Apple ürünleri neden aşırı pahalı?

Logan Howlett

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar SE2022 geçen sene bu zamanlarda 128 GB 19.000₺ idi 256 GB ise 22.000₺ küsurdü, bir sene sonrasında bugün SE2022 128 GB 29.500₺, 256 GB ise 35.700₺ küsur oldu.

Bu bir zam değil bu alanen Apple ürünleri almayın demek, bu güney Amerika Hindistan fakir orta doğu ve Uzak Doğu ülkelerinde bile yok, Apple SE modelleri fakir ülkelerde Apple sahibi olsun diye çıkardığı son derece kırpılmış bir model ama bu bile bizim ülkede asgari ücretlinin ulaşabileceği model olmaktan çıktı, fakir alamıyor zengin desen işi olmaz SE ile zira 15 Pro Max alıyor.

Arkadaşlar SE2022 geçen sene bu zamanlarda 128 GB 19.000₺ idi 256 GB ise 22.000₺ küsurdü, bir sene sonrasında bugün SE2022 128 GB 29.500₺, 256 GB ise 35.700₺ küsur oldu.

Bu bir zam değil bu alanen Apple ürünleri almayın demek, bu güney Amerika Hindistan fakir orta doğu ve Uzak Doğu ülkelerinde bile yok, Apple SE modelleri fakir ülkelerde Apple sahibi olsun diye çıkardığı son derece kırpılmış bir model ama bu bile bizim ülkede asgari ücretlinin ulaşabileceği model olmaktan çıktı, fakir alamıyor zengin desen işi olmaz SE ile zira 15 Pro Max alıyor.

Hocam, enflasyonun etkisi olsa da asıl ana sebep, Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapılmaması. Ayrıca, fakir dediğiniz ülkelerdeki vergi oranlarını bilmediğimiz için ne gibi şartlar altında olduklarını bilemeyiz.

Örneğin: Avrupa'da Samsung ile iPhone arasında bu kadar fark yok, ama burada var. Çünkü, Samsung bize özel fiyatlandırma yapıyor.

Kura sabitliyor cunku direkt. Senin para birimin de bahsettigin tum ulkelerin para biriminden geride su anda. Sadece 8 ayda para birimin dolar karsisinda neredeyse iki kat eridi.

Apple ürünleri için bizim millet kapışıyor. Herif aç kalır gerekirse ama o iPhone alınacak. Apple da diyor bunlar madem bu kadar alıyor koyayim zami, global zamma yapacak bir şey zaten yok.

Emin ol oyle dusunmuyor. Ben urunume ozel fiyatlandirma yapmiyorum senin para birimin deger kaybediyorsa, telefon fiyati kadar vergi aliniyorsa ben ne yapayim diyor. Herhangi bir firma herhangi bir pazara ozel fiyatlandirma yapmak zorunda degil.

Apple diyor ki hem stabil çalışan işlemcili bir ürün yapalım yani kaliteli yapalım. Hemde saati falan sadece Apple cihazı ile eşleştirelim bu sayede insanlar bizim dışımızda bir cihaz kullanmasın saatine, telefonuna, PCsine, kulaklığına kadar bizden alsın diyor. Bu da ister istemez bir ağırlık katıyor firmaya. Apple ekosistemi deniyor buna da. Bu sayede firma ürünlerini pahalı satıyor.

Geçen seneden bu zamana döviz karşısında yani dolar karşısında TL'miz değer kaybetti baktım 19 küsurmuş geçen sene bu zamanlarda. Şu an 32 küsur. 1,5 katına çıkmış neredeyse e fiyatlar da senin yazdığına göre 1,5 katına çıkmış ortada Apple'a laf atılacak durum olduğunu düşünmüyorum.
Ayrıca SE pahalı diyorsun da fark etmiyor SE1 de çıktığı dönem telefon piyasasında pahalıydı. Yanılmıyorsam o da yine 2000TL falandı dönemin son model 6S'i 2800 bandından başlıyorken ben o dönemde 6S Plus'ın 64 GB versiyonunun 3800TL falan olduğunu hatırlıyorum çünkü o dönemde 6S Plus almıştım. Asgari ücret 1300TL olduğu dönem.

Apple ürünleri için bizim millet kapışıyor. Herif aç kalır gerekirse ama o iPhone alınacak.
Ne alaka ya hocam?
D89110FC-D8C3-42B4-9841-2F16852A6F0E.png

Geri
Yukarı