Alpha Frozen

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce bir sistem satın aldım ve aldığım günden beri oyunlarda anlık takılmalar (FPS drop) yaşıyorum. Çok araştırdım ama ne yaparsam yapayım bir çözüm yolu bulamadım, son çara konuyu buraya açmak oldu. Yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum.
Not: Ekran kartı driverım, BIOS'um güncel. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gibi GPU'umu strest testine soktum ve en fazla 71 dereceye çıktı 1 saatlik test sonucunda. İşlemcim de Max 70-72 oluyor PUBG gibi oyunlarda.

Sistem:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (stok soğutucu)
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Gaming X
  • RAM: Corsair LPX 2X8 (16 GB) 3000 MHz DDR4
  • SSD: Gigabyte 480 GB UD serisi
  • Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
  • Kasa: Cooler Master Masterbox K500L

Valla sistem için neredeyse her şeyi yaptım. Fark ettiysen açıklamaya onu da yazdım temiz kurulum yaptım. Diye sorun artık donanımsal mı bilemiyorum. Çok sinirimi bozmaya başladı bu durum. PC'den zevk alamadım bir türlü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı bir ekran kartı bularak deneme şansınız yok mu? Kartta mı sıkıntı yoksa başka bir şey de mi. Veya sizin ekran kartını başka bir PC de deneme şansınız? CPU kullanımınız çok düşük oyun da. 60-70 olsa ani dar boğazlar yaşanıyor derim fakat oda yok.

Farklı bir ekran kartı bularak deneme şansınız yok mu? Kartta mı sıkıntı yoksa başka bir şey de mi. Veya sizin ekran kartını başka bir PC de deneme şansınız? CPU kullanımınız çok düşük oyun da. 60-70 olsa ani dar boğazlar yaşanıyor derim fakat oda yok.
Sanırım öyle bir şansım yok bro ya bir bilsem sorun neyde garantiye yollayacağım ona göre :(

Sanırım öyle bir şansım yok bro ya bir bilsem sorun neyde garantiye yollayacağım ona göre :(

Bu arada 2K vs fark etmedi bende de yine ani FPS düşüşleri olmaya devam etti. Ama sadece PUBG'de geçerli bu. Diğer oyunlarda bu olmuyor. Şöyle de bir şey var, ani düşüşlerde oyun da herhangi bir kasma donma olmuyor, veriler sadece öyle görünüyor o kadar. Bu da ayrica garip.

Ben de MSI NVIDIA GeForce GTX1660 Armor OC Edition modelini kullanıyorum ama sistemim düşük. A10 7890K CPU 12 GB RAM ile. FPS düşmesilar yemem zaten doğal. Battlefield 1 ve PUBG'de çok var FPS düşmesi sorunu bende. Ama yukarıdaki özelliklerde bir PC'de FPS düşmesi problemi beni şaşırttı.

Geçenlerde uTorrent programında bir gariplik vardı. Windows açılınca otomatik olarak başlat özelliği kapalı olduğu halde açılıyordu bu program ve PC boştayken uTorrent'e ait bir program açılıyor ve işlemciyi Bitcoin kazar gibi kullanıp sömürüyordu. Webhelper.exe buna dikkat edin uTorrent'e ait. %80'lere çıkıyordu CPU kullanımı. Bu da bir oyun sırasında ona FPS düşmesi yapıyor. uTorrent'in saatin oradaki simgesinden çıkış yapınca düzeliyor. Açınca gene aynı. Farkedince programı silip tekrar yükledim bu sorun düzeldi. Yani diyeceğim CPU'yu sömüren bir şey var mı bendeki gibi? Sorunu çözünce çok fark etti öncekine göre. Bir de Rainbow 6 ve GTA V'de düşük FPS sorunu vardı. GTA'da V-Sync'ı halfden on durumuna getirdim düzeldi. Rainbow'da 35FPS veriyordu. V-Sync ayarını değiştirince 75FPS alıyorum. Monitörümün değeri aynı zamanda.

Sistem özellikleri vs. gayet güzel. İlk başlarda olmamasına rağmen daha sonraları bir oyunda crash yemiştim daha sonra fark ettim ki sanki bulaşıcı bir hastalık gibi diğer oyunlarda da olmaya başladı. Çok sık olmasa da crashler, oyun çökmeleri yaşıyorum acaba bu normal bir şey mi yeni bilgisayar alanların belirli bir süre sonra kaçınılmaz sonu mu? :D Bilgilendirirseniz sevinirim sizler de bu tarz şeyler yaşıyor musunuz? Oynadığım oyunlar Apex, GTA 5, CS:GO, Fortnite vb.

Sisteminizin özelliklerini bilsek daha iyi olur.

Sistem Özellikleri:
" Gayet Güzel "

Sistem özelliklerini belirt. Driver'ların güncel mi? Oyunlar korsan mı? Belirt bunları :) .

Eh çok istediniz yazayım bari :D

Sistem: Ryzen 5 2600 (işlemci) MSI B450 GAMING Plus (anakart) MSI GTX 1660 Gaming X (ekran kartı) Corsair LPX (2x8) 16 GB 3000MHz DDR4 (RAM) Gigabyte ud serisi 480 GB SATA (SSD) Cooler Master MasterWatt 600W 80+ (güç kaynağı) Cooler Master K500L 3 fanlı (kasa) AOC G2590 VXQ 24.5' Gaming Full HD (1080P) (monitör)

Geri
Yukarı