Eski araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ayberk Soysal

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kırklareli/Lüleburgaz
Daha fazla  
Meslek
ELT Student
Arkadaşlar yakında ehliyet alacağımdan çalışıp para biriktirmeyi düşünüyorum, bu parayla bir araba almayı düşündüm fakat günümüz arabalarının dizaynı hiç hoşuma gitmiyor. Daha çok eski Amerikan arabalarına sempatim var ancak bu arabalar ya çok pahalı ya da düşündüğüm modeller Türkiye'de yok. 15 ila 20bin TL arasında birkaç model buldum. Bu arabaları almak sizce mantıklı olabilir mi? Eksileri nelerdir? Bakım masrafları çok olur mu?

Bence böyle bir işe girme. O tip bir araba alırsan Allah korusun kaza yaptın diyelim yedek parça konusunda çok sıkıntı çekersin ve bulamayabilirsin. Honca Civic 2000 modellerine bakmanı öneririm.

Bir eski amerikan arabası sahibi olarak söyleyeceğim, vereceğim nasihatlardan en önemlisi belkide amerikan aracının ikinci araç olması ve zevk için binilmesi gerektiği. Öncelikle camianın içinde olduğum için Türkiyede bulamayacağın araba modeli hemen hemen yok gibi. Yeterki kesenin ağzı açılsın. Bu arabaları ilk başta almak çok problem değildir ama yürütmek asıl sorun. Öncelikle esaslı bir restorasyon gerekiyor. Bugün restorasyon demek, büyük emek, zaman ve para anlamına gelmekte. Restorasyon sonrası, bu araçlar mekanik olduğu için, sorun çıkarma ihtimali çok düşük olacaktır. Bakım masrafları ucuzdur. Parça fiyatı ise modeline göre, Türkiyede hala parçaları olan modellerse çok ucuz, değilse, yurtdışından geleceğinden orta-pahalı seviyededir. Neden ikinci araç olması gerektiğinin en büyük nedeni tabiki benzin. 6 veya 8 motor farketmeden deli gibi benzin yakıyorlar. Diğer nedenler, bu trafikte özellilkle istanbulda, hiçbir araba zevk vermiyor. Yoğun trafik dışında, restore ettiğin, tertemiz arabanı sürerken sürekli tedirgin oluyorsun araba sürmeyi bilmeyenler yüzünden. Bu yüzden belirli zamanlarda trafiğe çıkmak zorunda kalıyorsun. Eski amerikan aracı mutlaka en az orta üst geliri olan, gündelik kullandığı bir aracı olan, her ay kapalı garaja para verebilecek (kışın full yatacak araba emin ol) daha önce marka model farketmeksizin, arabalarla hem sürüş hem teknik olarak deneyimi olan profilde insanlar için uygun. 15.000-20.000 arasında alacağın belli başlı modeller var. Bunlardan bazılarının parçaları gerçekten heryerde bulunur ve çok ucuzdur. Eğer aynı paraya satabileceğini düşünüyorsan, deneyim için bu tür "basit" bir araç (chevy nova gibi) alıp, restore etmeden, masraf yapmadan, bir süre kullanıp satabilirsin. Gündelikte kullansan, ikinci araçta olsa, herhangi bir araba demek, ne olursa olsun, durduğu yerde masraf-gider demektir. Evimizde toplam 4 araba vardı, şuan 3 tane var. Durduk yere trafik sigortası, vergisi, kaskosu var. En basitinden lastikler daha 5000 km yapmamış, ama 5 sene olmuş alalı, yepyeni ama zamanı geçmiş, hamuru bozulmuş, değiştir. Kullanmadığın halde biten lastikler, bozulan yağ vs.. Biliyorum çok kötüledim ve karamsar konuştum ama arabayı almak değil yürütmek en önemli şey unutma. Ve amerikan aracı veya herhangi bir araç kullanılsada yatsada masraf.

Asla kendinden yaşlı Araba alma 5 yaş üstü arabalar güvenli olmuyor.

Şirketler yeni araç almayı, tüketimi teşvik etmek için bu tür haberler yayıyor, testler yapıyorlar. Uzun uzun yazarım, doğru dürüst darbe emmiyen, sağlan solid drag araçlarının, kafes korumalarından girer, (400km gibi süratlerle kaza yapıyor top fueller) çürük 58 model ile yapılan çakma testlerden girerim ama gerek yok. Emin ol tüketimi arttırmak için büyük oranda abartıdır güvenlik olayı. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Böyle testlerle haklı olduklarını göstermeye çalışıyorlar Çin malı olmadıkça sorun yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam bulduğum modeller Ford Granada, Chevrolet Belair-Nova, Buick Apollo bazıları biraz daha tuzlu ama düşünebilirim. Mesela hatırlıyorum bizde eski bir Skoda pikap vardı, kışın arabayı çalıştırmak eziyet oluyordu. Bu arabalarda böyle sıkıntılar olur mu?
Ayrıca Lüleburgaz'da yaşıyorum, İstanbul trafiğine çıkmayı düşünmüyorum. Burada tadını çıkaracak baya bi yol var o yüzden pek sorun etmedim trafiği.

Hocam bulduğum modeller Ford Granada, Chevrolet Belair-Nova, Buick Apollo bazıları biraz daha tuzlu ama düşünebilirim. Mesela hatırlıyorum bizde eski bir Skoda pikap vardı, kışın arabayı çalıştırmak eziyet oluyordu. Bu arabalarda böyle sıkıntılar olur mu?
Ayrıca Lüleburgaz'da yaşıyorum, İstanbul trafiğine çıkmayı düşünmüyorum. Burada tadını çıkaracak baya bi yol var o yüzden pek sorun etmedim trafiği.

Bakımları düzenli yapılmış, tıkır tıkır işleyen bir motor kışın sorun çıkarmaz, ki zaten jiglesi vardır. Asıl bir süre yattıktan sonra karbüratörden benzin uçtuğu için zor çalışıyor ama bu zorluk öyle abartılacak birşey değil. Onun dışında soğuk haricinde modern arabalardan daha çabuk çalışır genelde. Marş anahtarını çevirir çevirmez bırakırsın :) Belair yada nova parça bulma açısından daha uygun.

Bence bu Volvo'dan al tank gibi.
Hocam açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi çarptığı araçlar genelde eski, yeni arabalarla denenseydi pek sağlam çıkabileceğini sanmıyorum.

Geri
Yukarı