Apple Türkiye Satışları Durduruldu

Artan kur ve stok sorunu gibi sorunlar sonrası, Apple Türkiye'de iPhone dahil tüm ürünlerin satışları durduruldu. Kısa süre önce iPhone 11 satışları durdurulmuştu ve şimdi de her şeyin satışı durduruldu. 3-4 hafta olarak belirlenen teslimat süresi 5-6 haftaya çıkmıştı, şimdi ise hiçbir şekilde sipariş verilemiyor. Sipariş ekranında "Şu Anda Mevcut Değil" uyarısı belirtiliyor. Artan kurlar nedeniyle fiyatlar güncellenebilir.

iphone 13.png

2 gündür Apple Zorlu mağazasına gidip duruyordum, kurumsal olduğu için bir türlü doğru düzgün bir bilgi verememişlerdi. Dün akşam 10'da siparişi geçtim, bugün ortalık ne oldu. Allah sabır versin, güncel kurla ABD fiyatı bile 50bin TL.

Dün çok mu bu para acaba derken bugün ucuza aldım diye seviniyorum.

2 gündür Apple Zorlu mağazasına gidip duruyordum, kurumsal olduğu için bir türlü doğru düzgün bir bilgi verememişlerdi. Dün akşam 10'da siparişi geçtim, bugün ortalık ne oldu. Allah sabır versin, güncel kurla ABD fiyatı bile 50bin TL.

Hocam umarım zam gelmez ya, 40K'yı hani ayarladım derken seviniyordum 55-60K olacak gibi.

Bence daha fazla alıyoruz dışarıdan araba. Daha geçen 40 ülke arasından en fazla BMW marka araba alan kişiler Türkiye'de çıkmış. Bence dışarıdan alınan mallara ülkemiz insanının çok fazla talebi olmasından dolayı da ekonomi kötüye gidebiliyor. Ama ne yapsınlar sanki ülkede araba üretiliyor onlar da haklılar almada.

Rakamları faraza söyledim. Çip krizinden mütevellit eskisinin çok altında araç üretimi var şuan.
Tabi insanımızın lüks düşkünlüğü konusunda size katılıyorum.
Gelişmiş dünya ülkesi değiliz maalesef ve gelişmekte olan bir 3. sınıf dünya ülkesine nazaran kendimizi çok yükseklerde görüyoruz.

Bu devirde Apple ürün almak çok mantıklı değil.

Bir şey soracağım kuru düşükten aldıkları ürünleri şu an arttı diye zam yapmaları ne kadar doğru? Aksi olsa indirmezler mesela.

Ama gerçi bunun kurun belirsizliği etkeni de var. Yani mesela bu yükseliş kısa süreli olacak olsaydı zamlar olmazdı. Bir şey de diyemiyorsun yani.

Son düzenleme:
Fifo / ilk giren ilk çıkar. 8.50'den giren ürünler stokta bitmek üzereyken satışı durdurmaları normal. Çünkü bu sefer de farklı bir kur üzerinde uzlaşarak belirli bir stok miktarı üzerinden yeni bir anlaşma yapılıyor.

Birinci sıkıntı abd fiyatından daha düşük fiyata satılması nedeniyle yurtdışından bile talep olması ve stoğu yiyip bitirmesi.
İkinci sıkıntı apple/tr nin biten stok karşısında yeni bir projeksiyon oluşturup abd'ye bildirilmek üzere sipariş listesi iletmesi.
Üçüncü sıkıntı ise bu sipariş toplamı için bir kurda mutabık kalarak o stok için kuru sabitlemek.

Bu işleyiş hemen hemen her firmada şu anda bu şekilde. Stoğu biten, fiyatı belli olmayan ürünü satıştan çekmek kadar doğal bir şey yok. Apple 3 vakte kadar bunu çözüp satışa başlar, asıl siz diğer üreticileri düşünün...

Yeni konular

Geri
Yukarı