Apple Vision Pro 180.000 Adet Satmış Olabilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Apple Vision Pro 180.000

Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple tarafından Vision Pro karma gerçeklik başlığı için başlatılan ilk ön sipariş sürecinde hafta sonunda 160.000 ile 180.000 arasında satış yapılmış olabileceğini ileri sürdü. Medium‘da yayınladığı gönderide Kuo, başlığın ön sipariş süreci başladıktan kısa süre sonra tükendiğini ve tüm modellerin teslimat sürelerinin 5 ila 7 haftaya kadar uzadığını söyledi. Kuo, ön […]

Devamı: Apple Vision Pro 180.000 Adet Satmış Olabilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Biraz korkutucu geliyor bu sistemler bana. Düşünün, ileride bunlar o kadar popülerleşecek ki insanlar kendi kurdukları sanal evrende gerçek hayattan daha fazla vakit geçirecekler. Sanal avatarları için paralar dökecekler. Sanal evler ve arsalar alacaklar. Mega şirketler ise insanları 3 kuruş paraya çalıştıracak. Kimse bunu sorgulamayacak. Çünkü aslında zemin hazır. Bugün 6 yaşındaki bir çocuk tabletinde skibidi toilet izliyor. Bomboş bilgilerle dolduruyor aklını. Sonuç da sorgulamayan bir nesil. Gelecekteki insanlar bunları sorgulamayacak. Aslında mega şirketlerin kölesi olacağız ve çoktan bir çoğumuz oldu bile. Bazı şirketlere bağımlı yaptık kendimizi. Mesela her sene iPhone alanlar, gerçekten ihtiyaçları var mı?

Biraz korkutucu geliyor bu sistemler bana. Düşünün, ileride bunlar o kadar popülerleşecek ki insanlar kendi kurdukları sanal evrende gerçek hayattan daha fazla vakit geçirecekler. Sanal avatarları için paralar dökecekler. Sanal evler ve arsalar alacaklar. Mega şirketler ise insanları 3 kuruş paraya çalıştıracak. Kimse bunu sorgulamayacak. Çünkü aslında zemin hazır. Bugün 6 yaşındaki bir çocuk tabletinde skibidi toilet izliyor. Bomboş bilgilerle dolduruyor aklını. Sonuç da sorgulamayan bir nesil. Gelecekteki insanlar bunları sorgulamayacak. Aslında mega şirketlerin kölesi olacağız ve çoktan bir çoğumuz oldu bile. Bazı şirketlere bağımlı yaptık kendimizi. Mesela her sene iPhone alanlar, gerçekten ihtiyaçları var mı?
Ben şu anda zaten oyunlar, filmler ve dizilerle gerçek hayattan daha fazla vakit geçiriyorum.

Korkutucu bir rakam. Başarılı olursa ki oluyor gibi gözüküyor, diğer şirketlerde buraya ciddi dönüş yaparlar. Google ve Samsung geçmişte denese dahi hiçbiri bu kadar kompleks cihazlar değillerdi.

Bugün bile CS:GO/CS2 kasa açılımları için Valve 2023'te 1 milyar dolara yakın harcama yapıldığını söylüyor. Sanal bir varlığa bu kadar para harcamak saçmalık ötesi.
Kesinlikle. Mesela bir şey kontrol ettim şimdi. Roblox'u bilirsiniz, çocuklar çok da sever genellikle ve 10000 Robux 3000TL. Gerçekten de çocuklar anne babalarının kartları ile böyle şeyler alabiliyorlar, anne babasından isteyebiliyorlar. Ailenin durumu iyiyse alıyor tabii ve çocuğun tek yaptığı oyundaki karakterine kıyafet almak oluyor. Sırf sanal kozmetikler için bugün bile bu kadar para dökülüyorsa Metaverse gerçekten korkutucu oluyor.

Geri
Yukarı