Kilometresi yüksek arabaya yazılım attırmak sorun olur mu?

Aracın kondisyonuna ve işlemi yapacak kişinin bilgi birikimine bağlı. Aracın geçmişini bilmiyorsanız biraz sıkıntılı. 1.7 CDTI motorlar ne kadar sağlam olsa da kondisyon zayıfsa sorun yaşarsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılımı atacak kişinin kabiliyetine bağlı olmakla birlikte 200 bin sonrasına pek tavsiye edilmiyor diye biliyorum azımsanamayacak kilometrelere gelmiş araç tavsiye etmem.

2009 Opel Combo 1.7 CDTI 100HP 330.000 km'deki araca stage 1 yazılım attırırsam sıkıntı olur mu? Bir de araç yazılımdan sonra arıza ışığı yakar mı?
Hocam inanın düşük km araç için bile zararlı asla önermiyorum. Hepsi göz boyama hepsi para tuzağı maalesef ki. O yazılım atılan araçlar belli bir güçte belli mühendisliklerle üretiliyor. Bu üretimi mühendisler 100 bg olarak uygun gördüyse mutlaka bir bildikleri vardır. Siz bunu biraz performans alayım diye 125 hp ye çıkardığınız an hapı tuttunuz. Belirli bir mühendislikle üretilen turbonuz bir zaman sonra basınca dayanamayarak mil kesecek. Pistonlar normalden daha hızlı hareketini yapınca triger kayışı koparacak ya da pistonlarda çatlama meydana gelecek. Belirli standartlarda ve amacında üretilen araçlara bu değişikliklerin yapılmasını hoş bulmuyorum. Ve ilan sitelerinde bu tarz araçlardan da hemen uzaklaşıyorum.

Kilometre önemli değil motorun temizliği önemli diye biliyorum bir de ustaya bağlı.

Yazılım artırmak güvenli değil katılıyorum. Fakat Japon arabalararında vergiden kaçmak için fabrikasyon olarak motor gücünün azaltıp teslim ediyorlar.

Hocam inanın düşük km araç için bile zararlı asla önermiyorum. Hepsi göz boyama hepsi para tuzağı maalesef ki. O yazılım atılan araçlar belli bir güçte belli mühendisliklerle üretiliyor. Bu üretimi mühendisler 100 bg olarak uygun gördüyse mutlaka bir bildikleri vardır. Siz bunu biraz performans alayım diye 125 HP'ye çıkardığınız an hapı tuttunuz. Belirli bir mühendislikle üretilen turbonuz bir zaman sonra basınca dayanamayarak mil kesecek. Pistonlar normalden daha hızlı hareketini yapınca triger kayışı koparacak ya da pistonlarda çatlama meydana gelecek. Belirli standartlarda ve amacında üretilen araçlara bu değişikliklerin yapılmasını hoş bulmuyorum. Ve ilan sitelerinde bu tarz araçlardan da hemen uzaklaşıyorum.

15 Yaşındaki Yorgun bir araca yazılım yapılmaz bir yerlerinden patlak verir. Ömrünün sonlarına yaklaşmış parçalar teker teker arıza vermeye başlar. Bunu yazılım yaptırmaya gittiğiniz yerde de söylerler zaten. Hatta olası arıza durumunda Sorumluluk almamak adına çoğu firma aracınıza yazılım yapmaz.

Geri
Yukarı