Apple Music mi YouTube Music mi?

MQA'in çok saçma bir şey olduğunu ve gerçek değerlere sahip olmadığını ben de biliyorum. TIDAL Türkiye'de olduğu dönemde en kaliteli müzik uygulamasıydı. Tabi o dönem Apple Music yoktu diye hatırlıyorum. Varsa da ben bilmiyorum. Türkiye haricine açık uygulamaları kullanmak için uğraşmak istemiyorum.
Bu arada, cevap veriyorsanız lütfen mesajı alıntılayın ki kime yazdığınız belli olsun.Tidal'in olduğu dönemde Deezer de yok muydu? Tidal'in mqa'sını bir kenara atarsak sunduğu cd kalitesi, Deezer'da aynısını sunuyor. Yani, o zamanda en iyisi değildi bence. Şuanda Apple music kullanıp geçebilirsiniz.

Ekipmanınız yoksa YT Music'te kalın derim. DAC ve iyi bir kulaklığınız yoksa direk YT Music kullanıp geçin. Bir de Apple Music Android uygulaması şarkıları başlatamıyor yani kayıpsız kalite seçiliyken. Sunucuları yavaş. Test ederken kanser oldum.

Tidal, Apple Music'den şu manada geride, Apple Music ALAC gibi düzgün bir format sunarken (24B-192 KHz'e kadar çıkıyor), Tidal ise kayıplı ve leş bir format olan 24b/44.1-48 KHz Mqa sunabiliyor son olarak. Onun dışında 16b-44.1 KHz kısaca CD kalitesi sunuyor. Ayrıca mqa için Master hesap gerekiyor: https://tidal.com/masters.
Kısaca ahh Tidal neredesinlik bir durum yok. Qobuz daha iyi bir hizmet sunabiliyor. Fiyat kıyaslanabilir, ayrı konu. Ayrıca Amazon Music Unliminted gibi birçok servis daha var.

Ufak not: Mqa için 24B-96 KHz'e kadar çıkıyor deniliyor ancak bir sürü albüm ve şarkı riplememe rağmen 48 KHz'den yukarısına denk gelmedim.

192 KHz şarkıları Tidal Masters galiba açamıyor. Bunu Audirvana'da dinleme yaparken yazan bilgide gördüm ancak mobildeki USB Audio Player Pro'da tam kapasite açabiliyordu dosyayı.

Arkadaşlar kalite istiyorsanız benim size önerim eğer bütçeniz yetiyorsa direk Qobuz + Roon kombosu yapın keyfini çıkarın. MQA formatının sorunları mevcut ancak benim maddi durumum üstteki opsiyonu ne yazık ki karşılamıyor malum kur yüzünden. MQA kulağa yine de hoş geliyor ve kullanıyorum. Orta bütçeliler için Arjantin üzerinden Tidal, Audirvana Studio ve Plexamp öneririm. Audirvana + Plexamp'i Roon'un fiyat performans hali gibi düşünebilirsiniz. İkisi birleşince bir Roon ediyor zaten. Ben şu an TIDAL + Audirvana + Plexamp setup'u kurdum ve fiyat olarak çok iyi.

Son düzenleme:
Ekipmanınız yoksa YT Music'te kalın derim. DAC ve iyi bir kulaklığınız yoksa direk YT Music kullanıp geçin. Bir de Apple Music Android uygulaması şarkıları başlatamıyor yani kayıpsız kalite seçiliyken. Sunucuları yavaş. Test ederken kanser oldum.

192 KHz şarkıları Tidal Masters galiba açamıyor. Bunu Audirvana'da dinleme yaparken yazan bilgide gördüm ancak mobildeki USB Audio Player Pro'da tam kapasite açabiliyordu dosyayı.

Arkadaşlar kalite istiyorsanız benim size önerim eğer bütçeniz yetiyorsa direk Qobuz + Roon kombosu yapın keyfini çıkarın. MQA formatının sorunları mevcut ancak benim maddi durumum üstteki opsiyonu ne yazık ki karşılamıyor malum kur yüzünden. MQA kulağa yine de hoş geliyor ve kullanıyorum. Orta bütçeliler için Arjantin üzerinden Tidal, Audirvana Studio ve Plexamp öneririm. Audirvana + Plexamp'i Roon'un fiyat performans hali gibi düşünebilirsiniz. İkisi birleşince bir Roon ediyor zaten. Ben şu an TIDAL + Audirvana + Plexamp setup'u kurdum ve fiyat olarak çok iyi.
Tidal Masters zaten 192 kHz'e kadar sunmuyor. Maksimum 96 kHz-24 bit.

Tidal Masters zaten 192 KHz'e kadar sunmuyor. Maksimum 96 KHZ-24 bit.

Hocam bu illet MQA'den normal planı seçsek bile kurtulamıyoruz. Kaldık başbaşa :(

@Shaw Dickerson Normal planda güya CD kalitesi veriyor ancak MQA olan albümlerin hepsi 16 bit "CD" adı altında 16 bit MQA katman versiyon veriyor. Aşağıda bir örnek mevcut. Ayarlar kısmında normal Lossless seçili. Tüm albümlerde böyle olmuyor ama çoğunda böyle.
Screenshot 2023-02-10 at 19.20.44.pngScreenshot 2023-02-10 at 19.21.58.png

Son düzenleme:
Hocam bu illet MQA'den normal planı seçsek bile kurtulamıyoruz. Kaldık başbaşa :(

@Shaw Dickerson Normal planda güya CD kalitesi veriyor ancak MQA olan albümlerin hepsi 16 bit "CD" adı altında 16 bit MQA katman versiyon veriyor. Aşağıda bir örnek mevcut. Ayarlar kısmında normal Lossless seçili. Tüm albümlerde böyle olmuyor ama çoğunda böyle.
Eki Görüntüle 1663763Eki Görüntüle 1663765
Bunlarla neden uğraşıyorsunuz ki? Apple Music en mantıklısı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlarla neden uğraşıyorsunuz ki? Apple Music en mantıklısı.

Hocam işte sorun da burada. Tidal ve Qobuz metadata verilerini USB Audio Player Pro, Roon, Audirvana ve Plex gibi şirketlere rahatça veriyor programlara kendi servislerini entegre edip kullanım kolaylığı ve yaygınlaşması için ancak diğer servislerin hiçbiri bunu yapmıyor. Bu yüzden Tidal kullanıyorum. Bir de bitperfect oynatmayı en iyi Tidal sağlıyor şu an. Gerçi MQA onu upscale ediyor o da ayrı bir mesele. Upscale olayı için bir ss daha bıraktım. @Axl Ros3
Screenshot 2023-02-10 at 19.34.16.pngScreenshot 2023-02-10 at 19.34.22.png

Eki Görüntüle 1663763Eki Görüntüle 1663765
Açıkcası bununla daha önce karşılaşmadım, ama yakınlarda da tidal pek kullanmadım. Şu aralar kullanırsam Qobuz oluyor. MQA Tidal'in bir kaç kötü yanından birisi olabilir açıkcası. Ama Tidal'i de popülerleştirdi iyice, orası da var. MQA sunan Streaming servisi bir de Nugs.net var ama hiç denemedim.

Açıkçası bununla daha önce karşılaşmadım, ama yakınlarda da Tidal pek kullanmadım. Şu aralar kullanırsam Qobuz oluyor. MQA Tidal'in birkaç kötü yanından birisi olabilir açıkçası. Ama Tidal'i de popülerleştirdi iyice, orası da var. MQA sunan Streaming servisi bir de Nugs.net var ama hiç denemedim.

Masaüstü oynatıcı olarak Roon veya Audirvana kullanıyorsanız aslında hemen deneyip test edebilirsiniz. Mobil de ise UAPP gösterir bilgileri. Onun dışında bence Tidal bilerek göstermiyor yani uygulamasına direk Master ibaresini çakmış. Kullanıcılar için çok ama çok iyi reklam gerçekten. Bir de bu MQA ve MQA Studio olarak ikiye ayrılıyor. Kendi uygulamasında bunun da bilgisi yok. Mesela Joni Mitchell Blue albümü aslında 24 bit 192 KHz olarak kaydedilmiştir ancak Tidal bunu size 24 bit / 16 bit 44.1 KHz MQA versiyonunu gösteriyor albümü aratırsanız. Yani asıl kaydı bulmak epey yorucu bir iş. USB Audio Player Pro olmasa haberim olmayacak bu işlerden. Sizlere bir SS daha atacağım. Ne kadar karmaşık bir koleksiyon tercihi var Tidal'in görebilirsiniz.

u0ysk3q0ev9a1.jpgr7xirs9ydv9a1.jpg

@Shaw Dickerson Hocam ben gaza geldim. Qobuz üyeliğim bitmemiş. Ona geçiyorum tekrar. Bunları yazarken sinir oldum cidden. Ek olarak DAC, MQA kodları işlerken normal PCM moduna göre çok ısınıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı