Araba öğrenmek için sürücü kursundan eğitim almak şart mı?

Arkadaşlar 2010 yılından beri ehliyetim var sadece bu zamana kadar arabaya ilgim yoktu, şimdi arabamız var öğrenmek istiyorum. Sadece demek istediğim öğrenmek için, sürücü kursuna gitmeye gerek var mı? Saatine 80 tl alıyorlar, üç kere gitsen 240 TL yapıyor. :D

Arkadaşların da dediği gibi trafiğe kapalı bir alanda yanında bir bilen kişi ile pratik yap fakat bunu yapmadan önce (bence) sürücü kursundan 2 saatlik bir eğitim alman daha yararına olur. Sonuçta orada adamların işi o ve sana daha iyi anlatırlar. Hem trafikte vb. hata yaptığın zaman nerede hata yaptığını vb. daha iyi gösterirler.

Tam okumadınız herhalde adamın ehliyeti var.

Ehliyetin varsa nasıl kurs eğitimi almadın orayı anlamadım kurs mecburi değil mi?
İletiyi tam okumamışım :/ başlık çok yönlendirici ama :) "Araba öğrenmek için sürücü kursudan eğitim almak şart mı?" olunca, algıda direkt seçici davranmışım :)

Arkadaşlar 2010 yılından beri ehliyetim var sadece bu zamana kadar arabaya ilgim yoktu, şimdi arabamız var öğrenmek istiyorum. Sadece demek istediğim öğrenmek için, sürücü kursuna gitmeye gerek var mı? Saatine 80 tl alıyorlar, üç kere gitsen 240 TL yapıyor. :D
Bence böyle bir durumda 240 TL hiçbir şey gitmenizi öneririm.

Gerek yok. Ehliyetin varsa ve unuttuysan yaninda biriyle bos alana git. Once pedal hassasiyeti calisip ayagini alıştır. Sonra bos alanda kullan. Yavas yavas trafige cikinca, tecrube ettikce kullanmis olacaksin.

Ufak tefek surtmelerden vs. korkmamak gerek. Olabilir şeyler. Sokak arasi surmek icin de gece 2 3 gibi cik. Cok araba denk gelmeyeceğinden donmeyi ogrenirsin.

Yani hiçbir sebep ile ehliyetsiz trafiğe çıkmamalısın. iyi araç kullansan bile kaza dediğin şey her an herkesin başına gelebilecek bir durum! yani senden bağımsız bir durum da olabilir. bu şartlar altında eğer ehliyetin yoksa tamamen suçlusundur. Önce bir ehliyet kursuna gidip ehliyetini al, daha sonra direksiyon dersi için, ister profesyonel birini bul istersen bir tanıdığını. Ama şu net, tanıdıklar her zaman daha heyecanlı ve panik oluyorlar. çünkü ya onun arabasındasındır ya da kendi aracında :) eğer sen de paniksen profesyonel birinden ders almak en iyisidir :)
Çok haklısınız.
3-4 sene ehliyetsiz sürdüm çok şükür en ufak tampon dokunması dahi olmadı.Ehliyetsiz olduğun zaman daha dikkatli oluyorsun(bence).
Bana kötü bir şey olmadı ama yakın çevremde ehliyetsiz ceza yiyen kaza yapan maalesef oldu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı