Arabaya yazılım attırmak kötü mü?

Ben merak etmiştim. Yaptırmayacağım. Ama araba şu: Renault Clio 2003 1.4 benzinli 75HP expression.

Bu araca yazılım ile en fazla ama en fazla 8 beygir gelir bunu da sen sürerken anlamazsın bile. Hemen hemen her aracıma yazılım atmış ve bazı araçlarımda daha da üzerine çıkmış biri olarak söylüyorum Turbo yoksa boşuna yazılıma para verip psikolojik olarak aa evet fark etti demeyin.

75HP 1.4 benzinli ilk arabama yazılım atarak bizzat test ettim. Yazılım zarar verir mi konusuna gelecek olursak güvenilir bilindik firmaları tercih ederseniz size atılan yazılım zaten araca zarar verilmeyecek düzeyde kısılmış bir yazılımdır güvenle kullanabilirsiniz. Ama üzerine çıkmak istediğinizde işler değişir. Turbolu araçları örnek verecek olursak yazılım attım biraz daha basınç açalım vs konulara girersen risk alırsın.

1.6 Turbo benzinli aracımda piston kırdım. Amerika'dan özel kol ve piston sipariş verdim topladım ve aracımı 220 beygirde güvenle kullandım. Satın aldığım pistonlar 550 beygire kadar dayanıklıydı. O yüzden yazılım araca zarar verir mi konusunun ucu çok açık.

Yazılım ilerleyen zamanlarda zarar verir diyenler kaç bin km boyunca yazılımlı araç kullanıp tecrübe sahibi olmuşlar merak ediyorum. Arkadaşım bayiden aldığı sıfır araca alır almaz attığı yazılım araç 120 bin olmasına rağmen hala üzerinde. 2 sahip değişti hala sürüyorlar. Atılan hazır paket yazılımlarda araca zarar veremezsin üzerine çıkmak istersen evet zarar verirsin. Buna göre parçalarını güncellemezsen eski parçaların ömrünü erken tamamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski Corsa C 1.7DTi'lar vardı. 75Hp falandı ama sadece yazılımla 180Hp'e kadar alınabiliyordu. Haa duman atıyordu vs. ama fark muazzam. :) Sırf bu yüzden piyasada düzgününü bulamazsınız bu arabaların.
Yeni nesilde G20 kasa 3.20i'ler stage 1 yazılımla 184 beygirden 300 beygire kadar sıkıntısız çıkıyor gerçekten çok önü açık bir motor.

Yeni nesilde G20 kasa 3.20i'ler stage 1 yazılımla 184 beygirden 300 beygire kadar sıkıntısız çıkıyor gerçekten çok önü açık bir motor.
Yeni serinin motoru çok güçlü ama kısılmış. Basit bir oynama bile çift haneli beygir gücü katıyor motora. 280 HP'lere çok rahat çıkıyor motor zorlayıp 320 görenler bile olmuş. Yalnız dizeli 184 diye biliyorum benzinliler 170 HP oluyor.

Hocam armosferikte çok bir şey değişmez, belli bir seviyeye kadar bir sorun olmaz yazılımda, bu araçlar zaten fabrikada kısılmış oluyor çünkü eksi 20 derecede de 50 derecede de çalışması gerekiyor.

Geri
Yukarı