Alpha Frozen

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce bir sistem satın aldım ve aldığım günden beri oyunlarda anlık takılmalar (FPS drop) yaşıyorum. Çok araştırdım ama ne yaparsam yapayım bir çözüm yolu bulamadım, son çara konuyu buraya açmak oldu. Yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum.
Not: Ekran kartı driverım, BIOS'um güncel. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gibi GPU'umu strest testine soktum ve en fazla 71 dereceye çıktı 1 saatlik test sonucunda. İşlemcim de Max 70-72 oluyor PUBG gibi oyunlarda.

Sistem:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (stok soğutucu)
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Gaming X
  • RAM: Corsair LPX 2X8 (16 GB) 3000 MHz DDR4
  • SSD: Gigabyte 480 GB UD serisi
  • Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
  • Kasa: Cooler Master Masterbox K500L

Öncelikle DDU yaptım sistemi de hemen yazayım:
  • İşlemci: Ryzen5 2600
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • RAM: 2x8 3000MHz
  • PSU: Cooler Master Watt 80Plus 600W AKTİF PFC 120mm FANLI GÜÇ KAYNAĞI
  • SSD: Gigabyte 480 gblıktan
Sistemin güç ayarı dediğin şey hangisi bilmiyorum ama nihai performans yazıyor ondayım
Afterburnereden bakıyorum FPS düşmesi yaşadığım an GPU kullanımım düşüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam yerine bastın aslında çok baktım ve gözlemlerim şöyle sıcaklıklarda hiç sıkıntı oldugunu düşünmüyorum. Ekran kartının sıcaklığı oyunlarda en fazla 71-72 derece sadece 1 saatlik FurMark testini yapmıştım stres testinin onda en fazla 73 mü 74 mü ne olmuştu. O yüzden sıcaklıkları normal düşünüyorum.

Kullanımlara gelince dediğim gibi FPS düşmesi yaşadığım anlarda GPU kullanımım düşüyor yalnız şöyle bir sıkıntı var ekran kartım oyunlarda genelikle az kullanılıyor. Yüzde 40-50-60 geziyor. Bazen yüksek oluyor çok değişik de genelde 50-60 atıyorum imkanı yok CS:GO'da yüzde yüz olmuyor kullanımı.

Full ayarlarda mesela RX 590 testi izledim CS:GO'da Full yüzde yüz kullanılıyor. Benimki en fazla 70-80 olur. Oyunlarda düşük GPU kullanımım. Bazen de GPU ile CPU kullanımı eşitleniyor darboğaz var desem darboğaz olacak bir sistem değil Ryzen 5 2600 bu ekran kartını rahatlıkla besleyebiliyor.

Yalnız benim aklıma takılan şey siz de yardımcı olursanız elektrikten olma ihtimali var mı ben öyle düşünüyorum. Voltaj dengelerinden falan hani sisteme tam güç gitmiyordur falan çünkü dediğim gibi bilgisayarı yeniden başaltınca drop düzeliyor. Yukarıyı da tam okursanız rica etsem anlaşılacaktır umarım lütfen üşenmeyin :) Çözebilirsek ne mutlu bize :D

CS:GO gibi bir oyunda GPU kullanımlarınız normal 150-200 FPS civarı veriyorsa sorun yok. Testlerde genelde işlemci en üst düzey tutulur. Aynı sistemin ASUS TUF anakart ve Gaming X 1660 Ti olanını kullanıyorum arada hafif droplar dışında sorun yaşamadım. Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyorsa bence sorun yazılımsal. Driver sorunu veya sistem kaynaklarını sömüren bir virüs olabilir bilmiyorum ama bence donanımsal bir sorun yok.

CS:GO gibi bir oyunda GPU kullanımlarınız normal 150-200 FPS civarı veriyorsa sorun yok. Testlerde genelde işlemci en üst düzey tutulur. Aynı sistemin ASUS TUF anakart ve Gaming X 1660 Ti olanını kullanıyorum arada hafif droplar dışında sorun yaşamadım. Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyorsa bence sorun yazılımsal. Driver sorunu veya sistem kaynaklarını sömüren bir virüs olabilir bilmiyorum ama bence donanımsal bir sorun yok.

Brom donanımsal olarak sıkıntı yok deyince içi rahatlattın sağ olasın ama sömüren bir virüs diyorsun ya onun olduğunu varasayarsak sisteme zararı ne boyutlardadır? Kalıcı bir şekilde bilgisayara kökten falan zarar vrebilir mi? Virüsler hakkında ayrıntılı bir bilgim yok. Kalıcı hasarlara sebebiyet gösterebilir mi yardımcı olursan sevinirim. Yorumun için teşekkür ediyorum ayrıca :)

Bu arada PUBG'de de GPU kullanımım düşük. Sadece 1080P'de ayarları Ultra yapınca bir 90'ları görüyorum 97 falan oluyor GPU kullanımı.

Brom donanımsal olarak sıkıntı yok diyince içi rahatlattın sağ olasın ama sömüren bir virüs diyorsun ya onun olduğunu varasayarsak sisteme zararı ne boyutlardadır kalıcı bir şekilde bilgisayara kökten filan zarar vrebilir mi virüsler hakkında ayrıntılı bir bilgim yok kalıcı hasarlara sebebiyet gösterebilir mi yardımcı olursan sevinirim yorumun için teşekkür ediyorum ayrıca :)
Dediğim gibi tam sorunu bilmiyorum ama büyük ihtimal virüs değildir ve bunun kalıcı bir zararı yoktur. Bence bilgisayara format atıp tüm driverleri tekrar kurun. Oyun içi ram kullanımlarınıza da bakın. 16 GB yeterli ama arkada ram kullanıp oyunda drop yaşatan programlar olabilir.

NVIDIA’nın 2 veya 3 sürüm önceki driverlarını kurdunuz mu? Bu videoda birazcık karşılaştırılma yapılmış. Anlatmaya çalıştığım durum bu aynı sorunu GTX 1050 kartımla ben de yaşamıştım.

NVIDIA’nın 2 veya 3 sürüm önceki driverlarını kurdunuz mu? Bu videoda birazcık karşılaştırılma yapılmış. Anlatmaya çalıştığım durum bu aynı sorunu GTX 1050 kartımla ben de yaşamıştım.

DDU ile kaldırıp mı kurayım eski sürümü? Yalnız ben format attıktan sonra DDU yaptığımı belirtmiştim fakat DDU'yu yaptıktan sonra Windows otomatik olarak sürücü kurmasın diye hızlı bir şekilde en güncel sürümü kuruyordum ama bir sıkıntı çıkıp duruyordu, kuramadım sürümü. Bu sefer de Windows otomatik olarak 5 ay önceki sürümünü kurmuş. Sonrasında GeForce exprienceden güncelleştirdim sürücüyü.

Windows güncellemelerini duraklat, güvenli modda Windows’u başlat DDU ile Windows’un kurduğu sürücüyü kaldır ve güncel sürümü yükle. Sorunu Windows’un kendi kafasına göre kurduğu sürücüyü yüklediği için yaşıyorsun çok büyük ihtimal.

Yeni konular

Geri
Yukarı