API nedir ve nasıl yazılır?

Savvia

Centipat
Daha fazla  
Şimdi bir hevesle başlıyorum bu işe API nasıl yazılır bilgisi olan var mı hangi programlama dili kullanılır hazır apıler nerede bulunur? Bunları açıklayacak varsa çok iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi bir hevesle başlıyorum bu işe API nasıl yazılır bilgisi olan var mı hangi programlama dili kullanılır hazır apıler nerede bulunur? Bunları açıklayacak varsa çok iyi olur.
Öncelikle;
  1. Ne ile meşgulsünüz? Web programlama mı masaüstü programlama mı?
  2. API'nızın etkileşime geçebileceği başka bir programınız var mı?
Eğer web programlama yapıyorsanız, REST API öğrenebilirsiniz. Python kullanabilirsiniz.

Düzenleme: Yanlış anlamışım.

Servislerimizi dış ortamlara bağlamada kullanıyoruz. Örneğin veritabanındaki verilere erişmek için API yazarsın hem web uygulamandan hem de mobil uygulamandan API kullanarak kullanıcılar erişebilir. SOAP, REST gibi farklı teknikleri var. Günümüzde restful yani JSON kullanımı en yaygın. ASP.net WEB API, python fastapi veya django jsonresponse gibi farklı frameworkler var.

EDIT: Hazır API derken ne istediğinizi anlamadım ama öğrenme sürecinde kullanmak için şöyle bir placeholder api sitesi var : JSONPlaceholder - Free Fake REST API
Onun dışında çoğu büyük şirket api sunar. Örneğin instagram, twitter, reddit vb.

API dediğin şey, geliştirmiş olduğun servisi dışarı aktarmaya yarar. Dışarıdan kastım, başka bir uygulamanın senin servislerini kullanmasıdır. Sen bu uygulamaları bilmezsin. Sadece API hizmeti sunarsın.
API denince aklımıza direkt olarak web servisler geliyor fakat bunun dışında bir masaüstü programın veya basit bir background servislerinde API sunduğu servisleri olabilir.

Web API ler için JavaScript, C#, Java, Go, Kotlin, Ruby, Python dilleri en çok tercih edilenler.
Hazır API için Firebase benzeri sistemler kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı