Arabayı park halinden çıkarınca fren sıkışması

ardaakocamaan

Hectopat
Akşam arabayı park ettikten sonra sabah frenler sıkışıyor. İleri zorlayınca "pat" diye bir ses çıkıyor daha sonra açılıyor. Daha yeni balataları değiştirdim yine de düzelmedi. Soruna neden olan nedir?

Diskler pas tuttuğu için oluyor hocam. Mesela düzenli olarak her gün kullanınca mı oluyor yoksa 2,3 gün binmediğiniz zaman mı yapıyor? Disklerin paslı olup olmadığına dikkat edin benim aracımda ne zaman pas olsa öyle takılı kalıyor zorlayınca aynı o şekilde açılıyor sonra.

Son düzenleme:
Akşam arabayı park ettikten sonra sabah frenler sıkışıyor. İleri zorlayınca "pat" diye bir ses çıkıyor daha sonra açılıyor. Daha yeni balataları değiştirdim yine de düzelmedi. Soruna neden olan nedir?

Düğmeli el freni ise benim eski arabamda vardı o normal dedi usta otomatik olduğu için ama halatlı ise bir baktırın derim.

Kaliper pistonundan veya pimlerinden oluyor olabilir. Pistonun içine toz kaçmamasını engelleyen kauçuk bir malzeme oluyor o kopmuş olabilir. Aynı şekilde pimlerde de kauçuk koruyucu var yırtıldıysa arasına toz kaçıyor ve kaliperin hareketini engelliyor. Balataları değiştirirken birisi diğerine göre daha fazla aşınmış mıydı?

Düğmeli el freni ise benim eski arabamda vardı o normal dedi usta otomatik olduğu için ama halatlı ise bir baktırın derim.
Halatlı. En iyisi bir baktırmak gerek.
Kaliper pistonundan veya pimlerinden oluyor olabilir. Pistonun içine toz kaçmamasını engelleyen kauçuk bir malzeme oluyor o kopmuş olabilir. Aynı şekilde pimlerde de kauçuk koruyucu var yırtıldıysa arasına toz kaçıyor ve kaliperin hareketini engelliyor. Balataları değiştirirken birisi diğerine göre daha fazla aşınmış mıydı?
İkisi de aynıydı.

Pas durumuna pek hakim değilim fakat, Yüksekova'da görevde iken aracı sabah çalıştırmak için ter dökerdim onu hallettikten sonra araç el freni çekikse belli bir süre tekerler kızaklayarak geliyordu peşimden. Sonra açılıyordu. Donma ihtimali olabilir mi?

Balataları diskine kadar yeni değiştirdim nasıl pas tutabilir ki.
1 hafta içinde bile yüzeysel pas tutabilir diskler. Fakat sorununuz o mu bilmiyorum.
Park freniniz manuel tip ise park halinde çok sert çekmekten olabilir, halat özelliğini yitirmiş olabilir, arka fren kampana ise geri çekme mekanizmasında veya yayında problem olabilir(disk ise bile balatayı geri iten bir yay var o gevşemiş olabilir),
Park yerinize gelirken aşırı fren yapıp park ediyorsanız yapabilir. Soğukta nemlenip veya ıslanıp gece donunca yapabilir. Aklıma gelenler bunlar

Yeni konular

Geri
Yukarı