Eski araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Böyle testlerle haklı olduklarını göstermeye çalışıyorlar Çin malı olmadıkça sorun yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dediğim çürük 58 buydu :) Diğer araçlarda zaten modern araçlar benim için :) sıfırken bile çürük araçlar. İlk çıktıklarında günümüzdeki araçlar gibi, (belki VWlar hariç :) ) eski araçlara göre çok güvenli olarak lanse edilmiş araçlar :) Benim bahsettiğim daha çok tam şasi, 70lerin amerikanları. Metal yorgunluğu olmayan, restore edilmiş, 72 model bir cadillacla, ncapten 5 yıldız almış 2015 model bir hyundaiyi kafa kafaya çarpıştırsalar keşke :) Ama 58teki gibi çürük olmayacak.

Bu arada hemen birşeyi belirteyim ki çok önemli; Eğer 50 küsür model bir amerikanınız varsa ve zamanının lüksü ile, elektrikli koltuklar, elektrikli camlar, viraja göre dönen farlar (mekanik), klima, otomatik vites ve hatta nadirde olsa enjeksiyon (corvette) olabilir arabada ama; emniyet kemeri olmaz, koltuk kafalığı gibi birşey yoktur :) Modern arabalardan güvenlik olarak zayıflığıda sadece bunlar. Sağlamlık ise ayrı. Ncap'in ve üreticilerin dayatması "darbe emme", kişinin darbeyi hissetmemesi yönünde. Ve testleride buna göre yapıyorlar 50 km hızla. Peki 50den sonrası? o araç darbeyi emdikçe parçalanıyor, motor sürücüye girmesin diye, özellikle düşecek şekilde tasarlanıyor, ee? peki sonra? bir yerden sonra emin olun ön far kucağınıza gelecektir. Ama sağlam bir araçta (70lerin amerikanları cadillac gibi mesela) yüksek hızda kurtulma şansınız daha çok olacaktır. Hatta önden kazada, aracın burnunun uzunluğu bile buna etken. Darbe hissetme konusuna gelince; üreticiler insan bedeni kartondanmış gibi gösterselerde gerçekte öyle değil. Herhangi bir drag yarışı kazasını izlersen, kafes içinde ordan buraya darbeler alan sürücülerin, burnunun bile kanamadan indiğini görürsün. Son olarak önceki mesajımda eksik yazmışım yanlış anlaşılmasın; Günümüz araçlarında atıyorum plastik tampon, küçük darbeleri hissetmenizi engeller, yumuşak kaputla birlikte yayaya çarptığınızda yayanın alacağı zararı düşürür. ESP gibi donanımlar gerçekten işe yarıyor. ABS zaten panik frene basarken dönebilmemizi sağlıyor. Ama ncap'in sunduğu gibi eski araçlar kartondan, yeniler demirden değil gerçekte. Yüksek hızda kaza yapacak olsam, ncapten 5 yıldız almış bir hyundai yerine, tam şasi, önü uzun ve metal yorgunluğu olmayan bir amerikanın içinde olmayı tercih ederdim. :)

Bir Doblo'yu parçalayan S60 hikayesi var gerçek olabilir.

Benzer bişe hatırlıyorum :) ama hangi aracın hangi açıdan vurduğuda çok önemli. Birde pertten toplanan araçların sağlamlığı ciddi oranda düşüyor. Eğilen metali tekrar çektikleri için. (bir metali sağ sola kıvırdıkça yumuşaklaşır, sonunda çatlar ve kırılır). Şasisi ciddi darbe almış araç, aynı yerden çok daha düşük hızda kaza yaptığında, ilkine oranla çok daha fazla hasar alacaktır.

Neyse dünyanın en sağlam arabası TOFAŞ kuş serisidir :D

En iyi ihtimalle kırklarelinde şehir içi 15lt yakar. İstanbulu hiç karıştırmıyorum, bütün arabaların yakıtı artıyor trafikten. Tabi motorunun sağlıklı çalıştığını varsayarsak. Alacağın araba muhtemelen tüplü olacaktır ama tüp konusunda hiçbir fikrim-bilgim yok.

Kardeşim biraz geç olacak ancak, Allah aşkına BelAir'i nasıl besleyeceksin bu memlekette? Bütçen aşırı şekilde geniş değil. Ha eğer maaşın 2 bin tl üstünde, sigaram yok tek yaşıyorum evim olmasa da olur arabada yatarım dersen buyur al. Amerikan araçlarına ilgim yok ancak bildiğim tek şey, yüksek motor hacmi ve bu tarz sebeplere bağlı aşırı yakıt tüketimi. Güvenlik konusuna hiç girmiyorum bile. Canınla mı derdin var, cebinle mi?

Ya her ne olursa olsun, o araçlar rahatça gezerken benzin bu kadar pahalı değildi. 85 üstü bir araca baksan anlarım ancak, Napıcaksın BelAir'e tüp mü taktırıcaksın? Sen eski araçlara değil ki artık klasiklere bakıyosun kardesim. Tam yakıt sarfiyatlarını bilmiyorum ancak, füüüüpppp diye çeker cebindekini ona eminim :)

Geri
Yukarı