Arabayı park ederken vites nerede olmalı?

BerkemVein

Hectopat
1 sene kalmadı 18'ime, ehliyet alırım umarım. Sorum şu; arabayı park ettik vitesi boşa alıp bırakmak mı yoksa viteste bırakmak mı doğru olur? Arabaya zararı nedir?

1 sene kalmadı 18'ime, ehliyet alırım umarım. Sorum şu; arabayı park ettik vitesi boşa alıp bırakmak mı yoksa viteste bırakmak mı doğru olur? Arabaya zararı nedir?
Aracı park edin
vitesi boşa alın
el frenini çekin
ve vitesi yokuş aşağı ise geriye, yokuş yukarı ise ileri viteslerden birine takın ve öyle inin araçtan
Bunun nedeni olur da el freni kaçırırsa vites arabayı tutsun.
Yalnız vitesi önce boşa almazsanız da vites dişlilerine zarar verirsiniz.

Aracı park edin
vitesi boşa alın
el frenini çekin
ve vitesi yokuş aşağı ise geriye, yokuş yukarı ise ileri viteslerden birine takın ve öyle inin araçtan
Bunun nedeni olur da el freni kaçırırsa vites arabayı tutsun.
Yalnız vitesi önce boşa almazsanız da vites dişlilerine zarar verirsiniz.
Hocam yokuşun yönüne göre olması gerektiğinden emin misiniz? Araba mekaniğine çok hakim değilim ama bildiğim kadarıyla yokuşta viteste bırakılmasının tek nedeni şanzımandan da yardım almak. Olurda yanlışlıkla el frenini kaldırıp gaza basarsanız olası hasarı azaltmaktan başka bir işe yarayacağını düşünmüyorum. İleri vitesteyken geri, geri vitesteyken ileri gidebilir araç. Bunu engelleyecek bir sistem var mı?

Hocam yokuşun yönüne göre olması gerektiğinden emin misiniz? Araba mekaniğine çok hakim değilim ama bildiğim kadarıyla yokuşta viteste bırakılmasının tek nedeni şanzımandan da yardım almak. Olurda yanlışlıkla el frenini kaldırıp gaza basarsanız olası hasarı azaltmaktan başka bir işe yarayacağını düşünmüyorum. İleri vitesteyken geri, geri vitesteyken ileri gidebilir araç. Bunu engelleyecek bir sistem var mı?
Tabiki de yokuşa göre değişir. Şanzıman dişlileri helisel dişli olduğu için tek yöndekli hareketi daha kolay iletir. eğer araç hareket etmeye başlarsa helisel diş ters yöne dönme eğiliminde olmadığı için kayma riski çok daha düşük olur.

Geri
Yukarı