Arch da yapılmaması gerekenler?

Linux da stabilite olayımı var?

Vallahi eski laptop da Pardus kurdum ve gram güncelleme yapmadan 1 senedir çalışıyor.
Arkadaşlar chris otomatik güncellemeleri kapatmamızı ve genellikle hafta da bir güncelleme atmamızı söylüyor ama ayarlarda hafta yerine saat ile güncellemeleri kontrol ediyor. Bir de AUR paketi ile Spotify yükledim. Yapımcısı bilinmiyor. Herhangi bir şekilde keylogger vb. yüklenmiş olamaz değil mi? Yani o kadar da güvensiz değildir diye düşünüyorum? @Dengesiz Kokarca @Zurnadürüm

Son düzenleme:
Vallahi eski laptop da Pardus kurdum ve gram güncelleme yapmadan 1 senedir çalışıyor.
Arkadaşlar chris otomatik güncellemeleri kapatmamızı ve genellikle hafta da bir güncelleme atmamızı söylüyor ama ayarlarda hafta yerine saat ile güncellemeleri kontrol ediyor. Bir de AUR paketi ile Spotify yükledim. Yapımcısı bilinmiyor. Herhangi bir şekilde keylogger vb. yüklenmiş olamaz değil mi? Yani o kadar da güvensiz değildir diye düşünüyorum? @Dengesiz Kokarca @Zurnadürüm
Pardus güncellemelerini hâlâ yapmasından yapmanı şiddetle öneririm. Çünkü MDISEC Pardus ta 0day buldu ve kapatıldı. Çok kritik bir güvenlik açığı.

Manjaro'nun Arch tabanlı olduğunu öğrendikten sonra stabilite sorunları yaşamamak için araştırmaya başladım ve şöyle bir video buldum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kısaca dediği şeyler sürekli güncelleme yapmamak ve en önemli olan şey timeshift kullanmak. Tabii ki bir de LTS kernel kullanılmasını öneriyor. Başka yerlerden öğrenebildiğim şeyler de uygulama yüklerken AUR yerine official ya da flatpak kullanmak. AUR depolarına genellikle güvenlik konusunda güvenilmediğini öğrendim ama ne kadar doğrudur bilinmez. Bir de eğer bildiğiniz şeyler varsa ve bu konu altında paylaşırsanız çok sevinirim. Manjaro'yu gerçekten beğendim ve stabil bir hale getirirsem ömür boyu kullanmayı planlıyorum.
Rolling olduğu için sürekli güncelleme iyi değil. LTS dediğiniz kernel de 4-5 yıllık güncelleme almayan stabil kernel. AUR'da bilindik uygulamaları kullanın. Flatpak önermem.

Pardus güncellemelerini hâlâ yapmasından yapmanı şiddetle öneririm. Çünkü MDISEC Pardus'ta 0day buldu ve kapatıldı. Çok kritik bir güvenlik açığı.

Artık o sistemde Pardus yerine Arch'a geçtim. Pardus biraz ağır çalışıyordu.

Rolling olduğu için sürekli güncelleme iyi değil. LTS dediğiniz kernel de 4-5 yıllık güncelleme almayan stabil kernel. AUR'da bilindik uygulamaları kullanın. Flatpak önermem.

Ben güvenlik nedeniyle AUR pek güvenemiyorum. Hatta flatpak de güvenmediğim için Gentoo geçiş yaptım. Şimdi bir süre Gentoo kalmayı planlıyorum. Kernelimi compile edince stabiliteyi yakalarsam da main distromu bulmuş olacağım :).

Geri
Yukarı