İnceleme Apple magic mouse

Herkese merhaba, bugün sizlere Apple magic fareyi göstereceğim. Bu inceleme bir ön izlenimdir uzun kullanım hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır.
Ürünü 24 şubat gecesi Apple'ın orijinal sitesi üzerinden istettim ve klasik UPS Kargo ile 27 şubat öğle saatleri elime ulaştı. Ürün 1899TL bu fiyatı ve eksiklikleri hakkında konuşacağız ama önce kutusuna ve kutu içeriğine bakalım.

Ekran Resmi 2023-03-01 15.02.41.png

Ürünün kutusu çok sade ve gerçekten sağlam. Normal bir karton kutu gibi değil. yanınızda taşıyacak olursanız çantanın içerisine bu şekilde koyabilirsiniz.

Görsel

Ürünün kutu içeriğinden kendisi ve bir adet kablo çıkıyor ve tabii ki hepimizin bildiği kullanma kılavuzu. Bir de farenin boyutunu sesini ve özelliklerini gösteren bir video göstereceğim sizlere.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi sizlere bu ürünün artı ve eksi taraflarını söyleceğim. Zaten incelemenin %80i bu kısımda olacak.

artı kısımları;

Fare gerçekten inanılmaz derecede hafif sanki elinizde hissetmiyormuşsunuz gibi bir hissi var.

Şarj süresi hakkında uzun süreli kullanmadığım için söyleyebileceğim tek şey %90'lık şarj süresi 30 dakikalık aktif kullanımda %85'e indi.

Farenin dokunmatik yüzeyi videodada gördüğünüz gibi çok kullanışlı. Özellikle web tasarım işiyle uğraşanlar için birebir (en azından benim gibi başlangıç seviyesinde olanlar için). Çünkü yaptığınız her değişikliği klavyeden Alt+Tab yapmadan sadece mouse üzerinde iki parmağınızı kaydırarak bakabiliyorsunuz. Bu da size zaman kazandırıyor ve hoş bir özellik.

Farenin yarısından çoğuna tıklanabiliyor. Bunun artı kısmı ne diye soracak olursanız farklı tutuş biçimindeki kişiler için bayağı işe yarayan bir özellik.

Not: Ön izlenim için benim görebildiğim artı kısımları bunlar.

eksi kısımları;
Tahmin edebileceğiniz üzere ilk eksi kısım farenin şarj kısmının alt tarafta olması. Aslında bu o kadar da abartılacak bir şey değil çünkü fare inanılmaz derecede hızlı şarj olup çok uzun süre kullanılabiliyor.

Görsel

Fare çok küçük. Evet fare o kadar küçükki benim gibi eli büyük birisinin kullanmasının imkanı yok çünkü fareyi kullanırken kuş parmağım ile baş parmağım boşta kalıyor ve yüzeye sürtüyor bu da fareyi hareket ettirmemi zorlaştırıyor. Senin elin büyükse biz ne yapalım diyebilirsiniz eli normal büyüklükteki herkes bence bu fareyi kullanmakta zorlanır özelliklede fareyi palm tutuşu ile kullanmaya alışmış kişiler.

Mouse Tutuş Şekilleri - Fare Nasıl Tutulur? - SaveButonu

Farede sağ tık özelliği yok? Bu durum çok saçma değil mi sizce de farenin her kısmı sol tık. Bu sebepten dolayı klavyede Control tuşuna basılı tutarken fareye tıklamak gerekiyor bu da alışık olmayan bir kişi için çok zor.

Fareyi oyun için kullanamazsınız. Evet oyun için kullanmak neredeyse imkansız çünkü hem hissedilemeyecek kadar hafif hem de sağ tık özelliği yok. Bu iki özellik yüzünden oyun oynamak özelliklede FPS tarzı oyunlar çok ama çok zor.

Not: Ben bu fareyi kendim için kullanabileceğimi sanarak almıştım lakin elimin taşması, sağ tık özelliğinin olmaması, oyunlarda kullanılamayacak olması beni maalesef çok üzdü. Bu sebepler yüzünden fareyi iade edeceğimi bilmenizi isterim. Umarım bu fareyi almayı düşünenler için güzel bir inceleme olmuştur fare yarına kadar elimde merak ettiğiniz bir şey varsa konu altına yazabilirsiniz.

Hayırlı olsun diyelim. Ne diyelim? Bizde depoda eski klavye fare falan arıyoruz. Geçen HDD buldum depoda onu kullanıyorum.

Fiyatı tuzlu. Fakat MacBook Pro ile kullanma şansım olmuştu, gayet alınabilir bir ürün. USB portu işgal etmiyor oluşu Ultrabook/MacBook cihazlar için güzel. Çantada az yer kaplıyor, şarjı uzun gidiyor. Hızlı şarj oluyor.

Çok önce deneyimlerinin bir mouse, gerçekten kullanışsız bana göre, çok alçak el yoruyor. İşlevsel de değil, ekosistem için bile dahil edilmesi gereksiz bana göre.

Yazının sonunu okursanız pek hayırlı olmadı =D.
Eğer gerçekten kullanılamayacak seviyde değil ise zamanla alışırım diyip kullanmayı deneyebilirsiniz. Zaten apple bambaşka bir bağımsızlığı var. Mesela 15 sene Windows kullan. Sonra MacOs sisteme geç alışması gerçekten çok zor. Yani apple gerçekten işini iyi yapan kalite F/P marka ama. Alışması, kullanması imkansız özellik tasarım vs. yapıyor. Windows ile MacOs çok farklı, dediğim gibi alışılmaz. Ama iş birliği tarzı bir şey yapsalar Windows'tan MacOs'a geçiş, arabanın koltuk kılıfını değiştirmek kadar kolay olabilir.

Maalesef imkanı yok kullanabilmemin.
Evet. Sağ tık özelliğinin olmaması... İnşallah iade alırlar. Eskiden RAM almıştım. Uymamasına rağmen iade almamışlardı. Sizin yaşadığınız sorun ile ilgilenceklerini düşünmüyorum. Hayırlısı olsun, Sağlık olsun.

Geri
Yukarı