Apple'ın Türkiye Zammı

ndkandr

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu şirketin amacı ne acaba? Ya da benim bilmediğim bir şey mi var Apple ürünlerini pahalı kılan? Ayrıca Apple Türkiye'nin ekonomik durumunu bilmiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok doğru, aman Türkiye'de hayat zor, biz onlara ucuz verelim diyecek halleri yok. Bu serberst piyasa almazsın olur biter. Şu TR şartında hiç bir ürün fiyatını hak etmiyor. Hatta yaşamayı bile hak etmiyoruz biz.

Yurt dışında ürün ne ise aynı fiyata satılıyor, vergilendirmeler az bir şey değiştirir fiyatı. Ama onlara ürünler ucuz satılmıyor, kafamızın almadığı nokta bu, onların kazançları fazla. Bu şekilde ucuz gibi geliyor.

Örnek Yunanistan'a bak, Bulgaristan'a bak, onlara da fazla gelir, pahalı gelir o ürünler. Onların da kazançları düşük, gerçi Yunanistan'ın asgari ücreti bizden fazla.

AB Ülkelerinde 2017 Asgari Ücret Ne Kadar Açıklandı

Son düzenleme:
Benim anlamadığım şu: Bizim gibi birkaç ülkeye yapılmış bu zam. Apple vergilerini neden bütün ülkelere eşit dağıtmıyor?

Her ülkenin koşulu aynı mı ki her ülkeye adaletli bir şekilde zam yapılsın ? Adamlara vergi sistemimizi anlatmaya kalkışsak anlamazlar bu ney la diye durur düşünürler, anladıklarında da şaşırır kalırlar ve aslında biz ucuza satıyormuşuz diyip bir zam daha çakarlar.

Benim anlamadığım şu: Bizim gibi birkaç ülkeye yapılmış bu zam. Apple vergilerini neden bütün ülkelere eşit dağıtmıyor?

Onun nedeni farklı kapitalizm falan da değil. Senin paranın değeri, 1 yıl öncesine göre düştüğü için adam senden TL aldığı için adamın parası eksilmiş oluyor, TL değer kaybettiği için. Bu diğer ülkelerde de böyledir büyük ihtimal.

Onun nedeni farklı kapitalizm falan da değil. Senin paranın değeri, 1 yıl öncesine göre düştüğü için adam senden TL aldığı için adamın parası eksilmiş oluyor, TL değer kaybettiği için. Bu diğer ülkelerde de böyledir büyük ihtimal.
TL o zaman %20 ya da daha fazla değer kaybetmiş.

TL o zaman %20 ya da daha fazla değer kaybetmiş.
%20 zam mı geldi? Tam bilmiyorum. Bir verileri paylaşsanız da görsek. Apple umrumda olmadığı için. Fiyatları bilmiyorum. Eylül 2017'den beri %8 zam gelmiş dolara, ama bunun, ana para üzerinden ÖTV, KDV, çalışan ücretleri de arttığı zaman. Normal.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı