Arch vs Mint Linux

Ekran kartı: NVIDIA GT740M
İşlemci: Intel i5 4. nesil
Ram: 8 gb 1600 MHz
Laptop kullanıyorum
Model: Asus x550lb

Sistemdeki GPU fermi serisi bir aygıt. Bu aygıtla Linux altında Nvidia-390 sürücüsünü kullanabilirsin. Eğer Linux Mint gibi, Ubuntu tabanlı bir dağıtım kurarsanız, dahili GPU ve harici Nvidia GPU arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bunu Nvidia ayar yöneticisi ile yapabildiğiniz gibi, Linux Mint'e özel olarak sistem çekmecesindeki bir araç ile de yapabilirsiniz. GPU geçişi sonrası oturumu kapatıp açmanız gerekiyor. Yeniden oturum açınca, seçtiğiniz GPU etkin oluyor. Not: Nvidia sürücüsü kurulduğunda, secureboot kapatılmalıdır.

Diğer sistem özelliklerine bakınca, Xfce gibi bir masaüstü kullanmanıza gerek yok. Bence Linux Mint Cinnamon ile oldukça iyi bir başarım sağlarsınız. Cinnamon görünüm ve kullanım kolaylığı olarak da Xfce'den daha iyi bir seçim olacaktır. Cinnamon'da tam ekran kullanımda compositing kapatılabiliyor, bu da oyun gibi tam ekran kullanan uygulamalarda performansa olumlu katkı yapıyor. Hatta dikey eşitlemeyi bile kolayca açıp kapatabiliyorsunuz.

Cinnamon'un çok iyi bir dosya yöneticisi var, özellikle masaüstü yönetimi ve dosya yönetimi açısından çok iyi. Yine Linux Mint'le gelen Güncelleme Yöneticisi de harika, güncelleme işlemlerini gayet anlaşılır biçimde yapabiliyorsun. Yazılım Yöneticisi ile yazılım kurmak da oldukça kolay. Depo harici bir paket kuracaksan, kurulu olarak gelen Gdebi uygulaması ile yapabiliyorsun. Bir çok açıdan son kullancıyı çok az uğraştıracak biçimde tasarlanmış bir sistemdir. Temel kullanım için bir çok araç hazır gelir, PDF okuyucu, resim gösterici, resim katologlayıcı, video ve ses oynatıcı gibi. Gerçi bunların muadilleri son kullancıya odaklı hemen her dağıtımda mevcut.

Linux Mint fixed bir dağıtımdır, yani belirli bir sürüm döngüsü ile ilerler ve Ubuntu'nun uzun destekli sürümlerini taban alır. Bu bazı uygulamalar biraz daha eski olmasına rağmen, buna mukabil daha sorunsuz bir ortamda çalışmaya imkan tanır. Mesela VLC'nin en güncel sürümü yoktur (çok da eski değildir), ama bir kritik bir hata ya da güvenlik açığı bulunursa, bununla ilgili sürüm üzerinden güncelleme alırsınız. Bununla birlikte Linux Mint'in Yazılım Yöneticisinin Flatpak desteği bulunmakta, bazı uygulamaların daha güncel sürümleri, depodaki sürümlerden bağımsız olarak Flatpak paketi olarak kurulabiliyor.

Son düzenleme:
Cinnamon'da tam ekran kullanımda compositing kapatılabiliyor, bu da oyun gibi tam ekran kullanan uygulamalarda performansa olumlu katkı yapıyor.
Compositing genelde fare lag'ına sebep oluyor ve 600 FPS'de alsan fare geriden hareket ediyor. En azından Mutter'da bu dediğim oluyor. Eğer Cinnamon'da kapatma mümkünse güzelmiş :)

Compositing genelde fare lag'ına sebep oluyor ve 600 FPS'de alsan fare geriden hareket ediyor. En azından Mutter'da bu dediğim oluyor. Eğer Cinnamon'da kapatma mümkünse güzelmiş :)

cinnamon-vsync-compositing-png.1011051.png

Sistemdeki GPU Fermi serisi bir aygıt. Bu aygıtla Linux altında NVIDIA-390 sürücüsünü kullanabilirsin. Eğer Linux Mint gibi, Ubuntu tabanlı bir dağıtım kurarsanız, dahili GPU ve harici NVIDIA GPU arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bunu NVIDIA ayar yöneticisi ile yapabildiğiniz gibi, Linux Mint'e özel olarak sistem çekmecesindeki bir araç ile de yapabilirsiniz. GPU geçişi sonrası oturumu kapatıp açmanız gerekiyor. Yeniden oturum açınca, seçtiğiniz GPU etkin oluyor. Not: NVIDIA sürücüsü kurulduğunda, Secure Boot kapatılmalıdır.

Diğer sistem özelliklerine bakınca, Xfce gibi bir masaüstü kullanmanıza gerek yok. Bence Linux Mint Cinnamon ile oldukça iyi bir başarım sağlarsınız. Cinnamon görünüm ve kullanım kolaylığı olarak da Xfce'den daha iyi bir seçim olacaktır. Cinnamon'da tam ekran kullanımda compositing kapatılabiliyor, bu da oyun gibi tam ekran kullanan uygulamalarda performansa olumlu katkı yapıyor. Hatta dikey eşitlemeyi bile kolayca açıp kapatabiliyorsunuz.

Cinnamon'un çok iyi bir dosya yöneticisi var, özellikle masaüstü yönetimi ve dosya yönetimi açısından çok iyi. Yine Linux Mint'le gelen Güncelleme Yöneticisi de harika, güncelleme işlemlerini gayet anlaşılır biçimde yapabiliyorsun. Yazılım Yöneticisi ile yazılım kurmak da oldukça kolay. Depo harici bir paket kuracaksan, kurulu olarak gelen Gdebi uygulaması ile yapabiliyorsun. Bir çok açıdan son kullancıyı çok az uğraştıracak biçimde tasarlanmış bir sistemdir. Temel kullanım için birçok araç hazır gelir, PDF okuyucu, resim gösterici, resim katologlayıcı, video ve ses oynatıcı gibi. Gerçi bunların muadilleri son kullancıya odaklı hemen her dağıtımda mevcut.

Linux Mint fixed bir dağıtımdır, yani belirli bir sürüm döngüsü ile ilerler ve Ubuntu'nun uzun destekli sürümlerini taban alır. Bu bazı uygulamalar biraz daha eski olmasına rağmen, buna mukabil daha sorunsuz bir ortamda çalışmaya imkan tanır. Mesela VLC'nin en güncel sürümü yoktur (çok da eski değildir), ama bir kritik bir hata ya da güvenlik açığı bulunursa, bununla ilgili sürüm üzerinden güncelleme alırsınız. Bununla birlikte Linux Mint'in Yazılım Yöneticisinin Flatpak desteği bulunmakta, bazı uygulamaların daha güncel sürümleri, depodaki sürümlerden bağımsız olarak Flatpak paketi olarak kurulabiliyor.

Hocam, ilk başta teşekkürler.
Şimdi ben Linux Mint dağıtımına mı geçeyim?

Başlıktaki gibi Linux Mint mı, Arch mı?

Kullanacağım alanlar:
Oyun: CS:GO, Minecraft dışında oyun oynamıyorum.
Uygulamalar: Visual Studio 15, Openshot dışında kullandığı pek program yok.
İstediğim: Arayüz olarak Arch daha hoşuma gitti ama gene de bir danışmak istedim.
Arch deneyim istiyor hocam.
Hocam, ilk başta teşekkürler.
Şimdi ben Linux Mint dağıtımına mı geçeyim?
Hocam Debian ve Ubuntu, Arch'a göre stabildir. En son VM tecrübelerime göre Debian 600 ve üstü MB RAM yiyor. Linux Mint'inkini bilmiyorum hocam. Ben Ubuntu sevmediğimden LMDE (Linux Mint Debian Edition) kullanmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı