Arabalardan neden çok vergi alınıyor?

Fazla paranı bankaya değil şanlı, en güçlü, süper güç, en iyi ekonomili, namlı, amariga'ya diz çöktüren devletimize veriyorsun.
Sorgulayan vatan hainidir.

Vergilerin çok olmasını geçtim bunun piyasayı oynatan fırsatçılarla da alakası var aslında. Malum sarı sitede adamın biri arabasını 234.000 liraya ilana koyuyor. Sonra ilana mesaj geliyor aracın fiyatını 260.000 yapın diyor ve bizim WhatsApp grubumuz var hepimiz aracı aynı fiyata koyacağız sizde aynı şekilde fiyatı arttırın diyor. Anlattığım olayı bir Instagram sayfasında görmüştüm ikinci el piyasasıyla yakından ilgilenenler zaten biliyordur bu ve buna benzer durumları. Hatta böyleleri yüzünden Facebook'da ki araç sayfaları ve Instagram sayfalarında herkes satmayacağı arabayı düşük fiyattan koydu ki bunlar azalsın ama yok her türlü çoğalıyorlar. Devlet el atsın diyeceğim ama yok onlarında işine geliyor ki araba ve telefonu yüksek statü olarak gören milletimizden de destek alarak bu ürünlerde ki vergileri arttırıyorlar araçlarda. Verginin yüksek olma nedeni başlıca bizim milletimizden kaynaklanıyor diyebiliriz. Tam bir fikrim yok ama ben vergilerin çok olmasının ve araç fiyatlarının zaten fahiş vergilere rağmen daha yüksek olmasını yukarıda anlattığım fırsatçılara ve milletimizin görüş açısına bağlıyorum.

Bir fırsatçılar diye birileri çıktı herkes suçu onların üzerine atıyor. Bu durumda şöyle ki örneğin Opelciler C segment arabasına 200 istiyorsa bakıyor ki Honda da 230 civarına satılıyor, kendi Opel'ini satsa Honda alamayacak onlarda haliyle fiyatını arttırıyor bu tüm markalar için geçerlidir.

Sonuçta malın fiyatını satıcı kadar alıcı da belirler. Gördüğümüz gibi geçen yaz 350 yazılan C segment arabaları millet 300'e verse belki satacaktı ama vermedi ve şuan 270-280'e satmaya razılar. 350 isteyen adama ben kızman mal onun, para bağlamış ve risk almış. Evet belki aracı 280'e mal etti ve 350 gibi uçuk rakama satmaya çalıştı ama söylediğim gibi risk aldı, para bağladı ve hem zamandan hem de parasının diğer ürünler karışsında getirisinden kaybetti ve şuan aldığı fiyata satmaya razı. Kazanırken herkes bu kesime fırsatçı dedi ama kimse işin bu tarafını düşünmüyor.

Sonuçta bu fiyatları bu hale insanlar getirmedi, suçlu olarak ben insanları görmüyorum çünkü siz biz de dahil kimse malının ucuza satılmasını istemez. Vergiler ve paramızın alım gücünün düşerek TL'nin değer kaybetmesi insanların suçu değil.

Bir fırsatçılar diye birileri çıktı herkes suçu onların üzerine atıyor. Bu durumda şöyle ki örneğin Opelciler C segment arabasına 200 istiyorsa bakıyor ki Honda da 230 civarına satılıyor, kendi Opel'ini satsa Honda alamayacak onlarda haliyle fiyatını arttırıyor bu tüm markalar için geçerlidir.

Sonuçta malın fiyatını satıcı kadar alıcı da belirler. Gördüğümüz gibi geçen yaz 350 yazılan C segment arabaları millet 300'e verse belki satacaktı ama vermedi ve şuan 270-280'e satmaya razılar. 350 isteyen adama ben kızman mal onun, para bağlamış ve risk almış. Evet belki aracı 280'e mal etti ve 350 gibi uçuk rakama satmaya çalıştı ama söylediğim gibi risk aldı, para bağladı ve hem zamandan hem de parasının diğer ürünler karışsında getirisinden kaybetti ve şuan aldığı fiyata satmaya razı. Kazanırken herkes bu kesime fırsatçı dedi ama kimse işin bu tarafını düşünmüyor.

Sonuçta bu fiyatları bu hale insanlar getirmedi, suçlu olarak ben insanları görmüyorum çünkü siz biz de dahil kimse malının ucuza satılmasını istemez. Vergiler ve paramızın alım gücünün düşerek TL'nin değer kaybetmesi insanların suçu değil.
Arabalar konusunda benden daha bilgilisiniz sizi tanıdığım kadarıyla. Elbette kimse malının ucuza gitmesini istemez lakin kast etmek istediğim birisi gelip arabasını o dönemin şartlarında dahi 5 liraya koyuyorsa başka birisinin gelip o arabaya ederinden daha fazlasını istemesi ve kendisi gibi onlarcasını toplayıp gruplaşarak o arabayı ederinden daha fazlasına yani örnek olarak 11 birime satması ne kadar etik olabilir ? Fırsatçılar var. Bunu kimse inkar edemez. Bizim milletimiz fırsatçılarla dolu. Kimse arabasının ederinden daha ucuza gitmesini elbette istemez lakin gruplaşarak daha fazla para kazanmak isteyen milletin etini, sütünü sömüren çok kişi var. Maalesef serbest piyasa denilen bir durum var ülkemizde. Onu da gayet iyi suistimal eden fırsatçılarımız var. Ona da yapacak bir şey yok. Vergiler kadar fırsatçılarda piyasayı her yönden manipüle ediyor.

Arabalar konusunda benden daha bilgilisiniz sizi tanıdığım kadarıyla. Elbette kimse malının ucuza gitmesini istemez lakin kast etmek istediğim birisi gelip arabasını o dönemin şartlarında dahi 5 liraya koyuyorsa başka birisinin gelip o arabaya ederinden daha fazlasını istemesi ve kendisi gibi onlarcasını toplayıp gruplaşarak o arabayı ederinden daha fazlasına yani örnek olarak 11 birime satması ne kadar etik olabilir ? Fırsatçılar var. Bunu kimse inkar edemez. Bizim milletimiz fırsatçılarla dolu. Kimse arabasının ederinden daha ucuza gitmesini elbette istemez lakin gruplaşarak daha fazla para kazanmak isteyen milletin etini, sütünü sömüren çok kişi var. Maalesef serbest piyasa denilen bir durum var ülkemizde. Onu da gayet iyi suistimal eden fırsatçılarımız var. Ona da yapacak bir şey yok. Vergiler kadar fırsatçılarda piyasayı her yönden manipüle ediyor.
Evet ama bunu önleyecek olan da yönetimdir. Bugün vergi sistemi değişip ÖTV oranı %30'a düşse veya dolar kuru tekrar 4 lira bandına inse kim kime söylediğiniz fiyatlara araba satabilecek? Söylediğiniz olay her sektör için geçerlidir. Ben 38 yaşımda son yıllarda ilk defa domatesi 14-15 liradan patatesi 6-7 liradan aldım. 1 teneke yağ'a 70-75 lira verdim.

Bu fiyatların bu hale gelmesindeki ana neden üretim yapılmadan dışardan mal almamız ve karşılığında da enflasyona sebebiyet vermesidir.

Şöyle düşünün;

Sizin bir ayakkabı imalathaneniz var ve 5 kişi çalıştırıyorsunuz. Geçen sene deri'nin desi'sini 10 liradan alıp ip, kauçuk, yapıştırıcı vb. malzemeleri, üzerine kira, vergi gibi eklentileri eklediğinizde ayakkabı maliyeti size 70 liraya geliyordu. Buna 5 kişinin de asgari ücretten maaşını, SSK ve yemek bedellerini de ekleyip ayakkabı başına böldüğünüzde 100 liraya çıksa ve sizde %10 kar ile 110 liraya sattığınızı düşünün.

Bu sene sadece asgari ücretin 2300TL den 2800'e çıkması demek eskiden 5 kişiye 11.500 öderken bu sene 14bin ödemeniz demektir. Bu farkı kim ödeyecek? Fiyatı aynı tutarsanız sizin kar oranınız %10 den atıyorum %6'a düşecek, işçi çıkarırsanız iş yetişmeyecek, üretim kalitesini düşürürseniz pazarda alıcılarınız düşer. Bu seneye geçtiğimizde aynı sıkıntıdan dolayı size deri satan, yapıştırıcı satan, ip satan vs her şirket içinde bu durum geçerli. Hepside ya işçi çıkaracak ya malzeme kalitesini düşürecek ya da zam yapacak başka seçeneği yok.

Mesela yapıştırıcı aldığınız şirket yapıştırıcı kalitesini düşürdü, aynı fiyata aldınız ama doğru düzgün yapıştırmıyor ve yaptığınız ayakkabılardan şikayet geliyor ve sizin de satışlarınızı etkiliyor bir daha aynı firmadan alır mısınız?

Şimdi birde şu yönden bakalım, siz geçen sene %10 kazançla ev geçindirip kira ödüyordunuz, domatesi 10 liradan alırken 15'e almaya başladınız, yağ 50 liradan alırken 75'e almaya başladınız, C segment arabayı 100bine alıyordunuz bu sene 150 oldu vs vs... Yani siz daha hiç zam yapmadan sabit geçen seneki gibi %10 kar yapayım dediğiniz anda bile eksidesiniz. Çünkü siz de bir ev geçindiriyor, herkes gibi tüketim yapıyorsunuz ve piyasadan aldığınız hem yiyecek içecek zamlanmış hem de diğer giderler.. Şimdi siz de sattığınız ayakkabıya zam yaptığınız da fırsatçı mı oluyorsunuz?

Kısacası bu bir sarmal döngü, buna siz biz bir şey yapamayız.

Son düzenleme:
Evet ama bunu önleyecek olan da yönetimdir. Bugün vergi sistemi değişip ÖTV oranı %30'a düşse veya dolar kuru tekrar 4 lira bandına inse kim kime söylediğiniz fiyatlara araba satabilecek? Söylediğiniz olay her sektör için geçerlidir. Ben 38 yaşımda son yıllarda ilk defa domatesi 14-15 liradan patatesi 6-7 liradan aldım. 1 teneke yağ'a 70-75 lira verdim.

Bu fiyatların bu hale gelmesindeki ana neden üretim yapılmadan dışardan mal almamız ve karşılığında da enflasyona sebebiyet vermesidir.

Şöyle düşünün;

Sizin bir ayakkabı imalathaneniz var ve 5 kişi çalıştırıyorsunuz. Geçen sene deri'nin desi'sini 10 liradan alıp ip, kauçuk, yapıştırıcı vb. malzemeleri, üzerine kira, vergi gibi eklentileri eklediğinizde ayakkabı maliyeti size 70 liraya geliyordu. Buna 5 kişinin de asgari ücretten maaşını, SSK ve yemek bedellerini de ekleyip ayakkabı başına böldüğünüzde 100 liraya çıksa ve sizde %10 kar ile 110 liraya sattığınızı düşünün.

Bu sene sadece asgari ücretin 2300TL den 2800'e çıkması demek eskiden 5 kişiye 11.500 öderken bu sene 14bin ödemeniz demektir. Bu farkı kim ödeyecek? Fiyatı aynı tutarsanız sizin kar oranınız %10 den atıyorum %6'a düşecek, işçi çıkarırsanız iş yetişmeyecek, üretim kalitesini düşürürseniz pazarda alıcılarınız düşer. Bu seneye geçtiğimizde aynı sıkıntıdan dolayı size deri satan, yapıştırıcı satan, ip satan vs her şirket içinde bu durum geçerli. Hepside ya işçi çıkaracak ya malzeme kalitesini düşürecek ya da zam yapacak başka seçeneği yok.

Mesela yapıştırıcı aldığınız şirket yapıştırıcı kalitesini düşürdü, aynı fiyata aldınız ama doğru düzgün yapıştırmıyor ve yaptığınız ayakkabılardan şikayet geliyor ve sizin de satışlarınızı etkiliyor bir daha aynı firmadan alır mısınız?

Şimdi birde şu yönden bakalım, siz geçen sene %10 kazançla ev geçindirip kira ödüyordunuz, domatesi 10 liradan alırken 15'e almaya başladınız, yağ 50 liradan alırken 75'e almaya başladınız, C segment arabayı 100bine alıyordunuz bu sene 150 oldu vs vs... Yani siz daha hiç zam yapmadan sabit geçen seneki gibi %10 kar yapayım dediğiniz anda bile eksidesiniz. Çünkü siz de bir ev geçindiriyor, herkes gibi tüketim yapıyorsunuz ve piyasadan aldığınız hem yiyecek içecek zamlanmış hem de diğer giderler.. Şimdi siz de sattığınız ayakkabıya zam yaptığınız da fırsatçı mı oluyorsunuz?

Kısacası bu bir sarmal döngü, buna siz biz bir şey yapamayız.
Dediklerinize katılıyorum ama bunu o günün şartlarına rağmen yapan var. X arabası 2021 yılının Mart ayında 5 lira diyelim. Konuya yazdığım ilk mesajda milletin sırtından daha fazla para almak için WhatsApp grubu açıp anlaşarak fiyatı arttıranlar ve X arabasını ekonomik olarak, enflasyon olarak hiçbir artış olmamasına rağmen Nisan ayında 8-9 liraya satanlar gerçekten var. Yoksa enflasyon, paranın değer kaybetmesi gibi etkenler fiyatın artmasına elbette etki eder. Benim demek istediğim zaten fiyatı sabit olan hatta en iyimser fiyatdan satılan araçların belli kişiler tarafından ve o aracın bireysel satıcıları tarafından gruplaşma yapılarak daha da yüksek fiyatlardan satılması. Ekonomik sıkıntılar dolayısıyla elbet fiyat artabilir. Tüm bunlara rağmen satmayacağı arabayı ücretsiz ilan verme sitelerine veya uygulamalarına koyup sıfır fiyatına yakın fiyat biçenlerde piyasayı manipule ediyor. Hatta son zamanlarda "ikinci eline paramız yetmedi sıfır aldık" diyen çok kişi var acı bir gerçek bu. İkinci el piyasası gerçekten ederinden fazla fiyatlar biçilen rezalet araçlarla dolu. Yoksa tüm dediklerinizde haklısınız ama benim kast etmek istediğim şey farklı. Fiyatı zaten aynı olan araçları farklı platformlarda gruplaşma yaparak ilanlarda yüksek fiyat biçiyorlar ve o araçların fiyatı bir anda öyle bir fırlıyor ki ruhumuz bile duymuyor.

Dediklerinize katılıyorum ama bunu o günün şartlarına rağmen yapan var. X arabası 5 lira diyelim. Konuya yazdığım ilk mesajda milletin sırtından daha fazla para almak için WhatsApp grubu açıp anlaşarak fiyatı arttıranlar ve X arabasını 8-9 liraya satanlar gerçekten var. Yoksa enflasyon, paranın değer kaybetmesi gibi etkenler fiyatın artmasına elbette etki eder. Benim demek istediğim zaten fiyatı sabit olan hatta en iyimser fiyatdan satılan araçların belli kişiler tarafından ve o aracın bireysel satıcıları tarafından gruplaşma yapılarak daha da yüksek fiyatlardan satılması. Ekonomik sıkıntılar dolayısıyla elbet fiyat artabilir. Tüm bunlara rağmen satmayacağı arabayı ücretsiz ilan verme sitelerine veya uygulamalarına koyup sıfır fiyatına yakın satanlarda piyasayı manipule ediyor. Hatta son zamanlarda "ikinci eline paramız yetmedi sıfır aldık" diyen çok kişi var acı bir gerçek bu. İkinci el piyasası gerçekten ederinden fazla fiyatlar biçilen rezalet araçlarla dolu. Yoksa tüm dediklerinizde haklısınız ama benim kast etmek istediğim şey farklı. Fiyatı zaten aynı olan araçları farklı platformlarda gruplaşma yaparak ilanlarda yüksek fiyat biçiyorlar ve o araçların fiyatı bir anda öyle bir fırlıyor ki ruhumuz bile duymuyor.
Sizi çok iyi anlıyorum, benimde söylemek istediğim siz devlete güvenseniz, ÖTV artışı, kur artışı, enflasyon olmayacağını bilseniz, bu sene 150bine satılan arabanın seneye de 150 hadi bilemediniz 155'e satılacağını bilseniz 2.el bir arabaya fahiş fiyat verip alır mısınız?

Bakın ben 2011 yılında sıfır Mitsubishi aracımı 29bine satın almıştım. Bugün 29 bine bırakın araba almayı opsiyon ekletemiyorsunuz alacağınız araca. Şuan söylediğiniz fahiş fiyatlara araba satılmasının sebebi de nasılsa aldığım fiyatı geçecek ve ben zarar etmeyeceğim düşüncesinden dolayıdır. Karşı taraf sizin söylediğinizi yapıp birlik olup 100 binlik arabaya 120 bin isteme sebebi hem kendi alacağı arabalarında zam görmesi hem de o fiyata alıcı bulmasıdır.

Geçtiğimiz sene satış rakamlarına baktığımızda Türkiye tarihinin en yüksek araba fiyatları olmasına rağmen en yüksek de satış rakamlarını gördük. Sebebi neydi? Fiyatların daha da artması ve bu şekilde artışla devam edeceği beklentisiydi. Çünkü özellikle son 4-5 senedir kim hangi fiyattan araba alsa hep üzerine koydu hep üzerine koydu. Çünkü sıfır fiyatları sürekli bir artış gösterdi. Sıfır arttıkça 2.elde arttı. Yani arz-talep artması oldu.

Yoksa dediğim gibi seneye siz aynı aracı aynı paraya alacağınızı bilseniz bu seneden kredi çekip, kendinizi zorlayarak borç harç alacağınız arabayı almaya çalışır mısınız? Beklersiniz eliniz bollaşınca rahatlayınca alırsınız, ama şuan alan alıyor alamayan daha çok verip almak zorunda kalıyor ve dediğim gibi özellikle son 4-5 senedir bu böyle maalesef. Hal böyle olunca fiyat yükselten insanlarında arabaları öyle ya da böyle talep görüp istediği fiyata satılıyor.

Şuan otomobil, PC, telefon hangi ürün olursa olsun sürekli bir fiyat artışı içinde ve herkes evindeki eksik, değişmesi gereken, eskimiş ürünlerini biran önce daha da fiyatı artmadan almaya çalışıyor.

Geri
Yukarı