Aorus RX580 Beyaz Güç Işığı Siyah Ekran Sorunu

Saenix

Centipat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Gezgin
Merhaba, birkaç gün önce bir Online alışveriş sitesinden Gigabyte'nin Aorus RX580 8G modelini ikinci el olarak satın aldım. Büyük bir heves ile kartı komple dağıtıp heatsink, fan bakımlarını yaptım. Kurumuş ve paramparça olan termal padlerini Arctic marka 6.0W/mk iletkenliğe sahip termal padler ile değişimini yaptım. Termal macun tarafında ise Arctic MX-4'ü tercih ettim. Kartı tekrardan bir araya getirip sistemime bağladım ve uzun kullanım sürecine giriştim. Bu süreçte PUBG, CS:GO vb. oyunlar oynuyor internette geziniyor herhangi bir sorun yaşamıyordum. Birkaç gün sonra ise The Witcher 3 - wild hunt yükleyip oynamaya karar verdim, oyunda geçirdiğim 40. dakika olacakken ekran birden karardı ve ekran kartı PCI-e güç bağlantısı üzerinde yer alan beyaz LED belirli aralıklar ile yanıp sönmeye başladı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sorunu birkaç kez daha yaşadıktan sonra çözüm yolları aramaya başladım ve kendimce bulduğum bütün çözüm denemelerini sırasıyla uygulamaya çalıştım;

1- PSU'mu söküp başka bir PCI-E güç kablosu ve PCI-E girişine ekran kartını bağladım.
2- Ev elektriğinden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüp arada duran 3'lü prizi kaldırıp doğrudan psu güç kablosunu prize bağladım.
3- Stok VBIOS güncellemesi yaptım, ekran kartı driverlerini tekrardan kurdum, Afterburner vb. uygulamaları kaldırdım.

Ancak bu çözüm girişimlerimin hiçbiri olumlu bir yanıt vermedi, Technopat Sosyal üyelerinden, sizden bu sorunu daha önce yaşamış yada bilgi sahibi olan uzman kişilerden bir çözüm önerisi bekliyorum.

Sistemim:
  • B450M Gigabyte S2H Anakart
  • B700H Gigabyte PSU (Modüler)
  • AMD Ryzen 2600 İşlemci
  • Gigabyte 480 GB SSD
  • Gigabyte AORUS RX580 8G 256 Bit Ekran Kartı
  • Corsair Vengeance DDR4 8GB CL16 RAM (3200 Mhz Clock)
  • Game Tech GT-001 Kasa

GPU Sıcaklık: Boşta 30/31 Derece - Yükte Max 83-84 Derece

Dipnot: Monitörümde HDMI çıkışı olmadığıdan ötürü VGA/HDMI dönüştürücü ile görüntü alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining yapılmış bir kart olabilir, ne kadara aldınız?
750 TL'ye pazarlık ile elden satın aldım, termal padler ile birlikte şuan 800 küsür bir masrafım oldu, Stock BIOS ile geldi, sıcaklık konusunda ise tam yükte 84-85 derece üstünü hiç görmedim, mining ile oluşabilecek bir sorun ile bağdaştıramadım henüz, umarım bir çözüm önerisi alırım.

Afterburner ile oyunda voltaj değerlerini bir kontrol edin, eğer yük altında doğru voltaj değerine çıkamadan kapanıyorsa faz beslemesinde sorun olabilir veya değerler doğruysa wattman üzerinden frekans düşürmeyi bir deneyin.

Afterburner ile oyunda voltaj değerlerini bir kontrol edin, eğer yük altında doğru voltaj değerine çıkamadan kapanıyorsa faz beslemesinde sorun olabilir veya değerler doğruysa wattman üzerinden frekans düşürmeyi bir deneyin.
1365 --> 1360 / 2150 --> 2000 Mhz'ye düşürüpte test ettim, aynı oyunda kimi zaman 2 saatin sonunda kimi zaman ise 15. dakikada bu sorunu yaşıyorum, ekran kararıyor PCI-E güç bağlantısının üzerindeki led yanıp sönmeye başlıyor elle müdahale edene kadarda sistem o şekilde açık kalmaya devam ediyor. FurMark ve çeşitli araçlar ilede stres testi yaptım test sırasında hiç böyle bir sorun yaşamadım. 1440/1080 skorlarımıda buraya bırakıyorum.
Bu sorun hakkında bir bilginiz yada öneriniz varmı acaba ? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• test.PNG
    test.PNG
    14,3 KB · Görüntüleme: 42
  • test22.PNG
    test22.PNG
    14,1 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı