Arch Linux kurulumu nasıl yapılır?

PRO42TR

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben Ubuntu kullanan biriyim Arch'a geçmek istiyorum ama internette kileri pek anlamadım kısa ve sade bir şekilde adım adım anlatabilecek var mıdır?

Bir de sizce Ubuntu'dan Arch'a geçmek mantıklı mı?

Technopat'ta bir sürü rehber var. Arch Linux kurulum diye arat. Birini seçip sanal makineye kurmayı dene. Kuramazsan archinstall scripti var, sadece temel şeyleri seçiyorsun gerisini script hallediyor. Kurduktan sonra gerisi kolay. Sadece araştırmak gerek.

Başlangıç için direkt Arch geçmek yerine Arch tabanlı EndeavourOS geçebilirsin.

Arch geçeceksen; elle kurmak istemiyorsan ve Dualboot yapmayacaksan ve tty kullanırım dersen Archinstall scriptini kullanabilirsin ama tavsiye etmeyenler var.

Dualboot kurulum yapacaksan veya arayüzle kurulum yapmak istersen Erikdubois'in geliştirdiği alci(Arch Linux installer) projesine bakabilirsin.

Saf Arch kurmak için terminalden bir dizi kod yazmanız gerekiyor ve bunların bir çoğu donanımınızla ilişkili. Yine de isterseniz rehberleri mevcut.

Script araçlarını denemedim ve şahsi düşüncem bir şeyin nasıl çalıştığını bilerek, öğrenerek yazmanızın daha yararlı olması.

Dolayısıyla bence ya kodları kendiniz yazmalısınız ya da Saf Arch yerine Manjaro, Endeavour OS gibi Arch tabanlı ve GUI'lı kurulumları olan distrolara yönelmelisiniz.

Elimde sık sık kullandığım bir rehber var aslında, ancak günümüzde geçerliliği yiten kısımları olduğu için tavsiye edemeyeceğim.

Saf Arch kurmak için terminalden bir dizi kod yazmanız gerekiyor ve bunların birçoğu donanımınızla ilişkili. Yine de isterseniz rehberleri mevcut.

Script araçlarını denemedim ve şahsi düşüncem bir şeyin nasıl çalıştığını bilerek, öğrenerek yazmanızın daha yararlı olması.

Dolayısıyla bence ya kodları kendiniz yazmalısınız ya da saf Arch yerine Manjaro, endeavour OS gibi Arch tabanlı ve GUI'lı kurulumları olan distrolara yönelmelisiniz.

Elimde sık sık kullandığım bir rehber var aslında, ancak günümüzde geçerliliği yiten kısımları olduğu için tavsiye edemeyeceğim.

Teşekkürler bir de sizce GNOME'dan devam mı edeyim yoksa KDE'ye mi geçeyim.

Teşekkürler bir de sizce GNOME'dan devam mı edeyim yoksa KDE'ye mi geçeyim.

Eğer KDE merak ediyorsanız KDE geçin. Memnun kalmazsanız GNOME dönersiniz
Nasıl döneceğinizi bilmiyorsanız CTRL+alt+F4 atarak tty4 geçip aşağıdaki komutları girerek KDE'yi kaldırıp GNOME geçebilirsiniz.

Bash:
sudo pacman -Syu

sudo pacman -Rcsn

sudo pacman -S gnome

sudo systemctl disable sddm

sudo systemctl enable gdm

sudo pacman -Rcns plasma

sudo reboot

Eğer KDE'yi kaldırmak istemezsen son komuttan bir önceki komutu girme.

KDE'yi kaldrımak için kullandığın komut bçyle bir paket yok diye hata verirse plasma yerine plasma-desktop yazıp öyle dene

Yukarıda Arch Linux'un manuel kurulumunu anlatan makalem var, isterseniz oraya bakabilirsiniz.

İkinci linkte ise Arch Linux kurulum kısmını otomatik yapan, istendiği şekilde özelleştirilebilen bir betik var. Bu betiği kullanarak en temel Arch Linux kurulumunu yapabilirsiniz.

Not: Betik UEFI sistemler için kurulum yapmaktadır. UEFI ile BIOS kurulum arasındaki tek fark, GRUB'ın kurulum yöntemidir.

Arch Linux kurulumu basittir ve aslında kullanımı da kolaydır. Ancak belli başlı Linux konseptlerini öğrenmediyseniz Arch Linux'a geçtiğinizde büyük zorluk çekersiniz. Karşınıza çıkan sorunlara nasıl müdahale etmeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Bunun için araştırma yetinizin de olması gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı