Arch Linux Xfce donuyor

BayCoder

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Öncelikle iyi forumlar, eski ve optimizasyonu kötü denilebilecek bir bilgisayarım var. Birçok sistem denedim lakin saf Arch Linux haricinde bütün sistemler aşırı derece dondu ve boşta işlemci kullanımı %100 seviyelerinden aşağı inmedi. Saf Arch Linux sistemini @Dengesiz Kokarca kullanıcısının ALCI diyerek bahsettiği ISO ile kurdum. Saf Arch Linux sistemini yaklaşık 1 saat kullanabildim çünkü sistem Chromium ve Firefox tarayıcılarını açtığım an kitlendi. Ve bilgisayarımın fişini çıkarmadan bu kilidi açamadım. NVIDIA ekran kartımın sürücülerini yüklemediğimden olduğunu düşünüyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu arada farklı dağıtım önerilerine de açığım.

Sistem özellikleri.
İşlemci: Intel Pentium Dual CPU e2180.
Anakart: Gigabyte GA-EP41-UD3l (rev. 1.0)
RAM: 3 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8500 GT.

Not: Kilitlenmek derken söylemek istediğim dış donanım birimlerinin hiçbir şekilde hareket etmemesidir.
Not 2: Saf Arch Linux'ü Xfce masaüstü ile kurdum.

Saf Arch ile başlamak ile hata yapmışsın Arch kullanmak istiyorsan Manjaro ile başla.

Daha öncesinde Manjaro, Linux Mint gibi dağıtımları denedim. Her ay farklı bir dağıtım denedim denilebilir yani.

Öncelikle iyi forumlar, eski ve optimizasyonu kötü denilebilecek bir bilgisayarım var. Birçok sistem denedim lakin saf Arch Linux haricinde bütün sistemler aşırı derece dondu ve boşta işlemci kullanımı %100 seviyelerinden aşağı inmedi. Saf Arch Linux sistemini @Dengesiz Kokarca kullanıcısının ALCI diyerek bahsettiği ISO ile kurdum. Saf Arch Linux sistemini yaklaşık 1 saat kullanabildim çünkü sistem Chromium ve Firefox tarayıcılarını açtığım an kitlendi. Ve bilgisayarımın fişini çıkarmadan bu kilidi açamadım. NVIDIA ekran kartımın sürücülerini yüklemediğimden olduğunu düşünüyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu arada farklı dağıtım önerilerine de açığım.

Sistem özellikleri.
İşlemci: Intel Pentium Dual CPU e2180.
Anakart: Gigabyte GA-EP41-UD3l (rev. 1.0)
RAM: 3 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8500 GT.

Not: Kilitlenmek derken söylemek istediğim dış donanım birimlerinin hiçbir şekilde hareket etmemesidir.
Not 2: Saf Arch Linux'ü Xfce masaüstü ile kurdum.

Pacman -S yay

yay -S cpupower-gui

Yaparak cpupower-GUI adlı uygulamayı açarak CPU sınırını kaldır.

yay -S nvidia

Ben böyle kurabiliyorum sizde bir deneyin.

Fakat en iyi nvidia sürücüleri linux mint'de çalışıyor bende. :)
Teşekkür ederim demin söylediğim gibi Arch Linux'e geçtiğim zaman deneyeceğim.
@Arda KC
Ekran görüntüsü_2021-03-08_21-25-28.png

bu ekranda ne yapacağım
Pacman -S yay

yay -S cpupower-gui

Yaparak cpupower-GUI adlı uygulamayı açarak CPU sınırını kaldır.
Ekran görüntüsü_2021-03-08_21-25-28.png
Burada ne yapacağım.

Son düzenleme:
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı