Apple Pay Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Dangdro

Hectopat
Makaleler
1
Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde, Amerika'da ve diğer ülkelerde Apple pay kullanılıyor ancak hala Türkiye'de kullanıma açılabilmiş değil. Acaba ne zaman ülkemize geleceği ile ilgili bilgisi olan var mı?

Aslında bir yöntem bulup kullanılabilse çok güzel olur, Revolut gibi bazı ön ödemeli kartlar ile de kullanılabiliniyor ancak bu uygulamalar Türkiye'de çalışmıyor :(

Aslında bir yöntem bulup kullanılabilse çok güzel olur, Revolut gibi bazı ön ödemeli kartlar ile de kullanılabiliniyor ancak bu uygulamalar Türkiye'de çalışmıyor :(
Yöntemi var aslında Amerika'da bir debit karta sahip olup bölgeyi de ABD yaparsanız mümkün. Ama bu işlemler fiziksel yapılmak zorunda.

PayPal’ın yasak olduğu yerde Apple pay hayal oluyor maalesef hocam. Ayrıyeten başka sebepler de var. En önemlisi vergi şöyle; mesela yabancı bankaların Türkiye içerisinde çok adını duyamazsınız. Yabancılara satılan veya ortaklık yapan bankalardan bahsetmiyorum onların da ilk kuruluşları Türkiye içidir. Her neyse örnek olarak American Express verebiliriz. Kart aidatları çok yüksek kullanılabilirliği direkt zengin müşterilere hitap eden bir banka. ATM’sini bile zor bulursunuz o şekilde hatta şube sayısı bile az. Hal böyle olunca yani yabancı girişimleri yolunacak kaz olarak görünce onlar da haklı olarak yatırımda bulunmuyorlar. Aşırı kullanışlı bence Apple pay. Ancak anlaşmalar çok katı olduğundan hatta Apple pay anlaşması yapacak olan işletmelerden bile fazlaca vergi alınacağından bu işler zorlaşıyor.

Benim merak ettiğim konu, birkaç aya kadar Samsung kullanıyordum ve hiç sıkıntı çekmeden mobil temassız ödeme yapabiliyordum. Neden iPhone'da yapamıyorum? Bu arada karıştırmayalım, Apple Pay ile Apple Cash&Card ayrı. Apple Pay, Apple cihaz kullanarak temassız ödeme yapmaya deniyor. Apple Cash ise tamamen ayrı olarak Apple'ın ödeme yöntemi. Benim istediğim sadece kendi kartımı Wallet'e ekleyip temassız ödeme yapmak. Aşırı pratik bir yöntem.

Apple NFC özelliğini sadece Apple Pay için açıyor, başka herhangi bir şeyde (dosya paylaşımı vs.) çalışmıyor maalesef. Ben Galaxy S5 ile futbol maçına giriyordum. Passolig kartım yerine telefonumu göstererek.

Türkiye'de Apple Pay kullanabiliyorum ama tek sorun kur farkı oluyor. Boon, Yandex Money ve Revolut ile kullanabilir. ID'nizi US yaptıktan sonra Apple Cash'e dolum yaparak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Benim kullandığım kart ise bu;
IMG_0041.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı