Araçlarda antifriz kullanımı nasıldır?

LOTR Manyağı

Hectopat
Yer
Diyarbakır
Herkese merhaba,

Malum kış geldi ve aracıma antifriz eklemeyi düşünüyorum ancak konu hakkında bilgisizim. Biraz araştırdım ve sanıyorum ki silecek suyuna konan antifriz ile motor suyuna konan antifriz farklı şeyler.

Camlardaki buzlanmanın önüne geçmek için silecek suyuna antifriz koymak yeterli midir yoksa sprey de alınmalı mı? Çünkü düşünüyorum bana camlar buzlu iken silecek çalıştırmayın demişlerdi. Eğer öyleyse cam suyuna antifriz koysam bile sadece püskürtmem yetecek mi o buzları çözmeye? Ön cama elimle yukarıdan su dökmem sanki daha doğru gibi geliyor. Yeterli ise silecek suyu bölümüne ne kadar su, ne kadar antifriz konmalıdır?

Motor suyu dediğimiz yer aracın suyu azaldığı zaman su eklediğimiz bölme mi? Motor suyu için alınacak olan antifriz oraya mı eklenecek? Çünkü radyatör, hortum, genleşme bilmem nesi gibi şeyler okudum. Motor suyu için antifriz ekleme işlemi zor mudur? Bilmeyen yapabilir mi?

Herkese teşekkürler. @Yener K.

Son düzenleme:
Bunun belli bir oranı vardır. Ustaya yaptırın derim. Sizin dediğiniz yer ise genleşme kabı olarak bilinir. Eksilme olduğu zaman oradan eklenir.
Anladığım kadarıyla bu iş karışık üstat, beni aşıyor gibi. Bu sabah kalktım işe gitmek için baktım camlar buz tutmuş çözmem 20 dakika aldı. O yüzden bilgi tazelemek için bu konuyu açtım. Akşam petrolden bir tane buz çözücü sprey ve antifriz içeren silecek suyu alacağım. Bunlar buzlanmaya yeterli olur diye düşünüyorum. Motor suyu antifrizi için de ustaya götürürüm.

Eki Görüntüle 1248418

Su azalınca buraya ekleme yapıyorum ben MAX yazan yere kadar. O zaman antifriz de buraya konuyor.
Bu zamana kadar su ekleyerek yanlış yapmışsın. İlk olarak çeşme suyu koyduğun için kireçli bir su motora konulması uygun değil. İkinci olarak antifriz oranını bozuyorsun bu da yaşadığın yere göre sorun oluşturabilir.
Eki Görüntüle 1248421
Tüm suyu boşaltıp ya oranı kendiniz ayarlayarak ya da hazır oranlanmış antifriz su karışımlarını kullanarak motor suyunu yenilemenizi öneririm.

images (2).jpg

İlk koyduğum tablo da yanlışlık vardı sonradan farkettim görseli değiştiriyorum o yüzden.

Son düzenleme:
Bu zamana kadar su ekleyerek yanlış yapmışsın. İlk olarak çeşme suyu koyduğun için kireçli bir su motora konulması uygun değil. İkinci olarak antifriz oranını bozuyorsun bu da yaşadığın yere göre sorun oluşturabilir.
Eki Görüntüle 1248421
Tüm suyu boşaltıp ya oranı kendiniz ayarlayarak ya da hazır oranlanmış antifriz su karışımlarını kullanarak motor suyunu yenilemenizi öneririm.
Haklısınız, bilgisiz olduğum bir konu olduğu için hata etmişim. En kısa sürede ustaya götürüp baktıracağım.

Würth hocam alamancı.
Markası nedir hocam kullandığınız spreyin?

Würth hocam alamancı.
Çok teşekkür ederim, hemen alıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı