APU grafik kartını devre dışı bırakmak

Ya ben primary video device falan yapmadım. APU'ya ayrılan RAM'i de geri aldım. RAM'de eksiğim yok ve devre dışı zaten. İlk önce ekran kartını taktırın daha sonra monitörü takıp bilgisayarı açın. Driverinizi falan kurun ekran kartınızın. Daha sonra devre dışı bırakın BIOS'tan.

Yani tek yapmam gereken kart montajından sonra BIOS'tan integral Graphics yazan yeri disable yapmak. Monitörü takın derken ekran kartı girişine mi takacağım. Yoksa anakart girişine mi? Orayı tam anlamadım. Gerçi Driver'ları kur dediğinize göre anakart girişi olmalı. Yoksa ekrana görüntü gelmez. Şimdi hocam ekran kartını ana karta taktık. Monitörü anakart girişine bağlıyoruz. Ekran kartı sürücülerini kuruyoruz. Sonra BIOS'a girip integral Graphics yazan yeri disable yapıyoruz. Ardından monitör kablosunu ekran kartına takıyoruz. Sıralama böyle değil mi yanlışsam düzeltin lütfen.

Yani tek yapmam gereken kart montajından sonra BIOS'tan integral Graphics yazan yeri disable yapmak. Monitörü takın derken ekran kartı girişine mi takacağım. Yoksa anakart girişine mi? Orayı tam anlamadım. Gerçi Driver'ları kur dediğinize göre anakart girişi olmalı. Yoksa ekrana görüntü gelmez. Şimdi hocam ekran kartını ana karta taktık. Monitörü anakart girişine bağlıyoruz. Ekran kartı sürücülerini kuruyoruz. Sonra BIOS'a girip integral Graphics yazan yeri disable yapıyoruz. Ardından monitör kablosunu ekran kartına takıyoruz. Sıralama böyle değil mi yanlışsam düzeltin lütfen.
Ya ekran kartını taktınız. Kabloyu ekran kartınıza takın. Daha sonra driverleri falan kurun işte. Ekrana görüntü gelir ama çözünürlük falan kötü olur. Driveri kurana kadar çözünürlüğünüz kötü olacak. Driverinizi kurduğunuz anda düzelecek. Driverleri falan kurduktan sonra BIOS'tan o ayarı disabled olarak ayarlıyorsunuz ve bu kadar.

Ya ekran kartını taktınız. Kabloyu ekran kartınıza takın. Daha sonra Driver'leri falan kurun işte. Ekrana görüntü gelir ama çözünürlük falan kötü olur. Driver'i kurana kadar çözünürlüğünüz kötü olacak. Driverinizi kurduğunuz anda düzelecek. Driver'leri falan kurduktan sonra BIOS'tan o ayarı disabled olarak ayarlıyorsunuz ve bu kadar.

Tamam hocam, teşekkür ederim yardımlarınız için.
Tamam hocam, teşekkür ederim yardımlarınız için.

Hocam kartı taktırdım. Ayar BIOS'tan Auto'da kaldı kartı hemen tanıdı. Tüm yük harici ekran kartında. Eskiden 16 GB RAM'i APU yüzünden 13.9 gösteriyordu. Şimdi 16 GB oldu. Oyunlarda kasma donma kalktı. Yüksek grafikte açıyor oynadığım oyunları RX 570 8 GB muhteşemmiş. Bilgisayarcı sistemin AMD olduğu için hemen tanıdı dedi. Herhangi bir ayar yapmaya gerek yokmuş.

Son düzenleme:
Konu başlığında pek anlatamasamda bahsetmek istediğim şey şu, APU bir işlemci taktığımızda ekran kartına taktığımız sarı siyah kablo. Kaç pin olduğunu hatırlamıyorum. Onu anakarta takıyoruz diye biliyorum. Şu an da hem APU bir işlemciye sahibim hem de zaten aktif kullandığım ekran kartım var. Bu anakarta taktığımız ekran kartının kablosunu söksem APU devre dışı kalır mı? APU olunca RAM biraz azalıyor bildğiniz gibi. O kabloyu çıkartsam RAM artar mı? (8 GB RAM'im var. 6 GB'ını kullanabiliyorum.)
  • AMD A10-7890K 4.10GHz.
  • ASUS ROG STRIX GTX1050 Ti Gaming.
  • Corsair Vengeance 4x2 2400MHz 8 GB RAM.

Hocam tam olarak aynu sistemi kullanıyorum oyunlarda hep drop ve darboğaz alıyorum nasıl çözdünüz bunu.

Hocam tam olarak aynu sistemi kullanıyorum oyunlarda hep drop ve darboğaz alıyorum nasıl çözdünüz bunu.
BIOS üzerinden bir ayarı kapalı olarak seçeceksiniz. O ayarın nerede olduğunu hatırlamıyorum ama Integrated Graphics adlı bir ayardı sanırım. O ayarı Disabled olarak ayarlayın. Biraz bakarsanız bulursunuz ayarı.

Geri
Yukarı