Arch Linux endeavouros kde "grub loading" de kalıyor

Berat Glr

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben 1-2 gün önce Arch Linux endeavouros Kde'ye geçiş yaptım
Herhangi bir şey yükleyince mesela (NVIDIA driverları vs.) Bilgisayarımı yeniden başlattığımda grub loading de kalıyor. Ne yapmam lazım?

Secure boot var mı? NVIDIA GPU'larda boot ederken Secure Boot sorun çıkarıyordu galiba. @OzgunP

Arch taban olarak varsayılan biçimde secureboot desteklemiyor, zaten kurulum sırasında kapatılması gerekiyor, en azından ben böyle biliyorum. Ubuntu ve doğal olarak tabanı; varsayılan olarak secureboot destekler. Ubuntu'daki Nvidia sürücüsü (ya da 3. parti herhangi bir sürücü ya da modül de olabilir) kurulumu sonrasında secureboot kapatılması, bu sonradan kurulan sürücü ya da modüllerin imzalı olmaması sebebiyle, secureboot tarafından engellenmesidir.

Buradaki durum sürücünün düzhgün kurlamaması ve kurulum sırasında oluşturulmuş olabilecek yapılandırma dosyaları sebebiyle düzgün biçimde açılış yapılamaması olabilir. Bu durumda sistemi nomodeset değişkeni ile açıp Nvidia sürücüsünü kaldırmak sorunu çözecektir. Şu videodaki gibi yapılabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arch taban olarak varsayılan biçimde secureboot desteklemiyor, zaten kurulum sırasında kapatılması gerekiyor, en azından ben böyle biliyorum. Ubuntu ve doğal olarak tabanı; varsayılan olarak secureboot destekler. Ubuntu'daki Nvidia sürücüsü (ya da 3. parti herhangi bir sürücü ya da modül de olabilir) kurulumu sonrasında secureboot kapatılması, bu sonradan kurulan modüllerin imzalı olmaması sebebiyle secureboot tarafından engellenmesidir.
Anladım hocam.

Arch taban olarak varsayılan biçimde Secure Boot desteklemiyor, zaten kurulum sırasında kapatılması gerekiyor, en azından ben böyle biliyorum. Ubuntu ve doğal olarak tabanı; varsayılan olarak Secure Boot destekler. Ubuntu'daki NVIDIA sürücüsü (ya da 3. parti herhangi bir sürücü ya da modül de olabilir) kurulumu sonrasında Secure Boot kapatılması, bu sonradan kurulan sürücü ya da modüllerin imzalı olmaması sebebiyle, Secure Boot tarafından engellenmesidir.

Buradaki durum sürücünün düzhgün kurlamaması ve kurulum sırasında oluşturulmuş olabilecek yapılandırma dosyaları sebebiyle düzgün biçimde açılış yapılamaması olabilir. Bu durumda sistemi nomodeset değişkeni ile açıp NVIDIA sürücüsünü kaldırmak sorunu çözecektir. Şu videodaki gibi yapılabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam ben sorunsuz kuruyorum çalışıyor fakat herhangi bir şey kurduğumda yeniden başlatıyorum

Grub loading.
_
_ gidip geliyor.
Arch taban olarak varsayılan biçimde Secure Boot desteklemiyor, zaten kurulum sırasında kapatılması gerekiyor, en azından ben böyle biliyorum. Ubuntu ve doğal olarak tabanı; varsayılan olarak Secure Boot destekler. Ubuntu'daki NVIDIA sürücüsü (ya da 3. parti herhangi bir sürücü ya da modül de olabilir) kurulumu sonrasında Secure Boot kapatılması, bu sonradan kurulan sürücü ya da modüllerin imzalı olmaması sebebiyle, Secure Boot tarafından engellenmesidir.

Buradaki durum sürücünün düzhgün kurlamaması ve kurulum sırasında oluşturulmuş olabilecek yapılandırma dosyaları sebebiyle düzgün biçimde açılış yapılamaması olabilir. Bu durumda sistemi nomodeset değişkeni ile açıp NVIDIA sürücüsünü kaldırmak sorunu çözecektir. Şu videodaki gibi yapılabilir.

Hiçbir sorun yaşamayacağım bir Linux var mıdır hocam?

Hocam ben sorunsuz kuruyorum çalışıyor fakat herhangi bir şey kurduğumda yeniden başlatıyorum

Grub loading.
_
_ gidip geliyor.

Böyle bir sorun, her kurduğuuz uygulamada yaşanmaz. Sistemin temel ögelerinden bir tanesinde yaşanabilecek sorunlar sebebiyle masaüstüne ulaşamayabilirsiniz, bunları şu şekilde listeyebiliriz.

Önyükleyici
Çekirdek
Sürücü ve modüller
X sunucusu
Görüntü yöneticisi
Pencere yöneticisi

Bunlardaki sorunlar da farklı biçimde ortaya çıkan sonuçlar doğrurur. Sizin yaşadığınız sorun, bahsettiğiniz üzere Nvidia sürücüsünden kaynaklı olabilir. Yukarıda bahsettiğim şekilde sistemi nomodeset değişkeni ile açarak masaüstü ortamına erişmeyi deneyebilirsiniz.

Nvidia sürücüsünü daha kolay kurabileceğiniz dağıtımlar elbette var, bence önce mevcut sistemde sorunu çözmeyi deneyin. Eğer başarılı olamazsanız, farklı bir dağıtım denersiniz.

Geri
Yukarı