Arch Linux vs Kali Linux

A00110001

Centipat
Merhaba. Siber güvenlik konularına ilgim var. Dökümanları okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Linux dağıtımları arasında kalıma bir soru geldiği için bu konuyu açtım.
ArchLinux ya da KaliLinux siber güvenlik alanında gelişimi sağlamak için hangisi daha uygundur?
Kali Linux'un içindeki hazır uygulamaları kullanmak yazılım toplulukları tarafından hoş karşılanmamakta. Ayrıca oradaki hazır kodlu uygulamaları kullanmak kişiyi kolaylığa ve hazırcılığa ya da hep hazır script kullanmaya yöneltmez mi?
Acaba ArchLinux kullanmak kişiyi daha fazla geliştirir mi? Çok fazla komut bilgisi, kodlama gerektirdiği için aklıma bu fikir aklıma geldi.
Zorlanmak ve bunları aşmak için daha fazla yorulmak acaba daha iyi sonuç çıkarır mı yoksa "Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek var mı?" mantığı ile mi hareket edilmeli?
Sizin düşüncelerinizi okumak isterim.

Merhaba. Siber güvenlik konularına ilgim var. Dokümanları okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Linux dağıtımları arasında kalıma bir soru geldiği için bu konuyu açtım.
Archlinux ya da kalilinux siber güvenlik alanında gelişimi sağlamak için hangisi daha uygundur?
Kali Linux'un içindeki hazır uygulamaları kullanmak yazılım toplulukları tarafından hoş karşılanmamakta. Ayrıca oradaki hazır kodlu uygulamaları kullanmak kişiyi kolaylığa ve hazırcılığa ya da hep hazır script kullanmaya yöneltmez mi?
Acaba archlinux kullanmak kişiyi daha fazla geliştirir mi? Çok fazla komut bilgisi, kodlama gerektirdiği için aklıma bu fikir aklıma geldi.
Zorlanmak ve bunları aşmak için daha fazla yorulmak acaba daha iyi sonuç çıkarır mı yoksa "Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek var mı?" mantığı ile mi hareket edilmeli?
Sizin düşüncelerinizi okumak isterim.

Arch Linux kullanmak sizin yazılım bilginizi arttırmaz genel Linux komutları hakkında bilginiz artar. Siber güvenlikle uğraşacaksanız Kali Linux ama onun dışında sadece Kali kullanmayın diğer kullanımlar için Arch kurun siber güvenlik işlemlerini kaliden yaparsınız diğer işlerinizi Arch Linux'tan. İsterseniz Arch kurun oradan sanal makineye Arch. Ama Arch Linux ve Kali Linux'u Dual Boot yapmak daha mantıklı.

Böyle bir karşılaştırma kabul etmiyorum. Blackarch vs Kali Linux deseydiniz keşke.

Şimdi iki dağıtımında amaçları farklı.

Kali'nin amacı pentesting ile uğraşanlara kolaylık sağlamak.
Arch biraz daha deneyimli kullanıcılara hitap ediyor, yani kolaylık değil senin uğraşman gerekiyor.

Blackarch'da aynı Kali gibi, pentesting amacı ile geliştiriliyor. Bence pentesting için Arch yerine Blackarch, Blackarch yerine de Kali derim. Kali'nin yerine de Parrot derim orası ayrı. 😁

Profesyonel anlamda siber güvenliğe yoğunlaşacaksanız hazır tool'larla değil temelinden başlayın bence. Bu da sağlam bir network bilgisi gerektiriyor. Ama birkaç ay uğraşınca sıkılıp bırakma ihtimali varsa tool'larla ufak ufak lab çalışmaları yapabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum şahsen.

Geri
Yukarı