Çözüldü Ara kablo çekmeden 2 modem kullanılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

veoled

Decapat
Daha fazla  
Evde TurkNet kullanıyorum. Modem PC'nin bulunduğu küçük odada. Biz çoğu zaman balkonda oturuyoruz. Wi-Fi sinyali duvarlar yüzünden aşırı zayıflıyor. Evde eski bir modem daha buldum 150Mbps ADSL2+. Balkondaki DSL telefon kablosunu buna taksam TurkNet kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapsam 2 modeme de internet gelir mi?
İnternet gelirse ana modeme gelen 56Mbps'lik interneti 28Mbps 28Mbps bölüşür mü? Böyle bir şey mümkün mü?

Çözüm
DSL kablosu tek modem/router ile kullanılabilir. Dolayısıyla DSL kurulumu tek cihazda yapılır ve internet sadece ona gelir. Yani kullanıcı adı ve parola sadece tek cihazda yazılı kalmalıdır. İki cihaz üzerinden de erişim için iki cihaz arasında ethernet kablosu çekilmelidir. Herhangi bir LAN portunu tercih edebilirsiniz. Eğer DSL kablosunun takılı olmadığı ikinci cihazda menzil genişletme özelliği varsa -ki eski dediğiniz için yoktur diye düşünüyorum- kablosuz olarak ilk cihazdan aldığı interneti dağıtabilir.
Evde TurkNet kullanıyorum. Modem PC'nin bulunduğu küçük odada. Biz çoğu zaman balkonda oturuyoruz. Wi-Fi sinyali duvarlar yüzünden aşırı zayıflıyor. Evde eski bir modem daha buldum 150Mbps ADSL2+. Balkondaki DSL telefon kablosunu buna taksam TurkNet kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapsam 2 modeme de internet gelir mi?
İnternet gelirse ana modeme gelen 56Mbps'lik interneti 28Mbps 28Mbps bölüşür mü? Böyle bir şey mümkün m?

Maalesef tek hat üzerinden tek modem IP alabilir.
Ama diğer modemi router olarak kullanabilirsiniz.

Birisini kablo çekip Router olarak kullanabilirsiniz. Her modemde kablosuz alıcı özelliği yok.

DSL kablosu tek modem/router ile kullanılabilir. Dolayısıyla DSL kurulumu tek cihazda yapılır ve internet sadece ona gelir. Yani kullanıcı adı ve parola sadece tek cihazda yazılı kalmalıdır. İki cihaz üzerinden de erişim için iki cihaz arasında ethernet kablosu çekilmelidir. Herhangi bir LAN portunu tercih edebilirsiniz. Eğer DSL kablosunun takılı olmadığı ikinci cihazda menzil genişletme özelliği varsa -ki eski dediğiniz için yoktur diye düşünüyorum- kablosuz olarak ilk cihazdan aldığı interneti dağıtabilir.

Çözüm
Hmm teşekkür ederim. Ana modemde WDS özelliği var kablosuz bağlanıyor ama 2 modemi biraz daha yakına kurmam gerekiyordu. Belki böyle oluyordur diye sorayım dedim teşekkürler 😊

Eklemeyi unutmuşum. İki cihazı kablo ile bağlayacaksınız, ikinci cihazda yani DSL kablosunun takılı olmadığı cihazda DHCP sunucusu kapatılmalı ve diğer cihazla aynı IP adresi kullanıyorsa başka bir adres atanmalıdır.

WDS özelliği sanırım ikinci cihazda da olmalı. Eğer varsa tabiki deneyebilirsiniz. Ancak verimli olmayabilir. Doğrudan bağlantıya göre %50'ye varan hız kaybı yaşanabilir. Denediğinizde çalışmazsa veya performans düşük olursa iki seçenek olacaktır. Yukarıda bahsettiğim kablolu bağlantı şekliyle veya adaptör ebatlarında olan bir menzil genişletici alarak halledebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı