Apple Magic Keyboard Inceleme

Herkese selamlar.

Cok yazi yazan insanlar için konforlu bir klavye sanirim en onemli ergonomi unsurlarindan biri. Isim geregi her gun bilgisayar basinda sabah 8 aksam 5 kod yaziyorum ve iyi bir klavye benim masamdaki en degerli aksesuar diyebilirim. Gaming urunlerin tutulmasiyla birlikte bu sektordeki alternatifler cogaldi fakat bir mekanik klavye ne kadar saglam olursa olsun bu tip klavyeler genelde normal klavyelere gore bir tik daha yuksek olduklari için, bilek destegi olmadan kullanmak açıkçası beni fazlasiyla yoruyor. MacBook aldiktan sonra kablolu her cihazi atip kurtulma istegiyle gelen elegant ve minimal masa arzusuyla birlikte, klavye eksigimi de Magic Keyboard alarak tamamlamaya karar verdim.

Klavyenin performansi ve ergono misinden detayli olarak bahsedecegim ama oncesundan bahsetmek istiyorum. "Bu klavye MacBook'un dahili klavyesiyle ayni degil mi, niye ayrica boyle bir şey satin aldin?" diyenler için gelsin: Maalesef ulkemizde İngilizce Q klavyeli MacBook satisi yok. Ve bir yazilimci olarak İngilizce Q duzen is akisini oldukca hizlandiriyor. O yuzden benim için İngilizce Q klavye bir zaruriyet diyebilirim. Türkçe bir klavye ile yazi yazmaya calistigimda kendimi boyle hissediyorum resmen:

1628359184363.png

Magic Keyboard'un 2 farkli modeli var birisi daha numpadli biri de numpadsiz olan versiyonu. Numpadli olan versiyonu boyut olarak epey daha buyuk. Digerinin yaklasik 1.5 kati falan. Ama soyle diyeyim, ufak bir sirt cantasina rahatlikla sigiyor. Bunu bildigim için açıkçası hiç dusunmeden numpadli olan versiyonu tercih ettim zira numpadsiz olan versiyonda sol alt taraftaki CTRL, option, command (Windowsca meali CTRL, Win, alt) tuslarinin en solunda hiç alisik olmadigimiz sekilde bir FN tusu var ve CTRL'e basmak isterken %90 yanlislikla FN'e basiyorsunuz ve bu bence acayip rahatsiz edici bir olay.

1628359438547.png

Numpadli olanin diger avantajlarini da sayacak olursak: Buyuk ok tuslari ve tabii ki numpad :D Kisaca cantaniza sigdigi surece bence kesinlikle numpadli versiyonu almak ergonomi acisindan cok daha mantikli.

Gelelim performansina. Apple takipcileri ne demek istedigimi cok iyi anlayacaklardir; Apple bir ara cani sikilip MacBook'larda butterfly klavye denen bir garabet kullanmisti. Gecen nesil cok sukur ki bu butterfly Switch'lerden vazgecip tekrar scissor Switch'lere donmuslerdi. Şu an 2020 ve daha yeni model herhangi bir MacBook'da kullanilan tuslarla Magic Keyboardlarda kullanilan tuslar ayni mekanizmaya ve hissiyata sahipler.

Yazim konforu olarak hiç abartmadan konusuyorum, cekmecemde gercekten iyi markalarin biri Red biri de Blue Switch'li 2 mekanik klavyesi var ve iddia ediyorum Magic keyboarda alisan bir bunye kolay kolay baska bir klavye aramaz. Performans olarak ozellikle yazan/cizen insanlar için cok iyi bir tercih olacagini soyleyebilirim.
Piyasada satilan ucuz ya da pahali hemen her Magic Keyboard alternatifi klavyenin alt tarafinin on kisminda bir batarya haznesi oluyor ve bu kisim genelde kocaman oldugu için masaya koydugunuzda asagi dogru inanilmaz bir egim aliyor. Bakiniz cakma bir Magic Keyboard:

1628359933857.png

Bu noktada Apple yine farkini ortaya koyuyor. Arkadaşlar klavyenin kalinligi sadece 7 milimetre:

1628360032084.png

Unutmadan klavye Bluetooth ile kablosuz olarak calisiyor ve iPhone şarj kablosuyla şarj edilebiliyor. Şarj suresi de oldukca uzun. Gunde 10-12 saatlik kullanim yaptığımda yaklasik %3 civarinda falan oluyor tuketim.

Kablosuz olmasindan kaynakli herhangi bir gecikme, performans kaybi gibi olumsuz bir durum soz konusu degil. Profesyonel olmasam da rekabetci oyunlarda herhangi bir mekanik oyuncu klavyesi kadar hizli oldugunu soyleyebilirim.

Alternatifleri ile kiyaslama yapacak olursak gerci bana gore bu klavyenin bir alternatifi yok ama olsun, ucuzdan pahaliya dogru gidelim:

Bu tarz Low profile klavyeleri gercekten cok seviyorum ve paraya kiyip Magic Keyboard almadan once bir sure ucuz alternatiflerini denemek istemistim ve bu vesileyle daha once Philips Momentum ve Cougar Vantar almistim. Bunlarin detayli incelemelerine su linkten ulasabilirsiniz: Cougar Vantar ve Philips Momentum

Cougar Vantar'dan açıkçası memnundum ta ki Caps Lock tusu bir daha duzelmemek uzere bozulana kadar. Maalesef 2 kere servise gidip gelmesine ragmen tamir olmayinca yollarimi ayirmaya karar verdim.

Fiyat olarak ulkemizde maalesef biraz pahali. Gercek anlamda bu klavyenin rakibi olabilecek cihazlar bence Logitech MX keys ve MX craft olabilir. Fakat yine de Magic keybord bu iki cihazdan da daha ince ve daha ucuz. O yuzden gercek anlamda kendi sinifinda olan klavyeler (kablosuz, kaliteli) arasinda en ergonomik ve en ucuz olanin Magic Keyboard oldugunu rahatlikla soyleyebilirim.

Uzun lafin kisasi, bu klavyeyi kime tavsiye ederim:
+ Laptop klavyesi gibi ince yapili (Low profile) klavyeleri seven
+ Kablosuz, dayanikli, sessiz, ince ve hafif bir klavye arayan
İnsanlara tavsiye ederim.

Son olarak klavyenin calismasi için herhangi bir sinyal alici Dongle'a falan ihtiyaciniz olmuyor. Direkt olarak Bluetooth destegi olan tum cihazlarla kullanabilirsiniz (Windows'lu cihazlar dahil).

Konu güzel, elinize sağlık. Fakat ben 1 kelime hatası bile yapınca engel, uyarı yerken v.s arkadaşın tüm konusu böyle ve ceza yememiş. Garibime gitti ama eline sağlık çok güzel. Ben bir ara Ğ yerine G koyduğumdan ceza yemiştim. Galiba artık çok takılmıyor böyle şeylere.

Konu güzel, elinize sağlık. Fakat ben 1 kelime hatası bile yapınca engel, uyarı yerken v.s arkadaşın tüm konusu böyle ve ceza yememiş. Garibime gitti ama eline sağlık çok güzel. Ben bir ara Ğ yerine G koyduğumdan ceza yemiştim. Galiba artık çok takılmıyor böyle şeylere.
Tesekkur ederim. Klavyemde Turkce karakter yok. Malesef bu konuda ekstra olarak yapabilecegim bir sey yok. En azindan ne yazdigim anlasiliyordur diye dusunuyorum :) Iyi aksamlar.

Elinize saglik guzel bir yazi olmus. Dediginiz gibi mekanik klavyeler ile kod yazmak gercekten iskence. Hafif bir switch kullanmama ragmen uzun kullanimlar sonucu insani bayagi yoruyor. Logitech MX Keys'i deneme sansim olmustu ve gercekten cok ergonomikti. Hayatimda kullandigim en rahat klavyeydi. Magic Keyboard'in geri kalacagini sanmam. Soruma gelecek olursak klavyede anti-ghosting var mi? Ikinci olarak herhangi bir yazilimi var mi klavyenin? Iyi günler.

Herkese selam.

Cok yazi yazan insanlar için konforlu bir klavye sanirim en onemli ergonomi unsurlarindan biri. Isim geregi her gun bilgisayar basinda sabah 8 aksam 5 kod yaziyorum ve iyi bir klavye benim masamdaki en degerli aksesuar diyebilirim. Gaming urunlerin tutulmasiyla birlikte bu sektordeki alternatifler cogaldi fakat bir mekanik klavye ne kadar saglam olursa olsun bu tip klavyeler genelde normal klavyelere gore bir tik daha yuksek olduklari için, bilek destegi olmadan kullanmak açıkçası beni fazlasiyla yoruyor. MacBook aldiktan sonra kablolu her cihazi atip kurtulma istegiyle gelen elegant ve minimal masa arzusuyla birlikte, klavye eksigimi de magic keyboard alarak tamamlamaya karar verdim.

Klavyenin performansi ve ergono misinden detayli olarak bahsedecegim ama oncesundan bahsetmek istiyorum. "bu klavye MacBook'un dahili klavyesiyle ayni degil mi, niye ayrica boyle bir şey satin aldin?" diyenler için gelsin: Maalesef ulkemizde İngilizce Q klavyeli MacBook satisi yok. Ve bir yazilimci olarak İngilizce Q duzen is akisini oldukca hizlandiriyor. O yuzden benim için İngilizce Q klavye bir zaruriyet diyebilirim. Türkçe bir klavye ile yazi yazmaya calistigimda kendimi boyle hissediyorum resmen:

Eki Görüntüle 1131031

Magic Keyboard'un 2 farkli modeli var birisi daha numpadli biri de numpadsiz olan versiyonu. Numpadli olan versiyonu boyut olarak epey daha buyuk. Digerinin yaklasik 1.5 kati falan. Ama soyle diyeyim, ufak bir sirt cantasina rahatlikla sigiyor. Bunu bildigim için açıkçası hiç dusunmeden numpadli olan versiyonu tercih ettim zira numpadsiz olan versiyonda sol alt taraftaki CTRL, option, command (windowsca meali CTRL, Win, alt) tuslarinin en solunda hiç alisik olmadigimiz sekilde bir FN tusu var ve CTRL'e basmak isterken %90 yanlislikla FN'e basiyorsunuz ve bu bence acayip rahatsiz edici bir olay.

Eki Görüntüle 1131037

Numpadli olanin diger avantajlarini da sayacak olursak: Buyuk ok tuslari ve tabii ki numpad :D kisaca cantaniza sigdigi surece bence kesinlikle numpadli versiyonu almak ergonomi acisindan cok daha mantikli.

Gelelim performansina. Apple takipcileri ne demek istedigimi cok iyi anlayacaklardir; Apple bir ara cani sikilip MacBook'larda butterfly klavye denen bir garabet kullanmisti. Gecen nesil cok sukur ki bu butterfly Switch'lerden vazgecip tekrar scissor Switch'lere donmuslerdi. Şu an 2020 ve daha yeni model herhangi bir MacBook'da kullanilan tuslarla magic keyboardlarda kullanilan tuslar ayni mekanizmaya ve hissiyata sahipler.

Yazim konforu olarak hiç abartmadan konusuyorum, cekmecemde gercekten iyi markalarin biri red biri de Blue Switch'li 2 mekanik klavyesi var ve iddia ediyorum magic keyboarda alisan bir bunye kolay kolay baska bir klavye aramaz. Performans olarak ozellikle yazan/cizen insanlar için cok iyi bir tercih olacagini soyleyebilirim.
Piyasada satilan ucuz ya da pahali hemen her magic keyboard alternatifi klavyenin alt tarafinin on kisminda bir batarya haznesi oluyor ve bu kisim genelde kocaman oldugu için masaya koydugunuzda asagi dogru inanilmaz bir egim aliyor. Bakiniz cakma bir magic keyboard:

Eki Görüntüle 1131046

Bu noktada Apple yine farkini ortaya koyuyor. Arkadaşlar klavyenin kalinligi sadece 7 milimetre:

Eki Görüntüle 1131054

Unutmadan klavye Bluetooth ile kablosuz olarak calisiyor ve iPhone şarj kablosuyla şarj edilebiliyor. Şarj suresi de oldukca uzun. Gunde 10-12 saatlik kullanim yaptığımda yaklasik %3 civarinda falan oluyor tuketim.

Kablosuz olmasindan kaynakli herhangi bir gecikme, performans kaybi gibi olumsuz bir durum soz konusu degil. Profesyonel olmasam da rekabetci oyunlarda herhangi bir mekanik oyuncu klavyesi kadar hizli oldugunu soyleyebilirim.

Alternatifleri ile kiyaslama yapacak olursak gerci bana gore bu klavyenin bir alternatifi yok ama olsun, ucuzdan pahaliya dogru gidelim:

Bu tarz Low profile klavyeleri gercekten cok seviyorum ve paraya kiyip magic keyboard almadan once bir sure ucuz alternatiflerini denemek istemistim ve bu vesileyle daha once Philips momentum ve Cougar vantar almistim. Bunlarin detayli incelemelerine su linkten ulasabilirsiniz: Cougar Vantar ve Philips Momentum

Cougar Vantar'dan açıkçası memnundum ta ki Caps Lock tusu bir daha duzelmemek uzere bozulana kadar. Maalesef 2 kere servise gidip gelmesine ragmen tamir olmayinca yollarimi ayirmaya karar verdim.

Fiyat olarak ulkemizde maalesef biraz pahali. Gercek anlamda bu klavyenin rakibi olabilecek cihazlar bence Logitech MX keys ve MX craft olabilir. Fakat yine de magic keybord bu iki cihazdan da daha ince ve daha ucuz. O yuzden gercek anlamda kendi sinifinda olan klavyeler (kablosuz, kaliteli) arasinda en ergonomik ve en ucuz olanin magic keyboard oldugunu rahatlikla soyleyebilirim.

Uzun lafin kisasi, bu klavyeyi kime tavsiye ederim:
+ Laptop klavyesi gibi ince yapili (Low profile) klavyeleri seven.
+ Kablosuz, dayanikli, sessiz, ince ve hafif bir klavye arayan.
İnsanlara tavsiye ederim.

Son olarak klavyenin calismasi için herhangi bir sinyal alici Dongle'a falan ihtiyaciniz olmuyor. Direkt olarak Bluetooth destegi olan tum cihazlarla kullanabilirsiniz (Windows'lu cihazlar dahil).

Dostum aradığımı sende buldum gerçekten. Uzun zamandır masamın üzerini sadeleştirme istiyorum. Bu yüzden kablosuz klavye arayışında bayağı bir aradım taradım bir şey bulamayınca Apple satıcılarından birinde bu klavyeyş denedim ve bayağı güzel geldi. Amacım kesinlikle kablosuz ve minimal klavye almak. Bu sebeple mediamarket dahil MX keys vb klavyeleri denedim. Ama Apple'ın klavyeleri çok hoşuma gitti. Şimdi asıl soruya gelelim. Windows PC m oyuncu olarak kullanılan bir bilgisayar. Ama oyunlarda ana klavyemi kullanmıyorum. Rafet ourbeawer gamepad im var mekanik. Tüm tuşları onunla ve mouse ile hallediyorum. Bu yüzden klavye olarak da elimde minimalist bir seçenekten başkası kalmıyor. Benim gibi biri touc IDli klavye alsa Windows PC de kullanabilir mi? BIOS'a her girdiğimde bazen tuşa basmam icap ederse o işi nasıl halledeceğim mesela?

Yeni konular

Geri
Yukarı