Aralık 2019'da B450M Yonga Setli Sistem Toplanır Mı?

Bütçe
5000

Ahmet Karaca

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba, technopat sakinleri. Uzun bir aradan sonra yeni bir sistem toplayacağım kendime beni bilenler bilir eski üyelerdenim. Okul, üniversite derken geliştirilen teknolojiyi bilgisayar donanımları yönünden pek takip edemedim. Yeni nesil Ryzen 3000 işlemciler görüyorum piyasada. Benim tercihimde AMD olacak büyük bir ihtimal. Kasa'dan monitöre, sabit diskten ekran kartına her şey alınacak. Klavye ve fare seçimini sonra yapacağım biraz karışık karar kırmak zor bu ufak şeylerde. Onun için klavye ve fare için ayrı konu açarım. En güncel AMD ekran kartı serisini de bilmiyorum en son RX570'i hatırlıyorum.
Uzun vadeli güncel bir sistem toplanacak. Sitemde oyun oynanacak, render yapılabilir, günlük işler, office, adobe vs... Ama doların yüksek olması sebebiyle ikinci el piyasasına yönelmek istiyorum. Sizler sıfır ürünlerden tavsiye edin ben ikinci ellerinden temiz olanlarını alayım. Sistemde güç kaynağını sıfır olarak almak tercihimdir. Diğerleri ikinci el olabilir. Ancak siz tavsiye verirken lütfen sıfır olanlardan tavsiye verin.
Bütçe konusu biraz karışık. Profesyonel bir iş için değil sadece hobi amaçlı renderla uğraşacağım. Ara ara videolaralt yazı eklerim. Oyun oynarım.

2. El düşünüyordum ben de. Kara cuma indirimleri sayesinde 2. el fiyatına 0 topladım. Yılbaşı indirimleri beklenebilir. Ya da iyi denk getirilip güzel pazarlıkla alınabilir. Bilginiz varmış zaten konu hakkında. Render işine girişecekseniz İ7 veya Ryzen 7 serisi işlemci almanızda fayda var. 5000TL bütçeye muhtemelen RX 590 - Gtx 1660ti gibi ekran kartlı bir sistem bulabilirsiniz.

Uzun zamandan kastın 3-4 yıl ise bence B450M yonga setli pc toplanır ama arkadaşın dediği gibi başlangıç seviyesi bir B450M kart almayın ileri seviyede alın. Fiyatlara bakıp bu sefer de aynı fiyata X570 anakartlar var diye düşünmeyin o anakartlar X570 in başlangıç seviyesi kartları. En geç 2021 de yaklaşık 1,5 sene sonra AMD yeni çıkan ürünlerinde soket yapısını değiştirecek AM4 soketlerin yerine yenisi gelecek şu an çok para verip aldığın X570 lerde B450M lerde yeni soketi desteklemeyeceği için işlemci değiştirmek istediğin zaman yeni anakart alacaksın o yüzden stabil bir B450M sistem toplanır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı