Araca 4 tane hoparlör önerisi

Kaytunalp

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Aracıma 4 adet hoparlör almak istiyorum. Hoparlörler bozuk cazır cuzur sesten müzik kalitesi sıfır durumda zira.

Bildiğim öğrendiğim kadarıyla normal araç teybi genellikle standart olarak 45W çıkış sunuyor. Aracıma amfi almadan 4 adet hoparlör alsam yeteri kadar ses alabilir miyim? Yeterli ve temiz ses versin beklentim budur.

Bunun için amfi almak gereksiz bu durumda 500W hoparlör alsam dahi teyp çıkış gücü kadar ses alabileceğim sanırım.

Bu noktada öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Yanlış bildiğim bir husus var ise düzeltebilirseniz sevinirim.

Diğer taraftan, amfi alacak olursak piyasa da 1000-1500 lira bandında amfiler var. Fan olmadan satıldığını sorulardan anladığım bu amfi sistem örnekleri alınması daha mı doğru olur?

Son olarak bu hoparlör seti amfi ile veya amfi olmadan elektrikçi vasıtasıyla mi baglatilmalı, ses sistemciler bu işi hem malzemeyi satıp hem de bağlama işini yaparlar mı?

Tane tane bildiğim kadarıyla cevaplayım.

-Hoparlör önerisi için bütçe belirtmeniz çok faydalı olacaktır.
-Teybin vereceği kadar faydalanabilirsiniz hoparlörlerden.
-Hoparlör, amfi, subwoofer parçalarında benim anladığım Watt'tan ziyade RMS yani sürekli olarak vereceği güç dikkate alınmalı. 45W çıkışlı teybi gayet yeterli sayarım.
-Aracın durumu da önemli. Arkada pandzot var mı? Hoparlörler kaç cm ölçüde olacak? Amfi olmadan en iyi sesi oval hoparlörler ile alacağınızı düşünüyorum. Kendime biraz paraya kıyıp Pioneer 6977s model bir çift hoparlör satın aldım, henüz montajını yapmadım ama tatminkâr olacağını düşünüyorum. Başta da dediğim gibi bütçe belirtmelisiniz.
-1000-1500 lira civarında amfiler mantıklı olmayacaktır. İçin işine amfi girecekse hoparlör amfi uyumu olmalı. Teypte olduğu gibi amfinin kaç ohmda kaç RMS verdiğine bağlı olarak hoparlörlerinizden verim alacaksınız.
-Ses sistemciler hem malzeme satıp hem montaj yaparlar fakat hoparlör bağlamak basit iş. Sadece 2 ya da 4 hoparlör alacaksanız YouTube üzerinden bilgilendirici kanalları izleyerek de yapabilirsiniz.

Sağolasın kardeşim, esasta anfi sistemine gerek duymuyorum. Anladığım kadarıyla 45w teyp çıkışından alacağım ses yeterli olacaktır. Araçta 10 cm 210w 4 tane hoparlör var. İkisi önde ikisi arkada. Pandizot var ama arka tarafta yanlarda hoparlör yeri ayrılmış. Ölçtüğümde 10 cm üzeri büyük olur gibi duruyor.

Bu durumda alacağım sağlam 200w hoparlörler dahi iyi temiz bir ses almak için yeterli sanırım.

Dediğim gibi wattan ziyade en azından 40-50 RMS güç veren hoparlörler bulursanız daha verimli olacaktır. İyi günler.
Eyvallah, dikkat edeceğim. Sağ ol

Dediğim gibi wattan ziyade en azından 40-50 RMS güç veren hoparlörler bulursanız daha verimli olacaktır. İyi günler.
Eyvallah, dikkat edeceğim. Sağ

Bu şekil bir ürün 75 rms ve 4 ohm olarak özellik belirtilmiş. Misal olarak bunu gösterebilir miyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı