230 W ve biraz ağır diyebilirim.

7) Pil:
Cihaz 99.9Wh pile sahip iGPU ile 4 saat YouTube'da video izleyebildim.

8) Soğutma:
Tek kelime ile inanılmaz. Harika bir soğutması var. Cihazda 10870H isimli bir ısı canavarı olmasına rağmen maksimum fanda 78 derece geçtiğini görmedim. Oto fanda 84 gibi değerlere ulaşmak mümküm. Bu değerleri 55W güç çekerken vermekte cihaz. GPU soğutması 72 derece altında maksimum fanda oto mod da 82 derece buluyor.

9) Performans:
Performansı çok iyi alt tarafa kendi yaptığım testleri bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Cİnebench R23:

çoklu çekirdek.png

tekli çekirdek.png

cinebench hw info.png

HW Info'yu test bitmeden açtığımda değerler böyleydi.

Aorus Control Center:

aorus control center.png

dGPU ve diğer ayarların yer aldığı menü:

mux switch.png

Fan kontrol menüsü:

fan menusu.png

SSD hız testi:

ssd.png

Cihaz normalde 1800 MB/s civarı yazma hızı elde ediyordu fakat testte böyle çıktı.
Nahimic:

nahimic.png

Cihazı 16000 TL'ye İtopya üzerinden aldım. Şu anki fıyatı 19700 TL.
İndirime girerse tavsiye ederim çok kaliteli bir cihaz.

@Ramazan Ö @Dark Lord of the Sith @Turkish Kebab @Radeon RX 5500M @xbea @yazilimcionline

Dosya Ekleri

• IMG20210716002357.jpg
    IMG20210716002357.jpg
    100,1 KB · Görüntüleme: 604
  • IMG20210716002329.jpg
    IMG20210716002329.jpg
    235,3 KB · Görüntüleme: 596
  • IMG20210716002251.jpg
    IMG20210716002251.jpg
    132,3 KB · Görüntüleme: 576
  • IMG20210716002209.jpg
    IMG20210716002209.jpg
    76,6 KB · Görüntüleme: 555
  • IMG20210716002159.jpg
    IMG20210716002159.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 514
  • IMG20210716002139.jpg
    IMG20210716002139.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 519
  • IMG20210716002125.jpg
    IMG20210716002125.jpg
    98,8 KB · Görüntüleme: 520
Yaptım yeniden başlatıp deniyorum hocam.
Bence 90 derece sınır yeterli. Zaten 70W gibi bir tüketimde 90 derece oluyor. Çoğu oyun 70w tüketmez bile. Ayrıca fan hızlarınızı artırmayı deneyebilirsiniz.
O ayarı değiştirdikten sonra yeniden başlatırsanız ayar varsayılana döner. Yeniden başlatmamanız gerekli.

Bence 90 derece sınır yeterli. Zaten 70W gibi bir tüketimde 90 derece oluyor. Çoğu oyun 70W tüketmez bile. Ayrıca fan hızlarınızı artırmayı deneyebilirsiniz.
O ayarı değiştirdikten sonra yeniden başlatırsanız ayar varsayılana döner. Yeniden başlatmamanız gerekli.

Fark ettim hocam 3E ayarladım yeniden ama her türlü oluyor Turbo fanda deniyorum son kez.

1664720690148.png

Yine yedim ühüü.

Neyse artık 5-6 yıl sonra bozulunca laptop alır mıyım 10 defa düşünürüm :)

Fark ettim hocam 3E ayarladım yeniden ama her türlü oluyor Turbo fanda deniyorum son kez.

...

Yine yedim ühüü.

Dert edilcek bir durum yok aslında.
90 dereceyi 70w tüketimde görüyor. Normal hatta piyasaya göre iyi bile denebilir. Daha iyisi için termal macunu değiştirmeniz lazım.
45W tüketimde 2.88GHz hızda takılmasının sebebi Power Limit ayarlarından.
Control Center üzerinden ilk sayfadaki CPU kademesini BOOST ayarlarsanız 62W PL1 ile sıkıntı yaşamazsınız.
Sentetik testler işlemciyi %100 yüke sokuyor. Piyasada bulunan nerdeyse hiç bir oyun bu kadar yük bindirmez işlemcinize.

Dert edilecek bir durum yok aslında.
90 dereceyi 70W tüketimde görüyor. Normal hatta piyasaya göre iyi bile denebilir. Daha iyisi için termal macunu değiştirmeniz lazım.
45W tüketimde 2.88GHz hızda takılmasının sebebi Power limit ayarlarından.
Control Center üzerinden ilk sayfadaki CPU kademesini Boost ayarlarsanız 62W PL1 ile sıkıntı yaşamazsınız.
Sentetik testler işlemciyi %100 yüke sokuyor. Piyasada bulunan neredeyse hiçbir oyun bu kadar yük bindirmez işlemcinize.

Anladım teşekkürler hocam :)

Peki hocam bilgisayarı 45watta test edemez miyim?

Anladım teşekkürler hocam :)

Peki hocam bilgisayarı 45watta test edemez miyim?
XTU ile TURBO Power MAX ve TURBO Short Power MAX seçeneklerini 45W ayarlayıp deneyebilirsiniz. Bu ayar normalde ThrottleStop ile TPL sekmesinden de yapılabiliyor ancak ben ne hikmetse bu turbo power limitleri için randuman alamadım ThrottleStop sekmelerinden.

XTU ile Turbo Power Max ve Turbo short Power Max seçeneklerini 45W ayarlayıp deneyebilirsiniz. Bu ayar normalde ThrottleStop ile tpl sekmesinden de yapılabiliyor ancak ben ne hikmetse bu Turbo Power limitleri için randuman alamadım ThrottleStop sekmelerinden.

Tamamdır hocam PC açınca deneyeceğim.

@osos11 hocam yine merhabaa sanırım kesin çözüm buldum.

1665855953701.png

Burada target temp var 87 olduğu için throttle yiyor olabilir miyiz acaba denemedim uygulamayı yükleyince mavi ekran yedim sildim geri customizeden 95'lere çıkarsak acaba çözülür mü?

Bu arada son mesajınıza cevap vermeyi unutmuşum kusuruma bakmayın :(

Son düzenleme:
Tamamdır hocam PC açınca deneyeceğim.

@osos11 hocam yine merhabaa sanırım kesin çözüm buldum.

Eki Görüntüle 1544893

Burada target temp var 87 olduğu için throttle yiyor olabilir miyiz acaba denemedim uygulamayı yükleyince mavi ekran yedim sildim geri customizeden 95'lere çıkarsak acaba çözülür mü?

Bu arada son mesajınıza cevap vermeyi unutmuşum kusuruma bakmayın :(

Sıcaklık ile ilgili olduğunu sanmıyorum zira 70-80 derece arasında da meydana geliyor ve meydana gelirken termal ile ilgili bir sorun bildirmiyor. Sadece EDP/Other yanıyor bir anda.

Eklediğiniz görüntüyü göremiyorum.

Olur mu, ne kusru! :)

Ben kendi cihazımın termal macununu değiştirdim. Eskiden 90 derecede termal kısma yaşıyordu işlemci. Termal kısma yaşarken bile EDP kısma olabiliyordu. O limit ekranı kırmızılarla doluyordu. Termal macun değiştirdikten sonra sıcaklık ile ilgili hiç sıkıntım kalmadı. Sadece EDP devam ediyor.

A

Sıcaklık ile ilgili olduğunu sanmıyorum zira 70-80 derece arasında da meydana geliyor ve meydana gelirken termal ile ilgili bir sorun bildirmiyor. Sadece EDP/Other yanıyor bir anda.

Ben kendi cihazımın termal macununu değiştirdim. Eskiden 90 derecede termal kısma yaşıyordu işlemci. Termal kısma yaşarken bile EDP kısma olabiliyordu. O limit ekranı kırmızılarla doluyordu. Termal macun değiştirdikten sonra sıcaklık ile ilgili hiç sıkıntım kalmadı. Sadece EDP devam ediyor.

Anladım hocam o zaman boş verelim gitsin bu arada hangi termal macunu kullandınız 4-5 ay sonra ben de yenileyeceğim de.

A

Anladım hocam o zaman boş verelim gitsin bu arada hangi termal macunu kullandınız 4-5 ay sonra ben de yenileyeceğim de.

@Singua
PTM7950 diye geçiyor. Forumda konular ve tartışmalar mevcut. Pumpout effect denilen bir mevzudan da bahsediyorlar.

Ben şurda ufak bir deneyimimden bahsettim. Bir göz at derim.
Ürün güncel olarak nereden alınır emin değilim konuları biraz taramalısın.

@Singua
PTM7950 diye geçiyor. Forumda konular ve tartışmalar mevcut. Pumpout effect denilen bir mevzudan da bahsediyorlar.

Ben şurada ufak bir deneyimimden bahsettim. Bir göz at derim.
Ürün güncel olarak nereden alınır emin değilim konuları biraz taramalısın.

Tamamdır hocam teşekkürler bakayım bir :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı