Apple’dan iPhone modellerine yılbaşı öncesi 6500 TL Zam

Yurt dışında yaşıyorum ama Türkiye’de de yurt dışında da bir sorun yaşamadım. Memnuniyet için her zaman şikayetleri dikkate alıyorlar. Sorunsuz bir şekilde AirPods, MacBook, iPad ve pil değişimi alabilmiştim.

Gezmek için gideceksiniz, telefon ekstra olacak. 40003 TL’yi vergiye vermek yerine gezmeye vermek daha mantıklı.

Biletinizi uygun zamanda alırsanız 5000 TL’den ucuza getirebilirsiniz. Kayıt ücretini ödeseniz bile 40003 TL’den ucuza geliyor ve gezmiş oluyorsunuz. Ek olarak da vergi iadesi de alabilirsiniz.
Hocam tek tek fiyat listesi mi çıkartayım anlamadım.
  • Pasaportu olmayan birisi pasaport alacak, 7500 TL küsürdü sanırsam. Bu birinci masraf.
  • 31.000 TL IMEI kaydı vereceksin. Bu ikinci masraf.
  • Gezmeye diyorsun, gezmeye gidip de otele veya yeme-içmeye veya eğlenmeye para vermeden Paris'ten dönmeyeceksindir herhalde. Hadi hiçbir şey yapmadın, sadece otelde kaldın yattın ve ulaşıma para verdin, yine bunun da bir ücreti var. Bu üçüncü masraf.
  • Git-gel bilet alacaksın, bu da dördüncü masraf.
Ayrıca tekrar soruyorum, bir insan neden iPhone almak için evinden kalkıp Paris'e gitsin, IMEI kaydıyla uğraşsın, veya ekosistem derdi yoksa neden telefona bu denli para versin? Bu tür işleri ekosistem isteyenler yapar ve onlar eleştirilmiyor zaten.

Standart kullanıcı iPhone almayarak basitçe bu işin içinden çıkabilir, bu kadar basit.

Ben mesajimin ekosistem yapan kisilere yonelik olmadigini soyluyorum, hala aciklama yapmaya calisiyorsunuz.
Ben de onu sadece örnek veriyorum, farklı sebepleri olan biri kişi için de fazla para ödemek sorun olmayabilir diyorum. Benim sebebim kullanım kolaylığı ama başkası için iOS güvenliği veya kamera kalitesi de olabilir.
Vergi varmis, sanirsiniz iPhone'un yapabildigini daha ucuza yapan baska telefon yok yurt icinde.
iPhone çok daha pahalı bir telefon ve vergi sebebiyle fiyat farkı daha fazla açılıyor. Bölgesel fiyatlandırma olmazsa Samsung da benzer fiyatta olurdu. Yurt dışında Galaxy serisi ile iPhone serisi arasında fazla fark yok. iPhone’un Samsung ve benzer marka telefonlardan kat kat pahalı olduğu algısı genellikle Türkiye’ye özel.

Sirf servis kalitesi icin fazladan onbinlerce TL vermek mantikli degil. Ayrica telefonu yari fiyatina getirmek icin yurt disi gezisi yapmak da ekstra ugras tak diye Turkiye'den telefon almak varken.
Bunun bir sonu yok, bana göre de Android bir seçenek bile değil. Xiaomi'de her hafta gelecek Beta sürümlerin Tester'lığını yapmış birisi olarak Android ile iOS arasında UI farketmeksizin,Windows ile macOS kadar fark var.

Bir çok avantaj ve dezavantaj olduğu doğrudur ancak eğer kişi kendini zora sokacak düzeyde sıkıntıya, borca girerek bu cihazlara ulaşmıyorsa isterse 200 Bin ₺'ye de alabilir. Para bu, herkeste aynı miktarda yok. Kimisinde çok var.

Ben de Türkiye'den alsam almazdım yani. Gider Samsung falan alırdım ancak yurtdışında yarı fiyat. İlla Paris'e de gitmek istemiyorsan ki ben de çok sevmem, güzel ülkemizin güzide şehri Hakkari'de satılan telefonlardan alıp kaydettirmek sureti ile kullanabilirsiniz ki 15 Pro Max 55.000 ₺ dolaylarına denk geliyor böylelikle sanırım.

Yine aynı şeyi demeden ben söyleyeyim, bir telefon için Hakkari'ye mi gidilmeli? Gitmeyin, zaten demenize göre gitmezsiniz de. E biz de bu hükumetin şu anki politikasını ya da Apple'ın vizyonunu değiştiremeyiz zaten. Bu devran böyle gider.

iPhone cihaz satılma oranı düşmüş 13-14 dolaylarına zaten. Bir ülkede parası 2 katı olmasına rağmen bir telefona yetecek %13'de bırakın olsun bir zahmet. Günün sonunda zaten herkes gidip dediğiniz gibi yaparak Android alıyor. Kalanlar da yurtdışından şuradan buradan. Bence biraz da insan hayatına çok karışmaktan oluyor bu. Şu kitle genelleme olayını abartıyorsunuz bazen. Tek olay da ekosistem değil bu arada. Güvenlik, stabilite, Bas-Çek kamera, düzenli yazılım güncellemesi. Hani bu kadar para verecek kadar bir şey yapmıyor diyorsunuz da, Apple hiçbir zaman çok şey yapmadı. İlk telefonunda Video çekme özelliği falan yok ciddi ciddi. Apple az şey yaptı ama yaptıkları da hep en iyisi oldu. Az ve öz olduğundan uçuk kaçık takılmayanlar alıyor işte bunun altında ilk insandan emareler aramaya gerek yok. Tripod'u koyup yarım saat diyafram ayarı yaptıktan sonra çekilen fotoğraflar ile ilgilenmiyor millet, o sektör mobil fotoğrafçılığa girer. Adam cepten çıkarıp tak çekip atıyor Instagram'a cam gibi.

Android'e kötü demiyorum, iOS kadar iyi değil diyorum ve gayet de güzel cihazları var. Ben şunun şurasında 1 senedir iPhone kullanıyorum. Nokia 6600'dan gelme birisi olarak daha anlayabiliyorum insanların telefon alırken neler hissettiklerini. Bu hava atma olayı her dönem olur. Eskiden 6600'da da vardı ancak olay sadece bu olsa emin ol yarın kepenk kapatırdı bu adamlar.

iPhone 15 modelleri 6500'ler TL zamlanarak yılbaşı öncesi ara zammını aldı. Zam hala yetkili satıcılara yansımadı. Sitelerdeki fiyatın değişmesi birkaç günü bulabilir. Almak isteyenler elini çabuk tutmalı.

Eki Görüntüle 2037092

Gereksiz pahalı. @keremkarakaya hocamın dediği gibi felaket bir kapitalizm uyguluyorlar. iPhone 15 Pro Max'in ederi 83K değil taş çatlasa 50k falan. Tamam kaliteli olabilir fakat aynı fiyata ondan daha iyi S23 Ultra var.

Yurt dışında Galaxy serisi ile iPhone serisi arasında fazla fark yok.
Anlık durum;

Screenshot 2023-12-03 at 9.40.20 am.png
Screenshot 2023-12-03 at 9.41.00 am.png

Tamam kaliteli olabilir fakat aynı fiyata ondan daha iyi S23 Ultra var.
Hocam o fiyata göre mi ondan daha iyi yoksa S23 Ultra, 15 Pro Max'ten mi daha iyi demek istediniz? Yoksa 15 PM, S23U'yu yanına bile yaklaştırmaz.

Pasaportu olmayan birisi pasaport alacak, 7500 TL küsürdü sanırsam. Bu birinci masraf.
Vizeye ihtiyacım olmadığı için Paris’i sadece kendim için örnek vermiştim. Pasaport ve vize gerekmeyen Gürcistan gibi ülkeler de var. Bir pasaport alırsanız 10 sene boyunca geçerli olabiliyor.
31.000 TL IMEI kaydı vereceksin. Bu ikinci masraf.
Şu anlık 31.000 TL değil. 31.000 TL olduğunda muhtemelen iPhone fiyatı da zamanla 200.000 liraya yaklaşmaya başlar.
Gezmeye diyorsun, gezmeye gidip de otele veya yeme-içmeye veya eğlenmeye para vermeden Paris'ten dönmeyeceksindir herhalde. Hadi hiçbir şey yapmadın, sadece otelde kaldın yattın ve ulaşıma para verdin, yine bunun da bir ücreti var. Bu üçüncü masraf.
Ufak bir gezi olduğundan bahsetmiştim. Ne kadar kalacağınız ve yapacağınız masraf size kalmış.
Git-gel bilet alacaksın, bu da dördüncü masraf.
Uçak bileti erken alınırsa uygun olabiliyor. Paris biletinin 15-20 euroya düştüğünü sık sık görüyorum.
Ayrıca tekrar soruyorum, bir insan neden iPhone almak için evinden kalkıp Paris'e gitsin, IMEI kaydıyla uğraşsın, veya ekosistem derdi yoksa neden telefona bu denli para versin?
Kişinin tercihine bağlı olduğundan bahsetmiştim. Ben bu telefona vergi ödemektense zaten yapacağım bir gezi planıma katmış oluyorum. Herkes 100.000 TL ödemek zorunda değil yani. Tabii ki ödemek isteyen ödeyebilir.

Ben de Türkiye'den alsam almazdım yani. Gider Samsung falan alırdım ancak yurtdışında yarı fiyat. İlla Paris'e de gitmek istemiyorsan ki ben de çok sevmem, güzel ülkemizin güzide şehri Hakkari'de satılan telefonlardan alıp kaydettirmek sureti ile kullanabilirsiniz ki 15 Pro Max 55.000 ₺ dolaylarına denk geliyor böylelikle sanırım.

Yine aynı şeyi demeden ben söyleyeyim, bir telefon için Hakkari'ye mi gidilmeli? Gitmeyin, zaten demenize göre gitmezsiniz de. E biz de bu hükumetin şu anki politikasını ya da Apple'ın vizyonunu değiştiremeyiz zaten. Bu devran böyle gider.
Hakkari'ye gitmektense Paris'e gitmek kulağa daha mantıklı geliyor :D
Vizeye ihtiyacım olmadığı için Paris’i sadece kendim için örnek vermiştim. Pasaport ve vize gerekmeyen Gürcistan gibi ülkeler de var. Bir pasaport alırsanız 10 sene boyunca geçerli olabiliyor.

Şu anlık 31.000 TL değil. 31.000 TL olduğunda muhtemelen iPhone fiyatı da zamanla 200.000 liraya yaklaşmaya başlar.

Ufak bir gezi olduğundan bahsetmiştim. Ne kadar kalacağınız ve yapacağınız masraf size kalmış.

Uçak bileti erken alınırsa uygun olabiliyor. Paris biletinin 15-20 euroya düştüğünü sık sık görüyorum.

Kişinin tercihine bağlı olduğundan bahsetmiştim. Ben bu telefona vergi ödemektense zaten yapacağım bir gezi planıma katmış oluyorum. Herkes 100.000 TL ödemek zorunda değil yani. Tabii ki ödemek isteyen ödeyebilir.
Bu dediğiniz şeyler herkesin yapabileceği şeyler değil. Biz en iyisi kim ne alıyorsa alsın kimsenin yaptığı kişisel tercihler bizi bağlamaz diyerek konuyu kapatalım.

Anlık durum;

Eki Görüntüle 2039384Eki Görüntüle 2039386

Hocam o fiyata göre mi ondan daha iyi yoksa S23 Ultra, 15 Pro Max'ten mi daha iyi demek istediniz? Yoksa 15 pm, S23U'yu yanına bile yaklaştırmaz.

Eskiden Samsung tepe modellerinin fiyatlarını IPhone'dan çok daha düşük tutuyordu. Hatta eski galaxy S serisi IPhone'dan bayağı güçlüydü.

Sonra Apple gibi görünmek için fiyatlarını artırdılar.

Amerika gibi marketlerde Android'in pazar kaybı yaşamasının bir nedeni, fiyatlarının gereksiz artmış olması.

Son düzenleme:
Site ile mi alakalı acaba? S23 Ultra orada çok pahalıymış. Amazon İspanya’daki fiyat etiketi €1089.
Bu dediğiniz şeyler herkesin yapabileceği şeyler değil. Biz en iyisi kim ne alıyorsa alsın, kimsenin yaptığı kişisel tercihler bizi bağlamaz diyerek konuyu kapatalım.
Gürcistan’a gitmek herkesin yapabileceği bir şey sanırım ama orada yapacağınız başka bir şey yoksa bir telefon için çok fazla uğraş olmuş oluyor. Gerçekten iPhone almak için bir sebebiniz yoksa vakit kaybı olacaktır ve pek değeceğini düşünmüyorum. En mantıklısı kişisel tercihlere saygı duymak. Bir özellik için telefona çok daha fazla para veren kişi mutlu oluyorsa bir şey demeye hakkımız olmuyor. Dijital bir dosyaya milyonlarca dolar veren insanlar da var.

Gündelik yaşamında dünya kadar vergi ödememe şansı olan kişiler için de Samsung Galaxy ve Apple iPhone arasındaki seçimde fiyat bir kriter olmuyor. :)

Geri
Yukarı