APU sistem nedir?

APU içerisinde GPU barındıran işlemcilere denir. Sonunda ''G'' harfi olur. Ryzen 3 2200g gibi. APU sistemde bu işlemcileri kullanan sistemlere denir.

Son düzenleme:
Dahili grafik birimi. Intel tarafında sonunda F ibaresi bulunmayan işlemcilerin sahip olduğu, AMD tarafında G ibaresi bulunan işlemcilerin sahip olduğu şeylerdir. Düşük bütçeli sistemlerde tercih edilir. APU sistemlerde en az 3000 MHZ 2x8 RAM kullanılmasını öneriyorum.

APU işlemciler hem işlemci görevini üstlenirken bir diğer yandan da ekran kartı görevini üstlenir.

İşte elinde pek bir bütçesi olmayan kişiler ekran kartına ayrıyeten para vermek yerine APU işlemci kullanıyorlar ve giriş seviyesi ekran kartı gücü sağlayabilen bir işlemci alıyorlar.

Bu giriş seviyesinden kastım ise 750 Ti gibi kartlar.

Çoğu oyunu 1080p veya 720p olmak üzere güncel oyunlar da dahil Low ayarlarda rahatlıkla oynatabiliyor.

Düşük bütçeye birebirdir.

R3 3200G APU sistem kullanıyorum kendim 2x8 RAM ile 1080p CS:GO'da 100-120FPS civarı veriyor rahatlıkla, Rocket League 1080p yüksek ayarlarda 70FPS civarı alıyorum. Ekran kartı stoğunun bulunmadığı şu zamanlarda velinimet gibi bir şey. :)

AMD işlemcilerde bulunan dahili GPU'ya sahip işlemcilerin genel adı.
Athlon 3000G: R7 240.
Ryzen 3 3200G: GTX 650 Ti.
Ryzen 5 3400G: GT 1030.
Gibi modelleri var. Ayrıca yeni birkaç model daha çıkmıştı 4. nesil isimlerini bilmiyorum.

APU içerisinde GPU barındıran AMD işlemcilere denir. Sonunda ''G'' harfi olur. Ryzen 3 2200g gibi. APU sistemde bu işlemcileri kullanan sistemlere denir.
Kısmen yanlış bir bilgi, APU AMD'ye has değil. APU'nun açılımı "Accelerated Processor Unit" yani hızlandırılmış işlem ünitesi anlamına gelir. Bu nedenle APU işlemcilerin çalışma frekansı normal işlemcilere göre bir tık daha fazladır.

Geri
Yukarı