Araç fiyatlarını neye göre kim arttırıyor?

elburuz

Kilopat
Temmuz ayında bankanın gaza getirmesiyle 90 bin kredi çektim. Aklımca 2016 üstü az çıtır hasarlı focus alacaktım. Satıcıyla anlaştım. Getirirken aracı perte çıkardı. Parada erimeye başladı. Dandik şahinler 15-20 arası iken şu an 40-50 arası. Şimdi araba hayal oldu. Coin işine girip az da olsa kar edip faiziyle kendini karşılasa düşüncesindeyim. Ama gıcık olduğum dökülmekte olan camı bile elle kapatmada zorlanılan 25-30 yıllık arabaya 30-40 bin diyebilen neye göre diyor. Birkaç aydır dolarda müthiş bir artış olmadı, benzin vb 3 4 kart artmadı. Nasreddin hocanın kazanları bile bu hızla üremedi. Yoksa bir dahili mihrak bunlara her sabah bir şeyler mi fısıldıyor?
Yoksa aynı meçhul grup marketleri ve diğer ekonomiyi de yönetiyor?

Maalesef yurdumuzun insanı eski arabaların fiyatlarını kafasına göre arttırıyor. Normalde Tofaş'ın fiyatının artması vergi, ÖTV falan ile ilgili değil. Biri yüksek fiyata koyuyor (Örnek: 10000TL) diğeri de diyor ki onunki 10000TL ederse benim araç 12500TL eder, böyle böyle artıyor fiyatlar. Ama sıfır araçlarda vergi yüzünden.

Ülkenin yarısı oto galerici, emlakçı olunca bir de üstüne halkın büyük çoğunluğu cahil olunca böyle oluyor denetleyen yok serbest piyasa isteyen istediği fiyata satıyorda alıyorda düzen yok 1 ay önce aldığım bisküvi 2.5 TL'den 4TL'ye çıkmış 😂 parayı ilk bulanlar lidyalılarda bizde ilk kaybedenler olacağız büyük ihtimal.

Hiçbir alakası yok. O 3 araba olayı üst segment yani bize daha da hayal olan araçlar için geçerli. 100 dolarlık aracın 40k olmasını bu kadar kolay geçiştirmeniz komik.

Bence biraz yanlılş düşünüyorsunuz sizin yaptığınız gıda fiyatların yükselmesini zincir marketlere bağlamak gibi bir şey vergi oranları zaten çok yüksek üzerine Türkiye kendi arabasını üretmiyor dışarıdan geliyor veya dışarıdan gelen kaynak ile Türkiye sınırlarında özel markalar üretiyor ama ham madde ve üretim bize ait değil o yüzden dolar üzeriden hesaplamamız gerekiyor dolar arttıkça araba fiyatları da artıyor ve şöyle bir şeyde var korona yüzünden üretim çok ağır hasar aldı piyasaya yeni giren arabalar azaldı para biriminin değerinin artması gibi piyasada ne kadar az varsa o kadar değerleniyor.

Sıfır araba belli de, ikinci el piyasasını kuş grubu belirliyor. Adam 98 Doğan SLX atmış ve 60 bin TL yazmış. Tabii onu göre Honda'ci abim durur mu? Yapıştırıyor ve diyor ki 120 bin TL. Bunu gören VW'ci abiler ooo o zaman biz de 200 isteyelim diyorlar. Kuş grubuna dikkat arkadaşlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı