Araba öğrenmek için sürücü kursundan eğitim almak şart mı?

Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar merhaba ehliyetim var ama araba sürmeyi bilmiyorum açıkçası hiç ilgim olmadı. Arabamız var daha yeni aldık sayılır, kardeşim kullanıyor ama o da yeni öğrendi. Bende öğrenmek istiyorum sizce öğrenmek için sürücü kursundan eğitim almaya gerek var mı? Yoksa kendi arabamla mı öğrenmeye çalışayım?

Yanınıza bilen birisini alın. Ama sizi psikolojik olarak etkilemeyecek birisi. Arkadaşınız olabilir kuzeniniz olabilir. Babalar genellikle kızar eder o yüzden kullanıyor olsanız bile stop ettirebilirsiniz arabayı. :D Tecrübe ile sabit. Bu yüzden yanınıza rahat olabileceğiniz birini alın, çıkın trafiğe kapalı biyere vitesleri ve kalkışı iyice pratik hale getirin. Sonra da trafiğe çıkabilirsiniz. En önemli şey kalkış ve frendir unutmayın. :)

Ben 13 yaşımdan beri kullanıyorum şuan 17'den gün alıyorum. Ehliyet yaşım geldiğinde de direk yazılı sınavı geçer alırım. Bence şimdiden öğren kursta heyecan yaparsın.
Ehliyetinin olduğu yere dikkat etmemişim:D Ailenden birinden öğrenmen çok daha iyi olacaktır.

Arkadaşlar merhaba ehliyetim var ama araba sürmeyi bilmiyorum açıkçası hiç ilgim olmadı. Arabamız var daha yeni aldık sayılır, kardeşim kullanıyor ama o da yeni öğrendi. Bende öğrenmek istiyorum sizce öğrenmek için sürücü kursundan eğitim almaya gerek var mı? Yoksa kendi arabamla mı öğrenmeye çalışayım?
Ben su an 16 yaşındayım 13 yaşımdan beri araba sürüyorum. 1-2 yıldır da trafiğe çıkıyorum. bence en mantıklısı para verip sürücü kursundan eğitim alacagına ailenden birisi yanındayken sürersen daha iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani hiçbir sebep ile ehliyetsiz trafiğe çıkmamalısın. iyi araç kullansan bile kaza dediğin şey her an herkesin başına gelebilecek bir durum! yani senden bağımsız bir durum da olabilir. bu şartlar altında eğer ehliyetin yoksa tamamen suçlusundur. Önce bir ehliyet kursuna gidip ehliyetini al, daha sonra direksiyon dersi için, ister profesyonel birini bul istersen bir tanıdığını. Ama şu net, tanıdıklar her zaman daha heyecanlı ve panik oluyorlar. çünkü ya onun arabasındasındır ya da kendi aracında :) eğer sen de paniksen profesyonel birinden ders almak en iyisidir :)

Sizi heyecanlandırmayacak birisi ile pekala öğrenebilirsiniz/pekiştirebilirsiniz.

Arabayı kullanabilmekten daha önemlisi trafik kurallarını öğrenmen. Eğer onları %100 biliyorsan ondan sonra arabayı öğren. Trafikte kural bilmeyen o kadar maganda var ki, sen de onlardan olma lütfen.

Adam hala "ben bunu marifet olsun diye yapmıyorum zaten bu konuyu açan kişi gibi ehliyet aldıgımda zorlanmak istemiyorum kime şikayet edersende et çok mu batıyor sana " yazmış. Güzel kardeşim 14-15 yaşında ölümlü trafik kazası yapsan ne olacak. Bu kadar önemli mi 2 sene öncesinden ehliyet almak ?

"allaha şükür şu ana kadar en ufak kaza yapmadım çok da iyi araba kullanmıyorum ama dediğin gibi kaza herkesin başına bi anda gelebilir dikkatli olmak lazım " çok da iyi araba kullanmıyorum ama 1-2 senedir kullanıyorum. Aferin sana !!

Yani hiçbir sebep ile ehliyetsiz trafiğe çıkmamalısın. iyi araç kullansan bile kaza dediğin şey her an herkesin başına gelebilecek bir durum! yani senden bağımsız bir durum da olabilir. bu şartlar altında eğer ehliyetin yoksa tamamen suçlusundur. Önce bir ehliyet kursuna gidip ehliyetini al, daha sonra direksiyon dersi için, ister profesyonel birini bul istersen bir tanıdığını. Ama şu net, tanıdıklar her zaman daha heyecanlı ve panik oluyorlar. çünkü ya onun arabasındasındır ya da kendi aracında :) eğer sen de paniksen profesyonel birinden ders almak en iyisidir :)
Tam okumadınız herhalde adamın ehliyeti var.
Ehliyetin varsa nasıl kurs eğitimi almadın orayı anlamadım kurs mecburi değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı