Araba Kullanmanın Püf Noktaları Nedir?

Sucrofe

Kilopat
Sürücü belgem var. Arabalara hiç ilgim olmamasına rağmen derslerde araba kullanmayı öğrenerek sınavı ilkte geçtim. Şu sıra kendimi alıştırmaya çalışıyorum ama sınavda sürdüğüm gibi süremiyorum. Araba hususi olduğu için çarpma korkusundan dolayı olabilir.

Bölünmüş yolda vites 3 ile sürdüm. Sağa dönüşte vitesi 2'ye aldım ve hızımı azaltmak için debriyaja sonuna kadar bastım, frene de hafiften dokundum. Dönüş biraz dengesiz oldu, sağa dönüşü tam olarak dar yapamadım. Hatalı bir hareket mi yaptım bilmiyorum.

Arabayı park ettim ve kontağı kapattım. Motor ısındı sanırım ki bir koku vardı, bunun sebebi ne olabilir? Vites 1'den 2'ye almakta biraz gecikiyorum, bu mu zorluyor acaba? Aslında gecikmiyorum da hani bölünmüş yola biraz hızlı çıkmam gerekiyor çünkü arabalar geçiyor ve bundan dolayı vites 1'deyken gaza fazla basıyorum.

Tek başına deneyim yapman lazım yanında birisi olmasın ve köy yolu bulabilirsen orda acemiligini atmak lazim bana kalırsa yapilan buyuk hatalar vites degistirirken ve saga sola bakarken oluyor vites degisiminde vitese bakmaman lazım zaten %70 aynı konumda oluyor yavaslarken devirine gore debriyaja basman lazım yoksa baskı balata yersin zamanla yani 5 bin devirde araba yavaslicaksin debriyaja basip yavaslarsan baskı balata sıyırır arac once frene basıp iyice yavaslayip debriyaja bas.

Vites 1'de araç fazla kullanılmaz zaten. Araba beni 2'ye at diye rahatsızlığını bağırır. Arabayı bağırtacak kadar hızlıysan 1'de, bas 2'ye geç. Balataları ısıtırsan koku gelir. Ömrünü de yer. Normaldir.

Dönüşlerde ise 1 veya 2 olayı tamamen yola, araca ve hızına bağlı. 2'de ise 1'e çekip hiç hız düşürme. Debriyaja bas, dönecek kadar yavaşla ve dönünce de ayağını debriyajdan kaldırıp devam et. İstop edecek kadar devir düşmez, 1'e almadan da rahat bir dönüş yaparsın.

Geceleri sokaklar boş olur. Geceleri sokaklardan bol bol dönüş yap. Araba işi cesaret ve pratik işi. Ondan uzaklaşırsan o da senden uzaklaşır. Kontrol her zaman sende. Bol bol pratik yap gece.

Vites 1'de araç fazla kullanılmaz zaten. Araba beni 2'ye at diye rahatsızlığını bağırır. Arabayı bağırtacak kadar hızlıysan 1'de, bas 2'ye geç.

Evet, biliyorum da bölünmüş yola girerken duruyoruz ve yola çıkmak için doğru anı bekliyoruz. Kalkış yaparken vites 1'de oluyor doğal olarak ve yol müsait olunca yola çıkmam gerekiyor. E arabalar gelip geçiyor, yola çıkmam gerek bir an önce. Vites 1'deyken kalkışı yavaş yapıyorum, o sıkıntı oluyor. Yola da bir an önce girmek için gaza basıyorum, vites 1'de olduğu için araba zorlanıyor. Nasıl çözebilirim bu durumu?

debriyaja basip yavaslarsan baskı balata sıyırır arac once frene basıp iyice yavaslayip debriyaja bas.

Bunu bilmiyordum. Yani mesela sağa dönerken yavaşlamak için önce hafiften frene basıyorum ve sonra sonuna kadar debriyaja basıyorum, öyle mi ya da hızı azaltmak için debriyaja basmaya gerek yok mu? Ben yavaşlamak için debriyaja sonuna kadar basıp ardından hafifçe frene basıyordum.

Son düzenleme:
Dönüş öncesi hızın fazlaysa önce ayak ucuyla frene basıp hızını ayarlarsın. Daha sonra yaklaşınca debriyajla birlikte dönersin. Debriyajı yerinde kullanman balatalar icin onemli. O koku da buyuk ihtimalle motordan değil balatalardan geliyordur.

Vites 1 ile kalkışı yaptıktan sonra gaza basıp hizlanicaksin. Devire veya sese göre hissedip direkt vites yukseltmen gerekiyor. Vites geçişini hızlı yapmıyorsun gibi geldi bana.

Sürücü belgem var. Arabalara hiç ilgim olmamasına rağmen derslerde araba kullanmayı öğrenerek sınavı ilkte geçtim. Şu sıra kendimi alıştırmaya çalışıyorum ama sınavda sürdüğüm gibi süremiyorum. Araba hususi olduğu için çarpma korkusundan dolayı olabilir.

Bölünmüş yolda vites 3 ile sürdüm. Sağa dönüşte vitesi 2'ye aldım ve hızımı azaltmak için debriyaja sonuna kadar bastım, frene de hafiften dokundum. Dönüş biraz dengesiz oldu, sağa dönüşü tam olarak dar yapamadım. Hatalı bir hareket mi yaptım bilmiyorum.

Arabayı park ettim ve kontağı kapattım. Motor ısındı sanırım ki bir koku vardı, bunun sebebi ne olabilir? Vites 1'den 2'ye almakta biraz gecikiyorum, bu mu zorluyor acaba? Aslında gecikmiyorum da hani bölünmüş yola biraz hızlı çıkmam gerekiyor çünkü arabalar geçiyor ve bundan dolayı vites 1'deyken gaza fazla basıyorum.
Öncelikle bir tavsiye. Tam durmayacaksan veya vites düşürmeyeceksen frenlerken debriyaja basmak motorun fren gücünü yok eder ve frenlerine fazla yüklenmene sebep olur. Ayrıca virajda arabanın daha kontrol altında olması için yine viteste olması gerekir, virajları debriyaja basmadan dönmeye çalış. Frenlerken debriyaja ancak şöyle bas; örneğin 2. vitestesin. Yavaşlıyorsun ve rölanti devrine yaklaştın (hızın 18-20km civarı) o zaman debriyaja bas. Bu arada o ısınma olayıyla ilgili de şunu söyleyebilirim. Direksiyon derslerinde çok fazla vites değişikliğü yapılmaz sadece 1-2 vardır. Normal sürüşte daha fazla vites değişikliği yapılır ve eğer vitese girdikten sonra debriyajı sanki 1. viteste arabayı durduğu yerden kaldırır gibi çekiyorsan bu debriyajının ısınıp biraz kokmasına sebep olmuş olabilir. Vites değiştirirken bir sonraki vitese girip debriyajı yavaşça kaldırıp motor ve şanzıman hızları tam eşitlenip oturduktan sonra gaza basmayı dene. Zamanla buna alışıp bu işlemi hızlandırabilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı