Apple, Çinli YMTC’den Bellek Tedarik Edecek

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
YMTC-X3-9070-3D-NAND-Yonga-Bellek.jpg

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, BusinessKorea tarafından gelen haberlere göre cihazlarındaki çözümleri için Çinli Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC) ile birlikte çalışacak. Çinli şirket tarafından geliştirilen 3D NAND yongalar ilk olarak iPhone 14 akıllı telefonlarda kullanılacak. Apple’ın bu hamlesi YMTC ve hatta Çin teknolojisi için çok önemli. Bu ortaklığın diğer ürünlere yayılıp yayılmayacağını […]

Devamı: Apple, Çinli YMTC’den Bellek Tedarik Edecek
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Çin’de bu işe girdiyse dünya olarak çip pazarında bir rahatlama olabilir. Ama TSMC gibi kaliteli olur mu, onlar kadar iş yapar mı göreceğiz.

Belki Tayvan’a girmekten de vaz geçer, yoksa elektronik pazarı mahvolur. 😁

Çin yavaş yavaş her pazara el atıyor.

Apple her şeyi kendi üretiyor diyen Apple fanboyları seri üzgün.

Kim söyledi bunu? Apple tasarımı yapıyor sadece bildiğim kadarıyla. Üretim hep farklı kişiler de. İşlemci ARM ile TSMC’de, ekran en son Samsung diye hatırlıyorum. Hatta buradaki konuyu incele. Tüm parçalar farklı kişilerde.

Kim söyledi bunu? Apple tasarımı yapıyor sadece bildiğim kadarıyla. Üretim hep farklı kişiler de. İşlemci ARM ile TSMC’de, ekran en son Samsung diye hatırlıyorum. Hatta buradaki konuyu incele. Tüm parçalar farklı kişilerde.

Hocam bende biliyorum. Ama sosyal medyada appleyi savunan bir çok geri kafalı var. iPhonenin 4gb RAMı Androidin 8GB RAMına eşit gibi saçma sapan yorumlar yapıyorlar. Karşılatırma videolarında çok görüyorum yorumlarda apple her şeyi kendisi üretiyor sanıyorlar. Anlatmak istediğinizde ise anlatamıyorsunuz.

Hocam bende biliyorum. Ama sosyal medyada appleyi savunan bir çok geri kafalı var. iPhonenin 4gb RAMı Androidin 8GB RAMına eşit gibi saçma sapan yorumlar yapıyorlar. Karşılatırma videolarında çok görüyorum yorumlarda apple her şeyi kendisi üretiyor sanıyorlar. Anlatmak istediğinizde ise anlatamıyorsunuz.

Üretime dediğin gibi lafım yok ama RAM konusu doğru. Şu an piyasada 12-16 GB RAM’li cihaz çıkarken android tarafında, Apple’ın en yüksek modelinde bile 6 GB RAM var. Fazla koysa koyar ama ihtiyaç duymuyor. İşletim sistemine yeterli bu kadarı. Koysa da müşteriye zarar. Maliyeti artar.

Üretime dediğin gibi lafım yok ama RAM konusu doğru. Şu an piyasada 12-16 GB RAM’li cihaz çıkarken android tarafında, Apple’ın en yüksek modelinde bile 6 GB RAM var. Fazla koysa koyar ama ihtiyaç duymuyor. İşletim sistemine yeterli bu kadarı. Koysa da müşteriye zarar. Maliyeti artar.
Her iki markanında ramında pek bir fark yok. iPhone iOS kullandığı için pek ram ihtiyacı duymuyor. Android ise ram canavarı. 4GB Ramdan 1 GB kalıyor. Eğer iPhone Android olsaydı şuan iPhone çok kötü olurdu. Şu an en perfonmanslı telefon Asus ROG 6 18 GB Ramı var. İşlemcisi vs. iyi olduğu için çoğu android telefonlara kafa tutar diye düşünüyorum ömür konusunda.

Her iki markanında ramında pek bir fark yok. iPhone iOS kullandığı için pek ram ihtiyacı duymuyor. Android ise ram canavarı. 4GB Ramdan 1 GB kalıyor. Eğer iPhone Android olsaydı şuan iPhone çok kötü olurdu. Şu an en perfonmanslı telefon Asus ROG 6 18 GB Ramı var. İşlemcisi vs. iyi olduğu için çoğu android telefonlara kafa tutar diye düşünüyorum ömür konusunda.

İşte o yüzden yazdım ihtiyaç duymuyor diye. Her şey işletim sistemiyle, donanım ile ilgili değil. Keşke stabil olsa da android de az rame ihtiyaç duysa.

Ömür konusunda ben şu an iPhone modellerinden başka telefon göremiyorum. Ne fanboyum ne android düşmanı. Ama dediğin gibi 18 GB RAM uzun ömürlü olur diyorum bende.

Geri
Yukarı