Apple’dan iPhone modellerine yılbaşı öncesi 6500 TL Zam

bunun altında ilk insandan emareler aramaya gerek yok.

Yok zaten. Mesajimda Neandertallerin statu belirtisi galiba demisim, statu belirtisi icin alanlari kastediyorum ustteki ozellikler icin iPhone alanlari degil. Yani lafim parasi bol ve emsalsiz ozellikleri icin iPhone alan insanlara degil, masa basinda elma gostermek icin 15 PM alan insanlara. Borca, harca girip aliyorlar. Dumduz Neandertal davranisi, cunku telefon, onlar icin statu gostergesi oldu.

Tek olay da ekosistem değil bu arada. Güvenlik, stabilite, Bas-Çek kamera, düzenli yazılım güncellemesi. Hani bu kadar para verecek kadar bir şey yapmıyor diyorsunuz da, Apple hiçbir zaman çok şey yapmadı.

Benim icin tek olay ekosistem. 30 bin TL'lik Samsung telefonla arasinda 70 bin TL gibi bir fark oduyorsam o telefonun degil bas cek kamerasi olmasi ucmasi gerekir. Tabii parasi olan emsalsiz ozellikleri icin aliyor, ekosistem olusturmak icin aliyorlar. Ona lafim yok.

Duzenli yazilim guncellemesi ne ayrica? Samsung'a gelmiyor mu? Yani gidip de surekli guncelleme okuyan tiplerden degilim, iki telefon arasindaki guncelleme sıkligini bilmiyorum ama dediginiz Samsung telefonlara duzenli yazilim guncellemesi gelmiyora geliyor. Oyle sey mi olur?

Tripod'u koyup yarım saat diyafram ayarı yaptıktan sonra çekilen fotoğraflar ile ilgilenmiyor millet, o sektör mobil fotoğrafçılığa girer. Adam cepten çıkarıp tak çekip atıyor Instagram'a cam gibi.

Ben kimsenin misal S22 ile yarim saat diyafram ayari yapip fotograf cektigini gormedim, duymadim. S22'de de fotograf cekiliyor, 1930'larda degiliz.

Ha fark olabilir ki vardir da zaten, muhtemelen daha kotu kamerasi vardir S22'nin ama yetmis bin TL fark odemem cektigim fotografta sirf bir pikseli daha net gorebilmek icin. 30 bin TL altindaki guncel Samsung S serisi cihazlarla da gayet guzel fotograflar cekilebiliyor ayar yapilmadan.

Bence de @BerkayZ87 'nin dedigi gibi konuyu kapatalim.

Kim ne yapiyorsa yapsin, umrumda degil ama sirf iPhone almak icin iPhone alan insana Neandertal derim. Oyle cunku.

Son düzenleme:
Türkiye’den değil de başla yerden çözebilme imkanın varsa o paraları vermeden bence Apple’a telefona zorla. iPhone-MacBook ikilisi çok tatlı çalışıyor.
O konuda fazlasıyla imkanım var fakat aslen İstanbul'da oturmama rağmen şebekeler çekmiyor. Çekmeyen hatlar için gidip 30.000₺ civarı gibi bir fiyatı devlete ödemek istemiyorum. Operatörler de zaten ayrı bir dolandırıcı, sınırlı sayıda çıkarılan yayla balı gibi paket satıyorlar.

Anlık durum;

Eki Görüntüle 2039384Eki Görüntüle 2039386

Hocam o fiyata göre mi ondan daha iyi yoksa S23 Ultra, 15 Pro Max'ten mi daha iyi demek istediniz? Yoksa 15 PM, S23U'yu yanına bile yaklaştırmaz.

Hocam bilmiyorsunuz bari karşılaştırma işine girmeyin.
15 Pro Max 512 GB 1.400-1.500 Dolar arası değişiyor. Siz neredeyse 2000 Dolar'a 14 Pro Max atmışsınız. 😂

Hocam bilmiyorsunuz bari karşılaştırma işine girmeyin.
15 Pro Max 512 GB 1.400-1.500 Dolar arası değişiyor. Siz neredeyse 2000 Dolar'a 14 Pro Max atmışsınız. 😂

Bence birilerine bilmiyorsun diyene kadar konuyu önce güzelce okuyun. Bir önceki mesajımda aydınlanacaksınız.

Bizim halka bu da yetmez. İki böbreği satıp yine de iPhone 11 alırlar.

Hocam o fiyata göre mi ondan daha iyi yoksa S23 Ultra, 15 Pro Max'ten mi daha iyi demek istediniz? Yoksa 15 PM, S23U'yu yanına bile yaklaştırmaz.
Yapmayin lutfen. Kim kimin yanina yaklasamiyor? Gayet yakin cihazlar, ikisinin de birbirine ustunluk sagladigi noktalar var, S10 ile karsilastirmiyoruz neticede. Misal SoC tarafinda CPU'da A17 Pro, GPU'da ise S23 Ultra ustun, GPU'da A17 Pro, 11 kusur watt yakip, 8 watt yakan 8 Gen 2 ile zar zor bas ediyor, ki A17 Pro dedigimiz SoC, 8 Gen 2'den %27 daha guclu olan 8 Gen 3'un rakibi. Kamera mertebesinde ise ultra geniş açı, telephoto ve on kamerada S23 Ultra ustun, main sensorle cekilen fotograflarda da Samsung algoritması nedeniyle ozellikle dusuk isikta S23 Ultra'nin one gectigi sahne cok ancak 15 Pro genel itibariyle daha iyi. Video performansında ise 15 Pro, 4K 60 FPS cekimde sensorler arasi gecis yapabiliyor ve bu devasa bir avantaj, bu baglamda zaten S23 Ultra'nin telephoto ve uwa sensorunun daha iyi olmasi hicbir ifade etmiyor.

Ozetle, S23 Ultra modeli 15 Pro modellerine fazlasiyla yakin ve bazi noktalarda ustun.

muhtemelen daha kotu kamerasi vardir S22'nin

Hangi cihaz ile karsilastirildigini goremedim ancak kendi rakibi olan 13'ten daha ustun.

Tripod'u koyup yarım saat diyafram ayarı yaptıktan sonra çekilen fotoğraflar ile ilgilenmiyor millet, o sektör mobil fotoğrafçılığa girer. Adam cepten çıkarıp tak çekip atıyor Instagram'a cam gibi.
Realme'nin ya da Xiaomi'nin stok kamerasini baz aliyorsunuz sanirim. Samsung'un kamera algoritmasi tartismaya kapali bir sekilde tekel, S22 dedigimiz cihazin 14 Pro'dan daha iyi aydinlattigi noktalar var.

Ornegin:

Ekran Görüntüsü (358).png

Ekran Görüntüsü (164).png

Ekran Görüntüsü (106).png

Ekran Görüntüsü (168).png

Mesala bu sahnede 14 Pro, pozlamayla S23'u yakalar ancak S23 bunu pozlamaya ihtiyac duymadan yapiyor. Samsung algoritmasi isleri bu kadar absurt derecede degistiriyor iste. Diyaframla, shutterle falan ugrasmaniza gerek yok yani.

@irsuya

Telefonlara hakim değilim ancak S23 Ultra yanına yaklaşamaz sözü benim de garibime gitmişti biraz, iyi bir noktaya değinmişsiniz.

15 PM'den bahsediyordum bu arada, misal S22 ile yarım saat diyafram ayarı falan yapılmıyor. İki kameranın arasında o kadar devasa fark yok, ondan bahsetmiştim.

Parlatıcı bezi bile ayrı tantana.
MacBook ekranı çok zor parlıyor gerçekten, öyle böyle değil. Gözlük bezi ile de parlamıyor neredeyse. Böyle bir şey lazım aslında bana da ama fiyatlar abartılı.

Aynı görünen ürünler çeyrek fiyatına ancak işlerini ne kadar yaparlar bilemedim.

Yapmayin lutfen. Kim kimin yanina yaklasamiyor? Gayet yakin cihazlar, ikisinin de birbirine ustunluk sagladigi noktalar var, S10 ile karsilastirmiyoruz neticede. Misal SoC tarafinda CPU'da A17 Pro, GPU'da ise S23 Ultra ustun, GPU'da A17 Pro, 11 kusur watt yakip, 8 watt yakan 8 Gen 2 ile zar zor bas ediyor, ki A17 Pro dedigimiz SoC, 8 Gen 2'den %27 daha guclu olan 8 Gen 3'un rakibi. Kamera mertebesinde ise ultra geniş açı, telephoto ve on kamerada S23 Ultra ustun, main sensorle cekilen fotograflarda da Samsung algoritması nedeniyle ozellikle dusuk isikta S23 Ultra'nin one gectigi sahne cok ancak 15 Pro genel itibariyle daha iyi. Video performansında ise 15 Pro, 4K 60 FPS cekimde sensorler arasi gecis yapabiliyor ve bu devasa bir avantaj, bu baglamda zaten S23 Ultra'nin telephoto ve uwa sensorunun daha iyi olmasi hicbir ifade etmiyor.

Ozetle, S23 Ultra modeli 15 Pro modellerine fazlasiyla yakin ve bazi noktalarda ustun.

Hangi cihaz ile karsilastirildigini goremedim ancak kendi rakibi olan 13'ten daha ustun.

Realme'nin ya da Xiaomi'nin stok kamerasini baz aliyorsunuz sanirim. Samsung'un kamera algoritmasi tartismaya kapali bir sekilde tekel, S22 dedigimiz cihazin 14 Pro'dan daha iyi aydinlattigi noktalar var.

Ornegin:

Eki Görüntüle 2041161

Eki Görüntüle 2041163

Eki Görüntüle 2041173

Eki Görüntüle 2041180

Mesala bu sahnede 14 Pro, pozlamayla S23'u yakalar ancak S23 bunu pozlamaya ihtiyac duymadan yapiyor. Samsung algoritmasi isleri bu kadar absurt derecede degistiriyor iste. Diyaframla, shutterle falan ugrasmaniza gerek yok yani.

Hocam biz bu minvalde tartışmayı başka konuda uzun uzun yapmıştık. Neden başa sardık şimdi anlamadım. Karşılaştırmalarda ise S23U ve 15 PM dışında her telefon var.

DXOMark’ta uzunca bir zaman öldürüp bu minvalde bir mesaja cevap vermiştim. Hiç öyle üstün olduğu noktaları hatırlamıyorum, Belki de ben denk gelmedim. Hele düşük ışıkta ne değişti de birden S23U 15PM ile yarışır oldu onu da anlamadım. Genel itibarı ile iyi demişsiniz ancak iPhone’un senelerdir olayı zaten düşük ışık performansı ki algoritma bu adamlardan soruluyor. Yanına yaklaştırmaz lafını çok gerçek manası ile de yorumlamayın. Bana göre S23U’da S22U’yu yanına yaklaştırmaz. Bir nesilde ne kadar bir cihaz gelişirse en fazla o kadarlık yanına yaklaştırmaz. Karşılaştırma yaptığım mesajı bulursam tekrar alıntılayacağım buraya.

Son düzenleme:
Hocam biz bu minvalde tartışmayı başka konuda uzun uzun yapmıştık. Neden başa sardık şimdi anlamadım.
15 Pro vs. S23 Ultra karşılaştırması yaptığımızı hatırlamıyorum, 8 Gen 3 ve A17 Pro hakkında tartışmıştık.

Karşılaştırmalarda ise S23U ve 15 PM dışında her telefon var.
Görselleri 15 Pro ve S23 Ultra karşılaştırmak için paylaşmadım.
Şu içeriğinize karşılık olarak paylaşmıştım:

Genel itibarı ile iyi demişsiniz ancak iPhone’un senelerdir olayı zaten düşük ışık performansı ki algoritma bu adamlardan soruluyor. Yanına yaklaştırmaz lafını çok gerçek manası ile de yorumlamayın. Bana göre S23U’da S22U’yu yanına yaklaştırmaz. Bir nesilde ne kadar bir cihaz gelişirse en fazla o kadarlık yanına yaklaştırmaz.
Yani anlam veremedim şu kısıma, öncelikle düşük ışık algoritması konusunda Samsung'un, Apple'dan çok daha iyi olduğu konusunda hemfikiriz diye düşünüyorum. iPhone'lar ile pozlamaya müdahele etmen lazım, Samsung'larda ise bas-çek yeterli. Yukarıda buna dair örnek görseller paylaştım zaten, daha da paylaşabilirim.

Bayagi bayagi yaklasiyor, ustteki mesajimda da yazdigim gibi Samsung'un kamera algoritmasi sayesinde dusuk isikta gectigi sahneler illa olur, telephoto, ultra wide angel ve on kamera sensoru de daha iyi, cogunlukla daha iyi is cikariyor. Bu demek degil ki 15 Pro daha kotu, hayir tabii ki, ustteki mesajimda detayli olarak degindim zaten buna.

Ekran Görüntüsü (381).png

Ekran Görüntüsü (382).png

Ekran Görüntüsü (383).png

Dedigim gibi, gerek SoC, gerek kamera performansi, gerek build quaility bakimindan bayagi bayagi yakin cihazlar. Arada sadece 1 jenerasyon farki var, neye gore yanina yaklasamaz diyorsunuz anlamak guc cidden. 15 Pro'nun daha iyi oldugu zaten asikar ancak S23 Ultra da balon degil. Ayni seyler 13 Pro vs. S23 Ultra icin de gecerli olurdu.

Geri
Yukarı