Arap oyun güvercini?

Hocam güvercin kuş kafesinde yaşayamaz. Karnını doyurup salın. Yerini bulur.

Beğeni için yapmadım ancak gerçekten öyle yaptığımı düşünüyorsanız özür dilerim. Sizin yerinizde olsam(hayvanlardan korkmuyorsam) veterinere götürürdüm. O halkalar belki zarar vermiştir. Ya da insanlar bir şeyler yapmış olabilir.

O bir bilezik. Kuşun ne zaman üretildiğini, üreticinin bağlı olduğu derneği vs. gösteriyor. Kuşlar için bir sıkıntısı olmaz.

Sorun yok zaten koysanız bile pek bir faydası olmazdı. Resimden gördüğüm kadarıyla onun için yeterli bir alan oluşturmuşsunuz zaten. Evet, tedirgin olabilir sonuçta hiç bilmediği bir ortam ve karşılaşmadığı bir insan :)Kuşu iki dakikaya bir kontrol etmeyin, strese kapılmasın hayvan. Akdarı evinizde mevcutsa verin. Tedirginliğini azaltır. Yarası falan var mı bir kontrol edin yine de ama turp gibi gözüküyor :)Gelişmeleri yazabilirsiniz. Yarın araştırın soruşturun. Eğer sahibini bulamazsanız hayvanı salarsınız artık. Güvercinin olduğu yer, yeteri kadar hava alıyor mu hocam?
En başta etrafı kontrol ediyordu zaten, kafasını sürekli oynatıyordu 😄 Hava karardıkça uyku moduna geçti. Yanına ufak kap içinde su koydum. Ayağındaki bilgileri düşündüm ama baktım rahatsız oluyor ellemedim.
Beğeni için yapmadım ancak gerçekten öyle yaptığımı düşünüyorsanız özür dilerim. Sizin yerinizde olsam(hayvanlardan korkmuyorsam) veterinere götürürdüm. O halkalar belki zarar vermiştir. Ya da insanlar bir şeyler yapmış olabilir.
Eskisi yerine yeni yorumu yazıyordum tam ama öncekini okuduğuna göre gerek kalmadı. Amacım bilgili kişilerden yardım almak. Önceden de kuş beslediğim için bilgim var ama yine de sorayım dedim.

En başta etrafı kontrol ediyordu zaten, kafasını sürekli oynatıyordu 😄 hava karardıkça uyku moduna geçti. Yanına ufak kap içinde su koydum. Ayağındaki bilgileri düşündüm ama baktım rahatsız oluyor ellemedim.

Eskisi yerine yeni yorumu yazıyordum tam ama öncekini okuduğuna göre gerek kalmadı. Amacım bilgili kişilerden yardım almak. Önceden de kuş beslediğim için bilgim var ama yine de sorayım dedim.

Gereken şeyleri yerine getirmişsiniz hocam :)Yiyecek de verdiyseniz tamamdır. Uyusun hayvan. Yarın umarım sahibini bulursunuz.

Bileziğine bakın numara falan varsa arayın sahibini gelip alsın yoksa biraz besleyin salın kendi gider sahibine ya da başka bir kuşçuya. Yem olarak pirinç, arpa gibi şeyler verebilirsiniz.
Not: Akşam hava karardıktan sonra salmayın gitmez kuş.

Bileziğine bakın numara falan varsa arayın sahibini gelip alsın yoksa biraz besleyin salın kendi gider sahibine ya da başka bir kuşçuya. Yem olarak pirinç, arpa gibi şeyler verebilirsiniz.
Not: Akşam hava karardıktan sonra salmayın gitmez kuş.
Bileziğin üstü biraz kapanmış ama ''Çepel Tekir 27'' yazıyordu. Büyük balkondan odadaki ufak balkona getirdim uyuyor şimdi. Zaten yem ve suyunu da koydum, sabah gitmiş olur diye düşünüyorum. Yalnız balkona koyduktan sonra sinekliğin önünde içeri girmek ister gibi volta attı sonra yüksekteki taşa zıpladı. Yerini yadırgadı heralde 😄

Son düzenleme:
Bu bilezikleri araştırmacılar kuşların göç yollarını takip etmek için takıyorlar diye biliyorum. Eğer bu kuşu tekrar yakalarlar ise önceki yakaladıkları zaman verileri ile karşılaştırıyorlar diye biliyorum. Onun haricinde biri kuşuna niye bilezik taksın?

Güvercinciler takıyor ben kuşlarıma takıyorum ayrıştırmak için bazı kişilerde numara falan yazdırıyor bulan arasın diye ayrıca yarış güvercinlerine de takıyorlar. Araştırmacılar olsa şimdiye alırlardı kuşu ya da aramaya gelirlerdi herhalde.

Bu bilezikleri araştırmacılar kuşların göç yollarını takip etmek için takıyorlar diye biliyorum. Eğer bu kuşu tekrar yakalarlar ise önceki yakaladıkları zaman verileri ile karşılaştırıyorlar diye biliyorum. Onun haricinde biri kuşuna niye bilezik taksın?
Güvercinler genelde dışarıda olduğu için eğer kaybolursa diye isim veya telefon numarası içeren bilezikler oluyor fakat bunda sadece Çepel Tekir 27 yazıyordu. Kısaltmaydı heralde, Tekir-Tekirdağ gibi.

Güvercin sabah 5-6'dan sonra kayboldu zaten, günün aydınlanmasını beklemiş.

Güvercinler genelde dışarıda olduğu için eğer kaybolursa diye isim veya telefon numarası içeren bilezikler oluyor fakat bunda sadece çepel tekir 27 yazıyordu. Kısaltmaydı herhalde, tekir-Tekirdağ gibi.

Güvercin sabah 5-6'dan sonra kayboldu zaten, günün aydınlanmasını beklemiş.

En azından kötü bir manzarayla karşılaşmadık :)Sahibine teslim edemediniz fakat kuşu özgürlüğüne kavuşturdunuz👍

Geri
Yukarı