Araba alırken nelere dikkat edilmesi gerekli?

Bilgisayaryorum

Decapat
Araba alacağım ama arabadan anlamıyorum. Çevremde anlayan bir iki kişi var ama samimiyetim yok. Tek başıma gidip nasıl dolandırılmadan araba alacağım? Kaputu açıp şurayı söyle burası böyle diye anlayamam ben.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oto expertiz bulman gerek ve bu expertiz senin tanıdığın biri veya adil iş yapan bir esnaf olması gerekiyor. Harici sadece bakarak bir şey anlamak usta işidir.

Düzgün bilinen dolandırmayacak expertize gidip arabaya baktırman yeterli. Arabanın durumunu öğrendikten sonra uyup uymaması sana kalmış.

Tek başına gidiyorsan ve ilk alışınsa dolandırılma ihtimalin az değil, üstelik farklı bir şehirden alıyorsan dolandırılma ihtimalin daha da yüksek.

Senin arabadan anlamana gerek yok, internetten arabayı alacağın bölgeye yakın olan expertizleri araştırırsın, alıcı tarafından yapılan iyi yorumlarının sayısı fazla olan ya da en ufak şeyden kusur çıkarıyorlar diye satıcılar tarafından şikayet edilen yer neresiyse arabayı almadan önce oraya kontrole sokacaksın. Paraya kıyıp en üst hizmeti alacaksın, hava yastıklarından şasiye kadar her şeye bakılacak. Başında da duracaksın ki araba sahibi el altından bir şeyleri ayarlamasın. Zaten o kadar kapsamlı bir hizmet alırsan oradaki ustaların birine aracı birkaç kilometre kullanmasını rica edersin onlar yapmasa da, araçta başka olası sorunlar varsa söyleyebilir.

Noterde ise sakın parayı ruhsat sahibinin hesabından başka bir yere gönderme, elden de verme. Ruhsat sahibinin adı Faruk S. diyelim, IBAN ile gönderim yaparken hesap adında onun adına gönderim yaptığını göreceksin. Aracın marka modelini hatta paketine kadar yazıp "X marka Y model Z paket 2. el araç ödemesi" diye bir başlıkla parayı göndereceksin. Parayı ruhsat sahibine göndermezsen kısa süre sonra ruhsat sahibinin sana arabayı aldı paramı göndermedi diye dava açıp 2 defa para ödetme ihtimali var.

Dolandırıcılar tarafından en sık yapılan şeylerden biri noterlerin kapanma saatine yakın satış yaptırmaya çalışmak oluyor, bu tuzağa da düşme. Sana "araba temiz nolcak gel şuradan noter işlerini halledelim yaptırtırsın sonra" diyecek kişi muhtemelen iyi niyetli değildir. Onların sana göstereceği ekspertiz raporunu da takma, mutlaka kendin yaptır noterden aracın alımını yapmadan önce.

Son düzenleme:
Şehir dışına gidiyorsan araçta farklı bir şey çıkması halinde bütün masraflarını karşı tarafın karşılamasını önceden belirt. Ekspertize gitmeden önce kaputun altına, kapı direklerine ve bagaj kısmını gözünle incele zaten kaza veya değişen varsa belli olur. Satıcının şurada benim bildiğim iyi bir ekspertiz var sözüne'de inanma gitmeden önce araştır kendi bildiğin yere götür. Ekspertizde paradan kaçıp alt paketleri yaptırma üst paketi yaptır hava yastıklarına kadar kontrol etsinler.

Yeni konular

Geri
Yukarı