Arabalarda hasarlı, değişen parça ya da fazla KM olması neden sorun?

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Araba bakarken bunlar fiyatları azaltıyor ama sonradan sorun çıkarabilecek konular mı? Yani bu durumlar aracın kullanımında sorun yaratan şeyler mi?

Arabanın motorunun belli bir ömrü var. Kilometresi çoksa yarı yolda bırakma ihtimali daha çok yani.

Bu hatasız boyasız olayı ne ben de tam bilmiyorum. Bizim milletin takıntısı diyebiliriz bence.

Hasar durumu şase ve motor mekanik ilgili ise çok ciddi bir durum o şekilde kullanılmaz tehlikeli olur. Değişen parça durumu orijinali ile değiştiyse ve serviste yapıldıysa yine bir sıkıntı yok. Fazla km bakımları aksatılmadıysa hiçbir problem oluşturmaz. Ama bakım süreleri kısalır örnek yeni araçların yağ değişimi 15k km başına ise 400k km olan bir aracın bakımı 5 bin Km'de bir yapılması lazım.

Araba bakarken bunlar fiyatları azaltıyor ama sonradan sorun çıkarabilecek konular mı? Yani bu durumlar aracın kullanımında sorun yaratan şeyler mi?
Kaza yapıldı araçla ama sonrasında bu nasıl tamir edildi? Derme çatma çözümler çok yaygın, bu da sonradan sorun çıkarabilir demek.
KM olayı çok açık aslında, aşınan parçaları ne kadar çok kullanırsanız ömürleri o kadar azarlı. Bu da aracın değerini düşürür.
Bu işin pazardaki payı var bir de. Kazalı aracın, kmsi yüksek aracın fiyatı hep düşük olur normal olarak.

Bizim ülkemizde maalesef fazla takılıyor bu konuya. Çok ağır hasarlı olmadıktan sonra tampon, kaput, kapı sacları değişebilir bence. Ben bu noktada çok bir sıkıntı görmüyorum. Zaten kimseye kolay kolay yaranamıyorsunuz. Araca sıfır boya yapılsa "komple boyalı" denilerek değer düşürmeye çalışacaklar. Arabayı boyamazsanız "boya masrafı var" diye değer düşürecekler. Bizde bulunan modeller bu şekilde maalesef. 🙂

Tavanın değişmiş olması sence normal bir durum olabilir mi? Ya araç takla atmıştır ya da ciddi şekilde hasar almıştır. İki türlü de arabanın bütünlüğünü sağlayan demirler bükülüp/kırılıp aracın bütünlüğünü bozuyor. Sen bir şey alacakken kırık ürüne sağlam ürün fiyatı ödüyor musun?

Sorun çıkaracak hasar var, çıkarmayacak olan var. Örneğin kaporta hasarlarının bir kısmı tamir/değişim ile halledilirken; bazı kaporta hasarları ciddi kaza yaşanmış olduğunu gösterir.

Araç motorlarının ömürleri uzundur. Bakımları düzgün ve zamanında yapıldıkları sürece.

Hocam arabaların bir motor ömrü var Premium markaların dayanıklılığı daha fazla BMW Mercedes Volvo gibi.

Eğer değişenlerde değişenler orijinal yapıldıysa sıkıntı yok ama sanayide yapıldıysa bir kazada normale oranla geberme oranınız daha yüksektir.

KM olayı eğer araba fazla KM yaptıysa motor fazla yorulmuş, kullanılmış demek oluyor ve eğer motor fazla kullanıldıysa arıza çıkartma ihtimali daha fazla oluyor. Boyasız demek hasar görmemiş, kaza yapmamış anlamına geliyor birazcık.

Kaza yapıldı araçla ama sonrasında bu nasıl tamir edildi? Derme çatma çözümler çok yaygın, bu da sonradan sorun çıkarabilir demek.
KM olayı çok açık aslında, aşınan parçaları ne kadar çok kullanırsanız ömürleri o kadar azarlı. Bu da aracın değerini düşürür.
Bu işin pazardaki payı var bir de. Kazalı aracın, kmsi yüksek aracın fiyatı hep düşük olur normal olarak.
Sorun çıkaracak hasar var, çıkarmayacak olan var. Örneğin kaporta hasarlarının bir kısmı tamir/değişim ile halledilirken; bazı kaporta hasarları ciddi kaza yaşanmış olduğunu gösterir.

Araç motorlarının ömürleri uzundur. Bakımları düzgün ve zamanında yapıldıkları sürece.
Tavanın değişmiş olması sence normal bir durum olabilir mi? Ya araç takla atmıştır ya da ciddi şekilde hasar almıştır. İki türlü de arabanın bütünlüğünü sağlayan demirler bükülüp/kırılıp aracın bütünlüğünü bozuyor. Sen bir şey alacakken kırık ürüne sağlam ürün fiyatı ödüyor musun?
Hasar durumu şase ve motor mekanik ilgili ise çok ciddi bir durum o şekilde kullanılmaz tehlikeli olur. Değişen parça durumu orijinali ile değiştiyse ve serviste yapıldıysa yine bir sıkıntı yok. Fazla km bakımları aksatılmadıysa hiçbir problem oluşturmaz. Ama bakım süreleri kısalır örnek yeni araçların yağ değişimi 15k km başına ise 400k km olan bir aracın bakımı 5 bin Km'de bir yapılması lazım.
Hocam peki bunlara nasıl dikkat edeceğim? Bir araba gördüm. 2012 model ve tüm ilanlar 150k(+-30k) civarında. Bir kısmında da değişen var falan yazıyor. Yani ne tür durumların sorun oluşturacağını nasıl öğrenebilirim?

Hocam açıkçası benim için tavanın değişmesi geri tamir ediliyorsa normal bir durum.
Yani araç ciddi bir hasar alsın hatta takla atsın. Arabanın bütünlüğü de bozulsun. Sonra eski haline getiriliyorsa bunun ne önemi var ki? Ben zaten 0 fiyatına olsun demiyorum. Ama neredeyse yarı fiyat olması biraz kuşkulandırıyor beni. Sonra sorun çıkar mı emin olamıyorum.

Geri
Yukarı