APU sistem nedir?

tecyusuf

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ben bir tane kişiye PC toplattım 5K'ya çok teşekkür ederim ona ama ekran kartını vermemiş. Sistemde bende bir ara duymuştum APU diye bir şey sandığım kadar bu APU sistemde işlemci ekran kartı yerini alıyormuş tamam iyi, nasıl oluyor biri açıklayabilir mi nasıl açacağım APU'yu ben?

APU ekran kartı olmayan ekran kartının verdiği gücün eş değerini işlemcide olan bir sistemdir normal bir şekilde bilgisayarını nasıl açıyorsan o şekilde açacaksın.

APU işlemci içindeki dahili ekran kartından (GPU desek daha doğru) adını alır. Açılımı Accelerated Processing Unit.

İşlemcinin içinde dahili bir grafik yongası/birimi bulunur ve bu birimden görüntü alırsın, bunun için anakarta ilgili görüntü çıkışı kablosunu bağlaman gerekli.

Merhaba. Ben bir tane kişiye PC toplattım 5K'ya çok teşekkür ederim ona ama ekran kartını vermemiş. Sistemde bende bir ara duymuştum APU diye bir şey sandığım kadar bu APU sistemde işlemci ekran kartı yerini alıyormuş tamam iyi, nasıl oluyor biri açıklayabilir mi nasıl açacağım APU'yu ben?

İşlemcin içerisine gömülü (dahili) ekran kartı demek kısacası, Intel neredeyse değil çoğu işlemcisine koyar ancak bir performans sağlamayan görüntü versin yeter dediğimiz işlemcilerdir AMD son zamanlardır demesek daha iyi bayağıdır bu konuda uğraşıyor ve piyasada 1000 TL civarı ekran kartlarını 1030 gibi ekran kartlarını içine gömdü. ( ekran kartı gömdü demiyorum )

AMD Vega kulllanıyor örneğin.

APU işlemcilerin kendi içinde dahili grafik yongası bulunur. Bu işlemciler de ekran kartı ile birlikte kullanılabilir. Kullanıldığı durumda görüntü kablosunu ekran kartına takarsınız. Ama kullanılmayınca, sizin durumda olduğu gibi, görüntü kablosu anakartın üzerindeki HDMI girişine takılır ve PC normal bir şekilde açılır. Eğer ekran kartınız varsa ama görüntü kablosunu anakarta takarsanız (işlemciniz APU ise) işlemcinin dahili grafik birimini kullanırsınız.
Bu arada sizin topladığınız sistemi gördüm. O kasa ile birlikte gelen PSU (Güç kaynağı) en kısa süre içinde değiştirilmeli. Diğer parçalara da zarar verir değiştirilmez ise.

Yeni konular

Geri
Yukarı