Apple, M1 Mac’lerin Ultra Geniş Monitör Desteğini Düzeltecek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kıyasladığım konu Xe ekran kartlı Tiger Lake işlemcili mobil ürünler. Benzer boyutta Razer Blade var ağlatır Apple’ı. 16 inç ince cihazlara geçince ise iş iyice çığrından çıkıyor ki zaten Apple bu modellere M1 koyma girişiminde bulunmadı. M1 harcadığı güce göre gücü aşırı yüksek bir cihaz ama itiraf edin çok eksiklikleri var gerek Thunderbolt üzerinden harici GPU (sadece AMD sürücüsü var, oyun oynayan adama gelmez zaten) takamamak ve sahili GPU’nun Xe’ye göre güçsüz olması. İki selefte gelişecektir fakat bu şu an M1’in eksik olmadığı anlamına gelmiyor. Kabul edin artık. Bu arada uçak motoru sesine denk gelmedim, oyun serilerinde kişiye bağlı seçim zaten.
Hocam önce şu videoyu izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda da görüldüğü gibi ekran görüntü kalitesi (çözünürlük hariç) haricinde hiç bir şekilde Apple'ın eline su dökemiyor. Çok vurguladığınız GPU tarafında da M1'li Macbook Pro 13" önde.

Hocam önce şu videoyu izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda da görüldüğü gibi ekran görüntü kalitesi (çözünürlük hariç) haricinde hiç bir şekilde Apple'ın eline su dökemiyor. Çok vurguladığınız GPU tarafında da M1'li Macbook Pro 13" önde.
Kastettiğim model bu. Attığınız model de eGPU destekliyor, onunla bile bir harici kartla hızlı video işler veya oyun oynarsınız, M1 yapamıyor bunu ama aslında dediğimiz şey aynı kapıya çıkıyor, yüksek işlem gücüne rağmen (CPU bandında) eksiklikleri olan model. Aslında aynı şeyi söylüyoruz tartışmaya da gerek yok sonraki modellerde Apple olması gereken halen gelecektir.
2 seneye gene konuşalım bu konuyu, bakalım neler değişmiş eğlenceli oluyor böyle.
Bu arada oyun testleri gerçeği yansıtmıyor, kas gücünü yansıtıyor.

Kastettiğim model bu. Attığınız model de eGPU destekliyor, onunla bile bir harici kartla hızlı video işler veya oyun oynarsınız, M1 yapamıyor bunu ama aslında dediğimiz şey aynı kapıya çıkıyor, yüksek işlem gücüne rağmen (CPU bandında) eksiklikleri olan model. Aslında aynı şeyi söylüyoruz tartışmaya da gerek yok sonraki modellerde Apple olması gereken halen gelecektir.
2 seneye gene konuşalım bu konuyu, bakalım neler değişmiş eğlenceli oluyor böyle.
Bu arada oyun testleri gerçeği yansıtmıyor, kas gücünü yansıtıyor.
Macbook kalite olarak hem çok daha iyi hem de daha ucuz. Ha birde Oyun testi yok videoda benchmarklar var. Neyse, ileride yine konuşalım bakalım o zaman değişecekmi durum.

Maalesef yabancılar gibi işe ayrı oyuna ayrı bilgisayar alma fırsatı olmuyor çoğu kimsenin. O yüzden iş bilgisayarı oyun bilgisayarı da oluyor slayt bilgisayarı da online ders bilgisayarı da.

Değil bir ürünü amacı dışında kullanma alışkanlığımızın üzerine vurgu yaptım sonra neden kasıyor diye buraya başlık açıyorlar.

Açıkçası sen amacı oyun olamayan bir bilgisayarla oyun oynmama derdinde isen gerçekten garip. Üretilen dizüstü oyun bilgisayarlarının, burada tonlarca oyun amaçlı toplanan sistemlerin amacı ne o zaman? Bu şey ya; yarış yapmak için, drift atmak için, aile arabası veya iş arabası almak gibi bir şey. Açıkçası dediklerinize katılmıyorum. 5 nm harici grafik birimi GTX1050 Ti güçlü olan bir işlemcili ince bir notebook amacı iş ve profesyonel işlerle uğraşam kesim için üretilmiş bilgisayarda oyun oynayacağım diyorsun workstation veya ofis günlük kullanım bilgisayarlarında oyun oynanma gibi derdi olan biri ile tartışmak istemiyorum. Çünkü bir sonuca varılamayacak.

Açıkçası sen amacı oyun olamayan bir bilgisayarla oyun oynmama derdinde isen gerçekten garip. Üretilen dizüstü oyun bilgisayarlarının, burada tonlarca oyun amaçlı toplanan sistemlerin amacı ne o zaman? Bu şey ya; yarış yapmak için, drift atmak için, aile arabası veya iş arabası almak gibi bir şey. Açıkçası dediklerinize katılmıyorum. 5 nm harici grafik birimi GTX1050 Ti güçlü olan bir işlemcili ince bir notebook amacı iş ve profesyonel işlerle uğraşam kesim için üretilmiş bilgisayarda oyun oynayacağım diyorsun workstation veya ofis günlük kullanım bilgisayarlarında oyun oynanma gibi derdi olan biri ile tartışmak istemiyorum. Çünkü bir sonuca varılamayacak.
Yazdıklarınız saçma bence. Profil resmimde Windows 7 resmim var fakat görebileceğin üzere Windows 10 kullanıyorum. Ve inatla anlamamak istediğin şu, M1 işlemci çıkmadan önceki modellerde istersek harici ekran kartı takıp oynumuzu oynayabiliyorduk. Bunda öyle bir şey yok. Hadi harici kart takamadık diyelim, o zaman beni harici karta mecbur bırakma. E, o da yok. Ne yapayım ben böyle işlemciyi?
Windows tarafında ise tamamen isteklerimi karşılayan, aynı taşınabilirlik seviyesinde cihazlar var. Burada kötülediğim şey MacBook serisi değil, M1 işlemci.

Yazdıklarınız saçma bence. Profil resmimde Windows 7 resmim var fakat görebileceğin üzere Windows 10 kullanıyorum. Ve inatla anlamamak istediğin şu, M1 işlemci çıkmadan önceki modellerde istersek harici ekran kartı takıp oynumuzu oynayabiliyorduk. Bunda öyle bir şey yok. Hadi harici kart takamadık diyelim, o zaman beni harici karta mecbur bırakma. E, o da yok. Ne yapayım ben böyle işlemciyi?
Windows tarafında ise tamamen isteklerimi karşılayan, aynı taşınabilirlik seviyesinde cihazlar var. Burada kötülediğim şey MacBook serisi değil, M1 işlemci.

O kadar para verip eGPU ile uğraşacağına sistem topla o zaman. Veya oyun bilgisayarı al.

GPU işini becerememiş Apple. Oyun amaçlı bir cihaz olmasa da oyun içi testleri kötü. CPU konusunda ise şu an masaüstüme takılsa takardım.
RX 560'a yakın GPU'ya sahip olan, 9700H'ı single ve multi core'da geçen, pasif soğutulan ve serin kalan, piyasada ilklerden biri olan SoC'den ne bekliyorsun?
Üstüne bu çip, Macbook Air gibi incecik bir cihazda var. Harici GPU çok saçma olurdu.

Bu @bitwise hocamın sana yanıtı.

O degil de MacBook'u savunacagim derken Apple'in mucizevi bir sekilde kullandigi Intel islemciden daha fazla performans alabildigini iddia etmek nedir?

Ayni islemciyi kullanan X model laptop ile, MacBook bilmem ne, ayni frekansta ayni is yukunde yakin performans verir.

Cogu laptop ureticisi kafasina gore termal bir konfigurasyon yapiyor, Apple'da benzer sekilde belirli bir sicakligi gecmemesi için throttling yapiyordur bilgisayara.

"Apple bilgisayar muadili Windows makinelerden daha performansli" iddianizin altini doldurun, daha iyi ya da ayni islemciye sahip makinede yapilan Benchmark'lardan daha iyi performans gosterdiginin kanitini buraya birakin, yoksa insanlari fanboy demekte hakli cikarmis oluyorsunuz.

Rakip gösterdiğim XPS serisi 14 binden aşağı değildi o zaman ki aynı zamanda MacBook Pro 9800 TL idi.

Matebook? Ve sadece XPS serisi mi var? Ben onu anlatmaya çalıştım.

Geçen yılki modelle dediğim her şeyi yapabiliyorken bu yılki modelle yapamıyoruz.
Üst seviyede oyun oynamak için demiyorum zaten. İstesem MacBook PRO'dan çok daha iyi olan Razer Blade Stealth alırdım. Tek istediğim tek cihazı yanımda gezdirmek, gerekirse video edit veya OBS çalıştırmak, boş zamanımda da yapabildiğim kadarıyla oyun oynamak. M1 son maddeyi karşılamıyor (ki geçen yılki Air bile karşılıyordu).

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı